Inovacijos ir tyrimai
INOVACIJOS
TYRIMAI
- Lietuvos gamtos fondas kartu su projekto partneriais UAB Mini molas ir UAB Būtingės žuvis įgyvendino projektą „Pažangių apsaugotų, nuo saugomų jūrų žinduolių įrankių diegimas Lietuvos priekrantėje ir pasklidosios informacijos apie susidūrimų metu žvejų patiriamą žalą surinkimas“ (paraiškos registracijos numeris 28MŽ-KL-17-1-00150). Šio projekto įgyvendinimo metu buvo siekiama įdiegti ir pritaikyti naujus, ruoniams (taip pat ir paukščiams) saugius bei laimikį nuo ruonių apsaugančius įrankius – pontonines gaudykles- vietinėms žvejybos sąlygoms. Projekto įgyvendinimo metu buvo įrengtos dvi pontoninės žuvų gaudyklės (1 ties Klaipėdos vartų šiauriniu molu, kita ties Šventosios gyvenviete), registruotos su gaudyklių naudojimu susijusios detales (vieta, laikymo trukmė, konstrukciniai įrankių trūkumai). Povandeninės kameros stebėjo ruonių apsilankymo atvejus. Kamerų ir žvejų žurnalų duomenys naudoti ruonių daromai žalai įvertinti. Iš projekto įgyvendinimo laikotarpiu surinktų duomenų įvertinta ar pontoninių gaudyklių naudojimas Lietuvoje skirtingomis priekrantės sąlygomis yra efektyvus bei ar turi įtakos sugautos žuvies kiekiui.
Tyrimo ataskaitos:
„Duomenų apie laimikių dydžius bandomosiomis gaudyklėmis surinkimas ir laimikio struktūros analizė“
- Klaipėdos universitetas su projekto partneriu Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacija įgyvendino projektą „Naujai įsikūrusios kormoranų kolonijos ir invazinio juodažiočio grundalo poveikio verslinių žuvų ištekliams vertinimas naudojant JSPD rodiklius (Gurmanas)“ (paraiškos registracijos numeris 28MŽ-KL-19-1-01005). Šio projekto įgyvendinimo metu buvo siekiama: įvertinti verslinių žuvų išteklių būklę Baltijos jūros priekrantėje, tirti kaip juos įtakoja invazinė žuvų rūšis – juodažiotis grundalas bei prie Karklės naujai įsikūrusi kormoranų kolonija, kuri tikėtina maitinasi Baltijos jūros priekrantėje. Juodažiočiai grundalai ir didieji kormoranai yra rūšys, stipriausiai veikiančios mitybos tinkle priekrantėje, dėl to aiškintasi, kaip jos veikia verslinių žuvų populiacijų būklę ir žvejų verslininkų laimikius.
- Žuvininkystės įmonių asociacija "Lampetra" su projekto partneriais įgyvendino projektą „Aplinkos sąlygų pokyčių įtaka Kuršių marių žuvininkystei“ (paraiškos registracijos numeris 28MŽ-KL-18-1-04667). Šio projekto įgyvendinimo metu buvo siekiama surinkus Kuršių marių vandens sūrumo, temperatūrų kaitos duomenis įvertinti aplinkos sąlygų kaitos poveikį Kuršių marių žuvininkystei. Norint pasiekti projekte numatytų tikslų buvo sudaryti ir panaudoti naujausi aplinkos sąlygų kaitos ir sukeltų pasekmių įvertinimo modeliai, 2004-2019 metų laikotarpio duomenys pritaikyti SHYFEM hidraulinio cirkuliacijos modelio Kuršių mariose sukūrimui. Kita projekto dalis apėmė pradinių žuvų duomenų analizę. Vertinta kaip kinta versliniai žuvų sugavimai įvairiose marių vietose atsižvelgiant į žvejybos pastangas, verslines taisykles ir antropogeninį poveikį. Paraleliai pastoviai skirtingose marių vietose skirtinguose gyliuose buvo vykdomas pastovus vandens druskingumo, temperatūros monitoringas ir atliekamas žvejybos įrankių efektyvumo bei laimikių sudėties analizė.
„Aplinkos sąlygų pokyčių įtaka Kuršių marių žuvininkystei“
- Lietuvos ornitologų draugija su projekto partneriais žvejais įgyvendino projektą „Jūros paukščių priegaudos mažinimo priemonių testavimas Baltijos jūros priekrantėje“ (paraiškos registracijos numeris 28MŽ-KL-18-1-04663). Projekto tikslas – sumažinti žvejybos sektoriaus ir nykstančių saugomų jūrinių paukščių rūšių konfliktus, mažinant paukščių priegaudą statomuose tinklaičiuose. Įgyvendinant projekto buvo siekiama jūroje žiemojančių nykstančių paukščių rūšių (tokių kaip ledinė antis ir nuodėgulė) priegaudos žvejybos įrankiuose mažinimo, išbandant paukščių atbaidymo priemones ir žvejybos įrankių statymą tamsiu paros metu. Parengtos rekomendacijos dėl Baltijos jūros priekrantėje žiemojančių jūros paukščių apsaugos priemonių taikymo bei aplinkosaugos ir žvejybos sektoriaus konfliktų valdymo.
"Jūros paukščių priegaudos mažinimo priemonių testavimas Baltijos jūros priekrantėje“
- Asociacija "Vidmarės" su projekto partneriais žvejais įgyvendino projektą „Kuršių marių produktyvumo didinimas ir rekreacinės bei verslinės žvejybos galimybių plėtra naudojant dirbtinius rifus“ (paraiškos registracijos numeris 28MŽ-KL-19-1-01063). Projekto tikslas – naujų produktyvių vietų sukūrimas Kuršių mariose, kas skatintų naujų verslinės ir mėgėjiškos žvejybos galimybių plėtrą, pagrįsti prielaidas didesniam analogiškų rifų arealų sukūrimui. Projekto uždaviniai buvo: gamtosaugos ekspertų, specialistų ir žvejų verslininkų pagalba surasti dirbtinių rifų statymo vietą ir parinkti išdėstymo būdus; parinkti ir pagaminti tinkamus Kuršių marių reljefui dirbtinius rifus; atlikti dirbtinių rifų pastatymo darbus; atlikti vizualinius, akustinius stebėjimus ir įvertinti dirbtinių rifų teikiamą naudą. Projekto metu buvo atliekamas pastovus vizualinis stebėjimas bei vertinamas dirbtinių rifų naudingumas ir efektyvumas žuvims bei žvejybai. Gaunami duomenys buvo fiksuojami akustinėmis ir vizualiomis priemonėmis.
Surinktos medžiagos pagrindu buvo sukurtas reklaminis filmukas ir pateiktas visuomenei
„Kuršių marių produktyvumo didinimas ir rekreacinės bei verslinės žvejybos galimybių plėtra naudojant dirbtinius rifus“
- Gamtos tyrimų centras su projekto partneriais žvejais įgyvendino projektą „Inkaruojamų marinių gaudyklių žuvų priegaudos mažinimas Kuršių marių žvejyboje“ (paraiškos registracijos numeris 28MŽ-KV-19-2-08777). Projekto tikslas – sumažinti naujo tipo inkaruojamų marinių gaudyklių priegaudą ir žuvų žuvimą (pasiūlyti efektyviausią naujo tipo inkaruojamų marinių gaudyklių modifikavimo būdą, siekiant sumažinti žuvusios priegaudos dalį.
Ataskaita apie projekto įgyvendinimo rezultatus ir mokslinė studija „Inkaruojamų marinių gaudyklių žuvų priegaudos mažinimas Kuršių marių žvejyboje“
- Rusnės gamtos fondas su projekto partneriais žvejais įgyvendino projektą „Nėgių žvejybos galimybių įvertinimas, naudojant eksperimentines gaudykles Baltijos jūros priekrantėje“ (paraiškos registracijos numeris 28MŽ-KV-19-2-08778). Projekto tikslas buvo – ištirti nėgių išteklių būklę priekrantėje, jų žvejybos galimybes skirtingų rūšių gaudyklėmis, nustatyti nėgių žvejybos reglamentavimą ir sudaryti sąlygas jų gaudyti daugiau. Projekto įgyvendinimo metu išmėgintos specialios konstrukcijos viensparnės ir dvisparnės gaudyklės, skirtos nėgių žvejybai Baltijos jūros priekrantėje. Iš kitos pusės smulkiaakiai įrankiai kaip gaudyklės dėl galimai didelės mažų žuvų priegaudos gali daryti neigiamą įtaką kitų žuvų ištekliams. Todėl buvo siekiama praktiškai įvertinti priegaudos dydžius, išanalizuoti gautus rezultatus, pateikti rekomendacijas.
Tyrimo ataskaita:
- Rusnės gamtos fondas su projekto partneriais žvejais įgyvendino projektą „Specializuotų žvejybos įrankių žuvų gaudyklių modernizacija ir adaptacija, aprobacija giliavandenei Baltijos jūros priekrantės žvejybai“ (paraiškos registracijos numeris 28MŽ-KL-21-1-01029). Projekto tikslas buvo – įvertinti gaudyklių diversifikavimo galimybes, jas modernizuojant, adaptuojant prie skirtingų žuvų rūšių žvejybos, atlikti jų aprobaciją įvairiuose priekrantės gylio horizontuose.
Projekto uždaviniai: nustatyti pagrindinių verslinių žuvų: grundalų, strimelių, stintų žvejybos gaudyklėmis efektyvumą giliavandenėje priekrantės zonoje; sukonstruoti, išmėginti ir adaptuoti įrangą, kuri žuvų gaudykles pakeltų iš gilesnių vandens sluoksnių; atlikti sukurtų nėgių kryptinių dvisparnių gaudyklių modernizaciją; išmėginti mažo aukštumo gaudykles grundalų žvejyboje, įvertinti priegaudos sumažinimo galimybes; surinkti žvejybos vietose vandens sūrumo ir temperatūros duomenis, įvertinti aplinkos faktorių ryšį su stintų ir nėgių migracijomis; rinkti galimą ungurių biologinę medžiagą Baltijos jūros priekrantėje; pateikti pasiūlymus ir rekomendacijas.
Tyrimo ataskaita:
- Klaipėdos universitetas su projekto partneriais Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacija įgyvendino projektą „Vėjažuvių populiacijos dinamika ir reprodukcijos ypatumai Lietuvos priekrantėje“ (paraiškos registracijos numeris 28MŽ-KL-21-1-01133). Projekto tikslas buvo – nustatyti vėjažuvių populiacijos ir biologinių rodiklių dinamiką Lietuvos priekrantėje, reprodukcijos ypatumus ir efektyvumą, bei šių parametrų įtaką vėjažuvių laimikių stabilumui, tvarumui ir didesnės pridėtinės vertės kūrimui priekrantės žvejybos sektoriuje.
Projekto veiklos: - laimikių dinamikos Lietuvos priekrantės žvejybos sektoriuje analizė, palyginant su kaimyninių šalių situacija; vėjažuvių laimikių biologinių ir mėsos kokybės parametrų įvertinimas; reprodukcijos tyrimai (laboratorinis ikrų inkubacijos eksperimentas – metabolizmui matuoti – Loligo® Systems mikroplokštelių respirometrinė sistema, nerštaviečių tyrimai nardant, jauniklių paieška priekrantėje), kad atsakyti į klausimą ar ties Lietuvos krantais vyksta vėjažuvių nerštas ir ar jis yra sėkmingas druskėto vandens ir apvelingo sąlygomis; vėjažuvių laimikio vertės grandinės tyrimas ir rekomendacijų parengimas, siekiant padidinti laimikio pridėtinę vertę.
Tyrimo ataskaita:
Atnaujinimo data: 2024-06-10