Šioje tarptautinėje konferencijoje dalyvavo 122 atstovai iš viso pasaulio šalių, taip pat Jungtinių Tautų saugumo tarybos, Europos Komisijos, Europos Tarybos atstovai. Ministras akcentavo, kad itin svarbu išnaudoti visas įmanomas priemones atriboti Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio ir maisto produktų prieigą prie ES rinkos, taip atlaisvinant konkurencinę įtampą ES rinkoje.
Ministras priminė, kad Lietuva jau yra uždraudusi šių šalių žemės ūkio produktų importą. Jis pasidžiaugė, kad pagaliau baigtas derinti trišalis Jungtinės Karalystės, Lietuvos ir Ukrainos protokolas, po kurio pasirašymo bus pradėti taikyti grūdų, vežamų ir Rusijos ir Baltarusijos, kilmės tyrimai. Tyrimų metu bus siekiama išsiaiškinti, ar grūdai nėra nusavinti iš Ukrainos ir realizuojami kaip rusiški. Tai palies ir tranzitu per Lietuvą gabenamus grūdus, dėl ko tikimasi didelio jų pervežamo kiekio sumažėjimo. Sutarta, kad kilmės patikros mechanizmas itin efektyvus būtų tuo atveju, jei ateityje jį taikytų ir kitos Baltijos regiono šalys ir atimtų iš Rusijos konkurencinį pranašumą, kurį suteikia naudojimasis Baltijos jūros uostų infrastruktūra.
Kalbėdamas apie prekybos su ES ateitį ministras pakartojo, kad Lietuva visada rėmė ir rems kuo laisvesnę ir atviresnę prekybą, dėl ko nėra vieningo sutarimo tarp ES narių. Pasak ministro, Lietuva ir toliau skatins kuo greičiau pradėti derybas dėl prekybos, kurios suteiks daugiau aiškumo mūsų svarbiems partneriams Ukrainoje.
Atnaujinimo data: 2024-10-02
Tiesiamas žemės ūkio tiltas tarp ES ir Moldovos
Finalinė dešimties renginių ciklo šventė: inovacijos yra raktas į klestintį žemės ūkį
„Taikos duona“: be maisto saugumo nebus ir taikos
Trumposios tiekimo grandinės: maistas, kuriuo gali pasitikėti
Patvirtintas paraiškų pagal Strateginio plano intervencines priemones priėmimo 2025 m. tvarkaraštis