>
2024-01-24

Ministras K. Navickas susitiko su su ES žemės ūkio komisaru

Antradienį žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas Briuselyje susitiko su Europos Sąjungos žemės ūkio komisaru Janusz Wojciechowski. Susitikime aptartas itin svarbus daugiamečių pievų išsaugojimo klausimas.

Dėl ankstesnio reglamento ir priimtų nacionalinių sprendimų Lietuvoje daugiamečių pievų plotas beveik padvigubėjo. Kai pievos iki penkerių metų po 5 deklaravimo metų turėjo virsti daugiametėmis, o didžiausias jų plotas Lietuvoje buvo deklaruotas 2018 m. (šie metai buvo įtvirtinti Strateginio plano reglamente kaip referenciniai visoms šalims narėms), tai tapo neįveikiama užduotimi Lietuvos ūkininkams.

Ministras paprašė komisaro skubos tvarka peržiūrėti deleguotąjį reglamentą dėl GAAB1 (daugiamečių pievų), taip būtų siekiama rasti techninius sprendimus, kurie palengvintų reikalavimą Lietuvai išlaikyti daugiametes pievas.

Be to, ministras priminė, kad vis dar laukiame atsakymo dėl sėjomainos apibrėžimo privalomumo taikymo kartu su daugiamečių pievų apibrėžimu bei prašė EK išaiškinimo dėl pastarojo lankstumo. Ministras K. Navickas taip pat akcentavo spartesnį Strateginio plano antrojo keitimo procesą, lankstumo bei palankių sprendimų poreikį.

Komisaras pažadėjo išsamiai išnagrinėti galimybes ir imtis veiksmų dėl deleguotojo reglamento pakeitimo, kad Lietuvos keliami klausimai dėl daugiamečių pievų būtų kuo geriau atliepti.

Europos Komisija kartu su Žemės ūkio ministerija bei Nacionaline mokėjimo agentūra tęs darbus techniniu lygiu, siekiant rasti geriausius teisėtus sprendimus, kurie būtų integruoti į deleguotąjį reglamentą dar iki šių metų pasėlių deklaravimo pradžios.

Komisaras taip pat pažadėjo, kad netrukus bus gauti atsakymai dėl sėjomainos ir daugiamečių pievų apibrėžimų, kuriuos Lietuva formaliai iškėlė šių metų sausio pradžioje.