Ministras K. Navickas: „Rezultatų pasieksime bendromis pastangomis“

Data

2021 02 03

Įvertinimas
6
Be pavadinimo.jpg

Žaliasis kursas grūdų pramonės grandyje – viena svarbiausių šiam sektoriui pastarojo meto temų. Apie Žaliojo kurso keliamus iššūkius ir kitais grūdų perdirbėjams aktualiais klausimais vaizdo konferencijoje žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas diskutavo su Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos atstovais. 

„Mes palaikome Žaliąjį kursą, tik klausimas - kaip judėsime? Mūsų sektorius yra gyvosios gamtos dalis, tačiau teršalų patekimas į aplinką niekada nebus nulinis. Turime dėti visas pastangas, kad jį sumažintume. Norime kalbėti argumentais, esame pasirengę diskusijoms“, - kalbėjo Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos prezidentas Karolis Šimas, ministerijos vadovybei pristatęs grūdų sektorių prezentacijoje Lietuvos žemės ūkis: pridėtinės vertės, ŠESD (šiltnamio efektą sukeliančios dujos) ir struktūros vertinimas.

Ministras K. Navickas, kalbėdamas apie neišvengiamus pokyčius žemės ūkyje, pabrėžė, kad visus žemės ūkio sektorius jis mato bendrai. Žemės ūkis, anot jo, nėra vien tik grūdų auginimas. Tai ir gyvulininkystė, ir žuvininkystė, ir augalininkystė su visais sektoriais. Rezultatų galima pasiekti kooperuojantis.

„Ši įvairovė ir lemia, kad turime tokį žemės ūkį, koks jis yra. Nebus taip, kad žemės ūkis eis viena kryptimi – arba į gyvulininkystę, arba į augalininkystę“, - kalbėjo K. Navickas.

Anot ministro, svarbus ne tik atskirų sektorių bendradarbiavimas, svarbu ir suvienyti perdirbėjus su gamintojais, kurie vienas be kito negali veikti, tačiau tarp jų vis dar juntama priešprieša.

Dėmesys – ir eksporto skatinimui

Lietuva jau kelerius metus iš eilės patenka į daugiausia grūdų eksportuojančių ES šalių penketuką.

„Mums labai rūpi eksporto rinkos, matome gerąją žinią ir norime efektyviai išnaudoti mūsų žemės ūkio atašė ir turimas eksporto skatinimo priemones, nes stagnacija čia nepriimtina“, - apie eksportą kalbėjo ministras, pabrėžęs, kad veikti reikėtų ne konkuruojant su kitais sektoriais, o dirbant išvien.

Praėjusiais metais grūdų eksportas šoktelėjo į viršų, per 11 mėn. eksportuota 4 348 668 t grūdų už 846,8 mln. Eur, o tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu javų eksporto vertė siekė 656 mln. Eur, kiekis – 3 379 287,8 t. Iš viso 2019 m. nuimta 5 509 400 t grūdų derliaus, eksportuota - 3 885 000 t.

Lietuva eksportuoja grūdus beveik į visas ES valstybes, Jungtinę Karalystę, iš Afrikos valstybių į Ganą, Ugandą, Mozambiką, Angolą, Maroką, Egiptą, Keniją, Alžyrą, Sudaną, Libiją, Tunisą, Nigeriją, PAR, Tanzaniją, Egiptą, į kitas valstybes – Rusiją, Izraelį, Kiniją, Turkiją, Saudo Arabiją.