Kol vieni svarsto, kiti investuoja į kooperacijos plėtrą

Data

2021 05 10

Įvertinimas
4
tiytul.JPG

Marijampolės apylinkės ūkininkams Šveikauskų pavardė puikiai žinoma, ypač tiems, kurie užsiima mėsinių galvijų auginimu. Darbštaus, energingo, vos 24 metų Mykolo Šveikausko ūkį aplankęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas įsitikino – nėra nieko neįmanomo, kai turi reikiamų žinių, užsispyrimo ir noro kurti.

Marijampolės savivaldybėje, Gudinės kaime ūkininkaujantis Mykolas šiuo metu laiko apie 40 mėsinių simentalų veislės galvijų, dar tiek pat šios veislės galvijų jis prižiūri tėvo ūkyje. Šveikauskams priklauso apie 140 ha žemės. Krūvis išties nemažas, tačiau jaunasis ūkininkas niekada neabejojo savo pasirinkimu.

Įkūręs savo ūkį Mykolas ėmė domėtis galimybėmis jį stiprinti, todėl pasinaudojo Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) teikiama galimybe jauniesiems ūkininkams. Gavęs paramą, jis įsigijo traktorių su frontaliniu krautuvu, kuriuo šiandien gali ir šerti, ir šienauti, tad darbai vyksta kur kas sparčiau ir paprasčiau. Tokia galimybe gali pasinaudoti ir kiti jaunieji ūkininkai – jie nuo birželio 1 d. iki liepos 30 d. bus kviečiami teikti paraiškas pagal 2014–2020 metų KPP priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. Šiam paraiškų priėmimo etapui skirta beveik 15 mln. Eur paramos lėšų.

Mykolas, siekdamas stiprinti ir plėtoti savo ūkį, ėmėsi ir valdų modernizavimo – už KPP programos lėšas įsigis naują plūgą, sėjamąją, žolės rulonų vyniotuvą, tręštuvą.

Jaunasis ūkininkas nesustoja ir nuolat ieško galimybių ūkį padaryti efektyvesnį, tad yra svarstęs ir apie galimybę stoti į kooperatyvą.

„Buvo tokių minčių, tačiau nemažai gyvulininkų pereina į augalininkystę, tad kuriam laikui svarstymus apie kooperaciją atidėjau. Neatmetu galimybės tapti kooperatyvo dalimi, juk kam naudoti tris kartus didesnius išteklius, kai galima dalytis – vienas ūkininkas turi vieną reikiamą traktorių, kiti – kitokių pajėgumų“, –  kooperacijos privalumus vardija M. Šveikauskas.

Sėkmės istorijos įkvepia

Tuo, kad bendradarbiauti apsimoka, jau įsitikino žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ nariai. Septynerius metus sėkmingai veikiančio kooperatyvo, įsikūrusio Šakių rajone, Jokūbonyse, nariai sukaupia didesnį daržovių kiekį, tad yra patrauklūs tiek prekybos centrams,  tiek užsienio partneriams.

„Susiburti paskatino supratimas, kad tik susijungę būsime kam nors įdomūs. Kooperavimosi pliusų daug: tai ir efektyvesnė gamyba, ir lengvesnė produkcijos realizacija, ir, žinoma, daug geresnės ūkio perspektyvos“, – kooperatyvo direktorius Martynas Laukaitis teigė K. Navickui, aprodydamas daržovių sandėlius ir netoliese plytinčius laukus su pasėtais burokėliais.

Šiuo metu 8 narius vienijantis kooperatyvas daugiausia augina ir superka bulves ir burokėlius. Didžioji produkcijos dalis (60–70 proc.) keliauja į užsienį – Vokietiją, Angliją, Suomiją, Latviją, Estiją , Olandiją, Belgiją, Lenkiją, Italiją, Čekiją.

Kooperatyvas yra pasinaudojęs ir 2014-2020 m. KPP teikiama parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir/arba plėtrą. Investicijoms į kooperatyvo veikos plėtrą buvo skirta apie 859 tūkst. Eur. Ši parama padėjo kooperatyvui įsigyti daržovių rūšiavimo ir saugojimo įrangos, krautuvų, traktorių, pakavimo ir kitos kooperatyvo veiklai būtinos įrangos.

Siekdamas didinti savo konkurencingumą, kooperatyvas gavo paramą ir pagal 2014-2020 m. KPP priemonę „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Gautą paramą – apie 320 tūkst. Eur – kooperatyvas skyrė aikštelės statybai ir krovikui ant palečių.

Kooperatyvui įdomi ir trumpųjų maisto tiekimo grandinių idėja, labiausiai vilioja produkcijos tiekimas mokykloms, darželiams 100 km spinduliu, tačiau tai – ateities klausimas, nes kol kas yra kliūčių. „Trūksta pagalbos logistikos sandėlio įkūrimui, kad galėtume prijungti prie turimo paketo kitas daržoves, mėsą, pieną, kiaušinius“, –  teigia kooperatyvo vadovas.

Pasak ministro K. Navicko, jaunojo ūkininko M. Šveikausko ūkis ir kooperatyvas „Suvalkijos daržovės“ – du skirtingi ūkininkavimo modeliai. „Vienu atveju dar svarstoma galimybė kooperuotis su kitais ūkininkais, kitu – į kooperatyvą susibūrę aštuoni ūkininkai tokia nauda neabejoja. Jie žengia toliau, planuodami investicijas į kooperatyvo plėtrą. O galėdami pristatyti didelius kiekius daržovių, yra patikimi ir patrauklūs užsakovams partneriai“ – teigia ministras.