K. Navickas: įkvėpti daugiau gyvybės Lietuvos upėms

Data

2021 07 15

Įvertinimas
6
titulin4.jpg

Apie biologinę gamtos įvairovę, būtinybę saugoti jos turtus kalbama vis garsiau, tai jau tapo neatsiejama tema, palietusia daugelį gyvenimo sričių. Šiandien suprantame, kad gamta nėra neišsemiamas gėrybių lobynas, iš kurio galima tik semti, nieko jai negrąžinant. Juk būtent tokio, anksčiau gajaus požiūrio pasekmes juntame šiandien, kai tam tikros gyvūnijos rūšys yra jau išnykusios ar balansuoja ties pavojinga riba.

Ne išimtis ir Lietuvos upių karaliumi vadinamas paslaptingas margasis upėtakis bei kitos retos žuvys, kurių populiaciją didina Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Rytų regiono žuvivaisos skyriaus specialistai.

Trakų Vokėje esančiame Žuvivaisos skyriuje apsilankęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas supažindintas su sąlygomis, reikalingomis sėkmingai išauginti šaltavandenes žuvis, kaip vykdomas šiais metais pradėtas valstybės investicijų projektas. Įvykdžius šį projektą bus atlikti tvenkinių rekonstravimo darbai, įrengiant dvi modernias pusiau uždaro tipo vandens apytakos sistemas su vandens valymu bei grąžinimu į baseinus. Taip pat bus įsigyta reikalinga įranga.

„Džiugu, kad Lietuvos upės praturtinamos biologinei įvairovei svarbiomis žuvimis. Jų kelias prasideda žmogaus rankose, tai dar sykį įrodo, kad galime iš gamtos ne tik imti, bet ir duoti. Žinios, technologijos, patirtis, noras saugoti – turime viską, kad įkvėptume mūsų upėms daugiau gyvybės“, - sako ministras K. Navickas.

Šis projektas, anot  Žuvininkystės tarnybos Rytų regiono žuvivaisos skyriaus vedėjo Antano Gontos, padės sėkmingiau auginti marguosius upėtakius, kiršlius ir kitas reofilines žuvis. Trakų Vokėje esantys tvenkiniai įrengti dar 1964 metais. Jie neremontuoti ir yra visiškai nusidėvėję. Negana to, betoniniai tvenkiniai buvo pritaikyti vaivorykštiniams upėtakiams, todėl kitoms šalies upes įžuvinti skirtoms žuvims yra visiškai netinkami.

Po tvenkinių ir hidrotechninių statinių rekonstrukcijos šiame padalinyje būtų veisiami ir auginami ne tik margieji upėtakiai, kiršliai, ūsoriai, bet ir skersnukiai, menkės.

„Daugiau kaip prieš 60 metų Trakų Vokėje įrengti tvenkiniai buvo skirti vaivorykštinių upėtakių auginimui iki prekinio dydžio ir visiškai nepritaikyti margųjų upėtakių, kiršlių, ūsorių bei kitų upinių žuvų rūšių laikymui ir auginimui“, - teigia A. Gonta.

Lietuvos upes kasmet praturtina milijonai žuvų

Į Lietuvos upes kasmet išleidžiama daugiau kaip 200 tūkst. margųjų upėtakių jauniklių, taip šių žuvų populiacija auga. Taip pat vandens telkinius papildo milijonai dirbtinai išveistų kitų rūšių žuvų. Tarp jų – saugomos, retos ir į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos žuvys, dirbtinai veisiamos ir paauginamos Žuvininkystės tarnybos Pietų, Rytų ir Vakarų regionų žuvivaisos skyriuose: Simne, Laukystoje, Šilavote, Trakų Vokėje, Meškerinėje, Ignalinoje ir Rusnėje.

Šiemet per pirmąjį pusmetį į Lietuvos vandens telkinius jau išleista beveik 11 mln. dirbtinai išveistų žuvų.