Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas dalyvavo tradicinėje Lietuvos daržovių augintojų asociacijos lauko dienoje – diskusijoje apie inovatyvių technologijų taikymą daržininkystėje.
Algimanto Vaupšo ūkyje Kelmės rajone ūkio šeimininkas ir jo komanda susirinkusiems augintojams ir svečiams pademonstravo naujausias daržovių auginimo technologijas, platų spektrą ūkio technikos.
Jau beveik 30 metų gyvuojantis A. Vaupšo ūkis įsikūręs iš žemės ūkio bendrovės įsigytuose pastatuose, čia įrengtos daržovių saugyklos, gamybiniai pastatai ir ūkio biuras. Pasinaudojęs Europos Sąjungos teikiama parama, ūkis įsigijo šiuolaikinės technikos bei įrangos užaugintoms daržovėm perdirbti.
Šiandien ūkyje, kuriame darbuojasi 70 žmonių, auginamos 19 rūšių daržovės: agurkai, bulvės, burokėliai, cukinijos, griežčiai, juodieji ridikai, kmynai, kopūstai ir kt. Pirkėjai noriai perka skustas bulves, virtus burokėlius, raugintus agurkus ir kopūstus, fasuotus krienus ir kt. Ūkio daržovės tiekiamos ne tik Lietuvos rinkai, bet ir į kitas šalis: Latviją, Vokietiją, Didžiąją Britaniją, Norvegiją, Kanadą.
„Šis ūkis yra puikus pavyzdys, kaip modernios technologijos gali transformuoti tradicinį žemės ūkį. Matome, kad investicijos į inovacijas didina produktyvumą, leidžia kurti aukštos kokybės, sveikatai palankius produktus. Investuodami į technologijas, ūkininkai ne tik uždirba, bet ir kuria aukštesnę pridėtinę vertę, stiprina kaimo bendruomenes“, - sako žemės ūkio ministras K. Navickas.
Pasak Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės Indrės Lukoševičienės, šie metai daržovių augintojams geresni, nei praėję. Bulvių deklaruota 9 572 ha, daržovių – 8 291 ha, uždaro grunto daržovių – 65 ha.
Nors bulvių, baltagūžių kopūstų pasėlių plotai sumažėjo, tačiau išaugo krapų, cukinijų, moliūgų, baltųjų ir juodųjų ridikų, aguročių, lapinių kopūstų, salierų, patisonų, ropių, pastarnokų, smidrų, česnakų plotai. Moliūgai šiemet iš pirmosios vietos į antrąją išstūmė burokėlius, o trečioje vietoje, kaip ir pernai, liko svogūnai.
Atkreipusi dėmesį į spartų krapų, lapinių kopūstų, aguročių, patisonų, ropių, salierų, moliūgų ir ridikų plotų augimą, I. Lukoševičienė prašė Nacionalinės mokėjimo agentūros ypač atidžiai tikrinti šių daržovių augintojus, siekiančius susietųjų išmokų.
Bendras susietosios paramos metinis finansavimas atviro ir uždaro grunto daržovių augintojams padidėjo 12,1 proc.: nuo 2,46 mln. Eur vidutiniškai per metus 2015-2020 m. iki 2,76 mln. Eur 2021-2024 m.
Asociacijos nariai su ministru aptarė aktualiausius klausimus, tarp kurių – geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai, paramų skyrimo kriterijai, savidraudos plėtra ir valstybės pagalbos galimybės.
Atnaujinimo data: 2024-07-27
Tiesiamas žemės ūkio tiltas tarp ES ir Moldovos
Finalinė dešimties renginių ciklo šventė: inovacijos yra raktas į klestintį žemės ūkį
„Taikos duona“: be maisto saugumo nebus ir taikos
Trumposios tiekimo grandinės: maistas, kuriuo gali pasitikėti
Ministras K. Starkevičius išreiškė besąlygišką paramą Ukrainos žemės ūkio sektoriui