Žalioji pasaulio žemės ūkio politika

Data

2013 01 18

Įvertinimas
0

Šiandien Berlyne 78-tą kartą lankytojams duris atvėrė tarptautinė maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė 2013“. Pirmą kartą su oficialia žemdirbiškų organizacijų atstovų ir vadovų bei verslo lyderių delegacija parodoje dalyvaujančio ministro prof. Vigilijaus Juknos darbotvarkėje numatyta gausybė susitikimų, kurių metu ministras ketina susipažinti su užsienio šalių kolegomis – žemės ūkio ministrais, pristatyti aktualiausius Lietuvos žemės ūkio sektoriaus klausimus, aptarti galimą bendradarbiavimo su užsienio valstybėmis plėtrą, dalyvauti tarptautinėje maisto ir žemės ūkio forumo podiumo diskusijoje tema „Atsakingos investicijos į žemės ūkį ir maisto pramonę – pagrindinis veiksnys siekiant užtikrinti apsirūpinimą maistu ir vystant kaimo plėtrą“.

Dar prieš vizitą ministras, paklaustas apie pačius svarbiausius darbotvarkės klausimus, išskyrė juos kelis: „Be abejo, kalbėsime apie tiesioginių išmokų suvienodinimą. Susitikę su Baltijos šalių žemės ūkio ministrais aptarsime, kaip efektyviau ir ambicingiau atstovauti mūsų interesus dėl tiesioginių išmokų suvienodinimo, siekiant išvengti ženklių skirtumų tarp didžiausių ir žemiausių paramos lygių Europos Sąjungoje. Kitas aktualus klausimas – Lietuvos pirmininkavimas Europos Tarybai antrąjį šių metų pusmetį. Tai nemenkas iššūkis mūsų šaliai, juk tokio vaidmens imsimės pirmąjį kartą“.

Tradiciškai pirmąją parodos dieną Lietuvos stende apsilankė Vokietijos žemės ūkio ministrės Ilse Aigner vadovaujama delegacija. Svečiai pavaišinti tautinio paveldo lietuviškais vaistais nuo visų ligų, pagamintais ir 27 žolelių – „3 Devyneriomis“, lietuviška ekologiška duonele, sūriu ir kindziuku. Pristatyta Lietuvos ekspozicija – kokybiški, pagaminti pagal senas tradicijas turinčius receptus lietuviški patiekalai ir gėrimai, tradiciniai amatai. Nors šis vizitas buvo gana trumpas (vokiečių delegacija kasmet apsilanko visų parodoje dalyvaujančių šalių stenduose), tačiau šiltas ir malonus jaukioje lietuviškoje medinėje „trobelėje“, kuri pirmą kartą šiemet dekoruota Pamario krašto amatininko Lauryno Juodeškos vėtrungėmis. Tai įspūdingą istoriją menančios dekoracijos – Kuršmarių vėtrungės, vietinių gyventojų dar vadinamos vėlukais, neturinčios panašių analogų pasaulyje.

Ministras prof. Vigilijus Jukna jau apsilankė Ukrainos nacionaliniame stende bei susitiko su šios šalies agrarinės politikos ir maisto ministro pavaduotoju Aleksandr Senj. Susitikimo metu buvo aptartos dvišalio bendradarbiavimo perspektyvos, aktualūs abejoms šalims žemės ūkio eksporto klausimai. Veterinarijos klausimais diskutavo Valstybinės maisto ir veterinarijos vadovas Jonas Milius, o fitosanitarijos temas gvildeno Valstybinės augalininkystės tarnybos direktorius Evaldas Čijauskas. Ukrainos grarinės politikos ir maisto ministro pavaduotojas A. Senj pakvietė prof. V. Jukną atvykti į gegužės mėnesį šalyje vyksiančią tarptautinę žemės ūkio parodą, kurioje Lietuvos ministras pažadėjo apsilankyti kartu su gausia žemdirbiškų organizacijų atstovų ir vadovų bei verslo lyderių delegacija.

Nacionaliniame Lietuvos stende ministras priėmė Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministro Stanislavo Kalembos vadovaujamą delegaciją. Prof. V. Jukna svečiams pristatė žemės ūkio prioritetus, konkurencingumo bei įvairiapusės kaimo plėtros svarbą. Ministras akcentavo, kad Lietuva nepritaria Bendrosios žemės ūkio politikos išlaidų mažinimui ir pabrėžia, jog ypač svarbu, kad toks išlaidų mažinimas neturėtų neigiamo poveikio toms valstybėms narėms, kuriose tiesioginės išmokos yra žymiai mažesnės už ES vidurkį. Lenkijos ministras teigė, kad jų šalis sieks ES esioginių išmokų vidurkio. Susitikimo metu aptarti pieno sketoriaus, žalinimo, Lietuvos pirmininkavimo Europos Tarybai klausimai. „Tikiuosi, kad pirmininkavimo metu kartu intensyviai bendradarbiausime ir pasieksime puikių derybinių rezultatų“, – bendro darbo viltį išreiškė ministras prof. V. Jukna.

Šiandien ministras dar ketina susitikti su Rusijos Federacijos žemės ūkio ministru Nikolajum Vasiljevičiumi Fiodorovu, Naujosios Zelandijos prekybos ir klimato kaitos ministru ir kandidatu į Pasaulio prekybos organizacijos generalinio direktoriaus vietą H. Tim Groser. Aktualius tiesioginių išmokų klausimus ketinama aptarti susitikime su Latvijos bei Estijos ministrais – Laimdota Straujuma ir Helir Valdor Seeder.

Šioje tarptautinėje žemės ūkio sektoriaus parodoje Lietuva savo nacionalinę ekspoziciją įrengia jau 11 kartą. Joje šiemet savo gaminius, maisto produktus ir tautinį paveldą pristato unikalios ir nedidelės individualios įmonės,  šalies mėsos ir pieno produkcijos gamintojai, pristatoma alaus gamyba, demonstruojamas šakočių kepimo menas, ekologiškos duonos ir pyragų gamyba, ekologinio ožkų ūkio sūriai, veliami veltiniai batai. Savo rankomis sukurtus gaminius demonstruoja Lietuvos ūkininkių draugijos amatininkės, Lietuvos kaimo turizmo asociacija kviečia pasisvečiuoti mūsų gražioje šalyje, stebtelėti prie Lietuvos stendo ragina ir neįprasta vokiečių ausiai nuotaikinga lietuviška muzika – skrabalininkas Regimantas Šilinskas, kurio atliekami kūriniai sulaukia išskirtinių ovacijų.

Tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė Laimutė Sadauskienė į parodą atvyko su specialia šakočio kepimo įranga – pirmą kartą parodos metu demonstruojamas šio nacionalinio gaminio kepimo procesas. Amatininkė Laima Mačionienė taip pat demonstruoja savo amatą – spalvingus veltinius. 

Pirmą kartą parodoje dalyvauja Dalia Ėmužytė su savo gaminama produkcija – ekologinio ožkų ūkio sūriais. Ūkininkė dalijasi ne tik savo produkcija, bet ir puikią nuotaiką keliančia puošmena – kepure, imituojančia ožkelės galvą. Šeimyninis duetas – tėvas ir sūnus – pirmą kartą parodoje pristato Petro agurkus.

A.Grigonio IĮ, UAB „Butautų dvaro bravoras“ vaišina įvairiausiomis alaus rūšimis, o Lietuvos kaimo turizmo asociacija reprezentuoja šalį kaip nuostabų kraštą atostogoms praleisti.

Stambiųjų šalių įmonių – AB „Krekenavos agrofirma“, , ŽŪB „Delikatesas“, BIOVELA Group (UAB „Utenos mėsa“), UAB „Agrovet“, AB „Žemaitijos pienas“ atstovai džiaugiasi galimybe dar kartą pasaulio rinkai pristatyti savo produkciją. Ne pirmus metus dalyvaujančios UAB „Saimeta“, Audronės Žilienės mėsos gaminius parodoje apsilankę žmonės jau puikiai pažįsta. „Kai kelis metus iš eilės čia nedalyvavau, o paskui nusprendžiau atvykti, sulaukiau klausimų, kur buvau dingusi“, – dėmesiu džiaugėsi UAB „Saimeta“ direktorė Vita Stankevičienė.

Berlyne sausio 18-27 dienomis vykstanti tarptautinė maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė 2013“ 26 paviljonuose užima 115 tūkst. kv.m. ploto. Apie 100 tūkst. maisto gaminių, tūkstančiai rūšių gyvūnėlių, daugiau kaip 360 tūkst. žydinčių augalų, įvairiausių šalių nacionalinių pasirodymų ir teminių renginių – visa tai didžiausiame pasaulyje vartotojams skirtame agrarinio sektoriaus, maisto ir sodininkystės renginyje. Kaip teigia patys organizatoriai, šiemet sulaukta gausiausio dalyvių skaičiaus per visą parodos gyvavimo istoriją, nuo pat 1926 m. – 1 630 dalyvių atvyko net iš 67 pasaulio valstybių. Kai kurioms šalims šis apsilankymas pirmasis – Sudanas ir Kosovas tik šiemet savo produkcija bandys vilioti gausų lankytojų būrį.

Parodos partnerė šiais metais – Olandija – mini 60 metų dalyvavimo parodoje sukaktį. Jos moto – „Kokybė auga Olandijoje” („Quality grows in Holland”). Pirmą kartą su savo produkcija parodoje 1953 m. apsilankiusi šalis yra pagrindinė Vokietijos prekybos partnerė žemės ūkio sektoriuje. Olandija į Vokietiją eksportuoja 26 proc. žemės ūkio produkcijos, o pastaroji į Olandiją – 19 proc. Tarp populiariausių gaminių: Frau Antje sūrių rinkinys, bintje bulvės ir olandiški baklažanai, Vokietijos rinkai pristatyti dar 1975 metais.

Žemės ūkio ministerijos informacija