Virginija Baltraitienė: „Izraeliui norėtume būti ne žaliavos, o produktų tiekėjais“
Data
2015 04 28
Įvertinimas

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė lankosi Tel Avive, kur dalyvauja tarptautinės parodos „Agritech“ atidaryme ir susitiko su Izraelio žemės ūkio ministru Jairu Šamiru (Yair Shamir).
Virginija Baltraitienė su kolega iš Izraelio aptarė abiejų šalių bendradarbiavimo pieno sektoriuje potencialą, taip pat kalbėjosi apie ritualinį gyvulių skerdimą ir košerinio maisto gamybą, ne mažiau svarbi buvo ir eksporto tema. Galimybė eksportuoti jautieną į Izraelį atsirado Lietuvoje įteisinus ritualinį skerdimą ir mėsos ruošimą pagal košerinio maisto reikalavimus. Praėjusiais metais į Izraelį buvo išvežta apie 7300 veršiukų. „Lietuva šiuo metu aktyviai ieško naujų rinkų, Izrelis – viena iš galimybių mūsų verslui. Norėtume būti ne tik žaliavos, bet ir produktų tiekėjais. Izraelis pasiryžęs su mumis bendradarbiauti dėl jautienos eksporto, turime tik suderinti veterinarinius reikalavimus“, – sako žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Pastaraisiais metais Izraelis kasmet importuoja jautienos už 400–470 mln. JAV dolerių.
Susitikimo metu taip pat buvo nuspręsta sudaryti darbo grupę, kuri padėtų koordinuoti bendradarbiavimo plėtrą žemės ūkio, veterinarijos, fitosanitarijos bei eksporto srityse. Pirmasis darbo grupės susitikimas galėtų įvykti dar šiais metais, kai Lietuvoje vyks pasaulinis pienininkystės kongresas. Žemės ūkio ministrė pakvietė į Lietuvą bendrovės „Afimilk“ atstovus, kurie gamina naujausias pasaulyje technologijas, pritaikytas pieno ūkiams.
Vienas svarbesnių vizito tikslų buvo aplankyti jau 19–ąjį kartą organizuojamą žemės ūkio parodą „Agritech 2015 Israel“. Per daugelį metų ši paroda tapo naujų žemės ūkio technologijų demonstravimo pažiba, ji yra palankiai vertinama visame pasaulyje.
Izraelio žemės ūkio sektorius yra mažas, tačiau dideliais žingsniais žengiantis į priekį. Per pastaruosius du dešimtmečius žemės ūkyje buvo įvykdytos didelės reformos – fermų ir savarankiškų ūkininkų skaičius smarkiai sumažėjo, tačiau didėjo patys ūkiai, jie tapo daug našesni.
Prekyba su Izraeliu užima svarbią Lietuvos užsienio prekybos žemės ūkio ir maisto produktais dalį. 2014 m. eksportas į Izraelį sudarė 7,3 mln. eurų ir eksporto struktūroje pagal šalis buvo 44 vietoje iš 122 šalių. 2014 metais daugiausia į Izraelį eksportuota lietuviškos kilmės sūrių ir varškės, gyvų galvijų, maisto produktų.
Žemės ūkio ministerijos informacija