Tarptautiniame forume – gyvulininkystės sektoriaus naujienos ES ir JAV rinkose

Data

2014 04 04

Įvertinimas
0

Pirmąją parodos „AgroBalt 2014“ dieną „Žalgirio“ arenoje vykusiame tarptautiniame forume ,,Lietuvos kaimo plėtros 2007“2013 m. programa pristato konferenciją-apskritojo stalo diskusiją „Gyvulininkystės vieta pasaulio ekonomikoje 2014–2015 m.“ paliesti svarbiausi šių dienų gyvulininkystės klausimai.

Diskusijose apie europinės gyvulininkystės perspektyvas dalyvavo aukščiausi Europos Komisijos, Jungtinių Tautų ir kitų ES institucijų pareigūnai, taip pat keliolikos užsienio valstybių atstovai. Pirmą kartą savo šalies mėsos rinką bei ES gamintojų ir JAV bendradarbiavimo perspektyvas pristatė JAV atstovas.

Kaip minėjo Lietuvos žemės ūkio ministras prof. Vigilijus Jukna, pagrindinis forumo tikslas – sustiprinti konkurencingą gyvulininkystės sektorių, ūkininkams užtikrinantį pajamas, o vartotojams – kokybiškus produktus.

Pranešimuose forumo dalyviai, akcentavo gyvulininkystės sektoriaus naujienas. Europos Komisijos sveikatos ir vartotojų reikalų direktorato generalinio direktoriaus pavaduotojas Ladislavas Miko

(Ladislav Miko) pristatė ES gyvulininkystės programos peržiūros naujienas. EK pareigūnas akcentavo, kad ES gyvūnų gerovės politikoje pastarieji metai yra pokyčių metai: tobulinama jau esama įstatyminė bazė, dalis reikalavimų paprastinama, atsisakyta nereikalingų nuostatų ir pan. Visa tai daroma, siekiant sumažinti biurokratiją, administravimo išlaidas. Be to, norima pasiekti, jog ES šalys narės turėtų daugiau galimybių į krizines situacijas reaguoti iš karto, nelaukiant ES įsikišimo.

„Nemaža dalis pataisų pagrįsta požiūriu į prevenciją. Mes siekiame, kad gyvulininkystės sektorius užbėgtų už akių krizėms“, – teigė EK atstovas.

Forumo dalyviams L. Miko pakomentavo ir situaciją dėl afrikinio kiaulių maro. Pasak pranešėjo, jei savu laiku Rusijoje (kur užregistruoti pirmieji šios ligos atvejai) būtų buvę imtasi reikiamų veiksmų, greičiausiai afrikinis kiaulių maras nebūtų pasiekęs Lietuvos ir Lenkijos teritorijų. Nors atsakingos ES institucijos šiuo ir kitais su kiaulių maro protrūkiu susijusiais klausimais oficialiai diskutuoja su Rusijos pareigūnais, kol kas nėra gauta jokių džiuginančių naujienų.

Apie tai, kokias galimybes ES ūkininkams, besidomintiems ar jau vystantiems veislinę gyvulininkystę, pateiks2014–2020 metai, kalbėjo dar vienas EK atstovas – EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros direktorato generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Dumitro (Mihail Dumitru).

„Naujuoju laikotarpiu bus svarbu remti inovacijų diegimą, įvairias žinių kampanijas. Kad ūkininkai, kaimo verslas būtų vis glaudžiau susijęs su žinių visuomene. Ūkininkai, verslininkai, nevyriausybinės organizacijos – sieksime, kad visi šie segmentai bendradarbiautų ir kartu kurtų tvarų ES kaimą“, – sakė EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktoriaus pavaduotojas.

M. Dumitru pristatė konkrečius veiksmus, kaip to bus siekiama. Vienas iš jų – parama jauniems ūkininkams, vadinamiems „start up'ams“. Gerai parengti verslo planai jaunimui garantuos paramą pradėti savo verslą gyvulininkystės srityje.
Pirmą kartą parodos istorijoje forume dalyvavo ir JAV atstovas – Amerikos mėsos instituto viceprezidentas Viljamas (Bilas) V. Vestmanas (William (Bill) W.Westman).

Pristatydamas atstovaujamą instituciją pranešėjas pabrėžė, kad maisto sauga – vienas svarbiausių šio instituto tikslų. To siekiama įvairiais būdais, tarp jų ir socialine medija (taip siekiama gauti grįžtamąjį ryšį iš vartotojų).
„Taip pat turime 7 tūkst. inspektorių, dirbančių instituto įmonėse, kurie kuruoja maisto saugos sritį“, – sakė V.V.Vestmanas.

Kalbėdamas apie Lietuvos, taip pat ir kitų ES šalių, verslo galimybes rasti vietą JAV mėsos rinkoje, pranešėjas patarė orientuotis į Čikagą ar Niujorką.

„Susidomėjusiems patarčiau atvykti į birželį organizuojamą „Fancy Food“ parodą, kuri vyks Niujorke. Joje gauti įspūdžiai leistų susidaryti vaizdą, kokiems produktams būtų paklausa JAV rinkoje“, – kalbėjo W.W.Vestmanas.

Amerikos mėsos instituto viceprezidentas atkreipė dėmesį, jog 2013 m. JAV ir ES pradėjo derybas dėl laisvesnio produktų judėjimo.

„Mums svarbu, kad prekybos standartai būtų pagrįsti tarptautinių organizacijų patirtimi, konkurencingumu, o sutartys būtų įgyvendinamos. Be to, norime, kad paruošiamieji darbai būtų atlikti prieš pasirašant sutartis“, – pabrėžė pranešėjas, pažymėjęs, kad derybos vis dėlto vyksta sklandžiai.

Forumą baigė apskrito stalo diskusija, kurioje dalyvavo 10 šalių ir ES institucijų atstovai: Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Ukrainos, Baltarusijos, Gruzijos, Estijos, Vokietijos Saksonijos-Anhalto žemės ūkio ministrai, viceministrai, departamentų vadovai, taip pat Europos žemės savininkų organizacijos prezidentas bei Tarptautinės ekologinio žemės ūkio judėjimų federacijos ES grupės direktorius.

 

Nuotraukų galerija

Žemės ūkio ministerijos informacija