Pasirašyta pirmoji Lietuvos ir Izraelio bendradarbiavimo sutartis

Data

2012 09 21

Įvertinimas
0

Šiandien, rugsėjo 21 d.,  pasirašytas pirmasis per Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį bendradarbiavimo susitarimas – Supratimo memorandumas – tarp Izraelio valstybės žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerijos ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos. Memorandumu bus grindžiamas tolimesnis Lietuvos ir Izraelio bendradarbiavimas žemės ūkio srityje. Memorandumą pasirašė Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius ir  Izraelio žemės ūkio ir kaimo plėtros ministrė Orit Noked.

 

Memorandumu susitarta  bendradarbiauti mokslo rezultatų pritaikymo rinkoje, kaimo plėtros, tautinio paveldo ir kaimo turizmo srityse, taip pat fitosanitarijos ir augalų apsaugos produktų kontrolės, pieno kokybės gerinimo ir kontrolės, žuvivaisos bei akvakultūros projektų įgyvendinimo, pieno ūkių modernizavimo, veterinarijos gydomojoje veikloje, pašarų kokybės, veislininkystės plėtros, maisto technologijos srityse.

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pažymėjo, jog šiemet sukako 20 metų, kai užmegzti Lietuvos ir Izraelio diplomatiniai santykiai, tačiau konstruktyvus dvišalis bendradarbiavimas žemės ūkio srityje itin suaktyvėjo šiemet ir jau davė puikių rezultatų. Šių metų gegužės mėnesį Žemės ūkio ministerijos ir verslininkų delegacija lankėsi Izraelyje, parodoje „Agritech Israel 2012“.

„Šios parodos metu vykusiame dvišaliame žemės ūkio ministrų susitikime aptarėme bendradarbiavimo žemės ūkio srityje galimybes, kurias ir numatėme Supratimo memorandumo projekte. Taip pat turėjome puikią progą parodos metu susipažinti su naujausiais pasiekimais, plėtojant inovacijas ir aukštąsias technologijas žemės ūkyje, – akcentavo ministras. – Buvau sužavėtas Izraelio mokslo pasiekimais ir jų pritaikymu šalyje, kur trūksta vandens, dirbamos žemės ir kitų resursų, tačiau žemės ūkis yra labai modernus, galima sakyti, lyderis pasaulyje. Tikimės, kad pritaikę tam tikras jų technologijas savo žemės ūkyje, pasieksime tikrai gerų rezultatų“.

Izraelio žemės ūkio ir kaimo plėtros ministrė Orit Noked atkreipė dėmesį, jog šalių bendradarbiavimas buvo sėkmingai plėtojamas ir anksčiau, nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės pradžios, o dabar tai įtvirtinta susitarimu. Ministrė pažymėjo, jog Lietuva yra Europos Sąjungos šalis, todėl yra įdomi ir naudinga Izraeliui, galinti pasidalyti  savo patirtimi.

Prekybos ryšiai

Į Izraelį savo produkciją eksportuoja 32 Lietuvos įmonės. Daugiausiai 2011 m.  (apie 59 proc.) į Izraelį eksportuota gyvų galvijų (jaunų buliukų –36,2 tūkst. vnt.). Taip pat eksportuota maistinių priedų, sūrių ir varškės, kviečių glitimo, ruginių miltų, konditerijos gaminių, pieno produktų, alaus, alkoholinių gėrimų, margarino, žuvies produktų.

Šių metų pirmąjį pusmetį eksporto struktūra išliko panaši: daugiausia pagal vertę eksportuota gyvų galvijų (56 proc., už 21,8 mln. Lt), maistinių priedų (11 proc. , sūrių ir varškės (7,0 proc.).

Daugiausia 2011 m. Iš Izraelio importuota citrusinių vaisių (iš jų – 93 proc. greipfrutai), baltymų koncentratų, morkų, ropių, paprikų. 2012 m. I-ąjį pusmetį importo struktūra beveik nesikeitė, daugiau importuota daržovių, kurios sudarė beveik 70 proc. žemės ūkio ir maisto produktų iš Izraelio.

 

Lietuva žemės ūkio ir maisto produktus eksportuoja į 127 valstybes. Statistikos duomenimis, šių metų pirmąjį pusmetį išaugo tarptautinė prekyba. Per 2012 m. I pusmetį, palyginti su 2011 m. tuo pačiu laikotarpiu, iš Lietuvos eksportuota žemės ūkio ir maisto produktų 16 proc. daugiau, o teigiamas prekybos balansas padidėjo 28 proc.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija