Parodos akcentas – saugūs ir kokybiški lietuviški produktai , o „vinis“ – skrabalų muzika

Data

2013 01 20

Įvertinimas
0

„Mūsų šalis – lygiavertė partnerė tarp kitų pasaulio valstybių“, – vertindamas Lietuvos žemės ūkio ir maisto pramonės sektorių tvirtino žemės ūkio ministras prof. Vigilijus Jukna, sekmadienį tarptautinės maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės parodos „Žalioji savaitė 2013“ metu surengtoje spaudos konferencijoje. Kaip pastebėjo ministras, užsieniečiai vertina lietuvišką produkciją, kuri yra kokybiška ir saugi, tad būtina stengtis ir ateityje išsaugoti išsikovotas pozicijas, nes praradus kokybę ir pasitikėjimą bus labai sunku sugrįžti į rinką.

Ministras prof. V. Jukna su oficialia žemdirbiškų organizacijų atstovų ir vadovų bei verslo lyderių delegacija parodoje dalyvauja pirmą kartą. Tad ministrui tai buvo puiki galimybė susipažinti su usžienio kolegomis, pristatyti Lietuvos Vyriausybės žemės ūkio sektoriaus pozicijas, iškirti pagrindines temas, kurios bus aktualios Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai metu antrajame šių metų pusmetyje.

Spaudos konferencijos metu ministras apžvelgė įvykusius susitikimus, jų metu aptartas temas, diskutuotinus klausimus. Tradiciškai pirmąją parodos dieną Lietuvos stende apsilankė Vokietijos žemės ūkio ministrės Ilse Aigner vadovaujama delegacija. Svečiai pavaišinti tautinio paveldo lietuviškais vaistais nuo visų ligų, pagamintais ir 27 žolelių – „3 Devyneriomis“, lietuviška ekologiška duonele, sūriu ir kindziuku. Susitikta su Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministro pavaduotoju Aleksandr Senj, Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministro Stanislavo Kalembos, Rusijos Federacijos žemės ūkio ministro Nikolajaus Vasiljevičiaus Fiodorovo vadovaujamomis delegacijomis, Naujosios Zelandijos prekybos ir klimato kaitos ministru ir kandidatu į Pasaulio prekybos organizacijos generalinio direktoriaus vietą H. Tim Groser. Susitikęs su Azerbaidžano žemės ūkio ministru Ismat Abasov ministras pasirašė sutartį dėl bendradarbiavimo žemdirbių profesinio mokymo, mokslo ir inovacijų, fitosanitarijos, augalininkystės, maisto ir pašarų, gyvulininkystės srityse. Itin svarbus susitikimas vyko su Latvijos bei Estijos žemės ūkio ministrais – Laimdota Straujuma ir Helir Valdor Seeder. Ministrai, diskutuodami apie tolimesnį bendradarbiavimą derybose dėl daugiametės finansinės programos 2014-2020 m. bei dėl Bendrosios žemės ūkio politikos reformos, susitarė ir toliau laikytis glaudaus bendradarbiavimo rengiant ir tarpusavyje derinant Lietuvos, Latvijos ir Estijos pozicijas derybose. Artimiausias Baltijos valstybių žemės ūkio ministrų susitikimas numatytas šių metų sausio 31 d. Rygoje, jo metu dar kartą bus aptartos bendros pozicijos, kurias šalys kartu ketina pristatyti Europos Sąjungos institucijose.

Valstybinės maisto ir veterinarijos direktorius Jonas Milius pabrėžė, kad Lietuva eksportuoja produkciją į 129 pasaulio šalis, o eksporto rodikliai yra išties labai geri – pastaruosius metus kai kurios pozicijos išaugo net 300 proc. Iki šiol Lietuva daugiau eksportuodavo žaliavų, tačiau dabar didėja eksportuojamų gaminių kiekiai. Pavyzdžiui, į Rusiją 2012 metais eksportuota daugiau kaip 22 tūkst. t. mėsos ir jos gaminių, daugiau nei 53 tūkst. t. pieno ir pieno produktų. Ketinama plėsti eksporto rinkas su Kinija bei JAV. Žurnalistams sunerimus, ar vežant tokius produkcijos kiekius, Lietuvos žmonėms užteks savų produktų, ministras nuramino: „Be abejo, dėl to nerimauti tikrai nereikėtų. Ieškant naujų rinkų skatinama ir vidaus gamyba. Visa ekonomikos grandinė turi būti užpildyta“. Susitikime su Rusijos žemės ūkio ministru Nikolajumi Vasiljevičiumi Fiodorovu bei Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos vadovu Sergejumi Dankvertu pasidžiaugta puikiais dvišaliais bendradarbiavimo rezultatais maisto saugos, gyvūnų sveikatos srityse. J. Milius pasidžiaugė, kad netrukus bus baigtas įrengti veterinarijos punktas Kaliningrade, pritaikytas eksportuoti gyvus gyvulius, į jo atidarymą gegužės mėnesį jau pakviesti ir svečiai iš Rusijos. Diskutuota ir apie galimybes nuimti eksporto apribojimus, kilusius aptikus kiaulių maro židinius. Tad ūkininkai turi viltį, kad šie apribojimai bus peržiūrėti ir, esant galimybėms, kuo greičiau panaikinti.

Žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius susitiko su Švedijos kaimo reikalų ministerijos Valstybės sekretoriumi Magnus Kidbom, Šveicarijos žemės ūkio ministerijos valstybės sekretoriumi Bernard Lehmann, Vokietijos Šlezvigo Holšteino žemės energijos, žemės ūkio žemės ūkio aplinkos ir kaimo vietovių ministru dr. Robert Habeck. „Žalioji savaitė yra neformalių susitikimų vieta. Ypač svarbu pasimatyti su kolegomis iš Europos Sąjungos valstybių bei aptarti bendrosios žemės ūkio politikos, tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimus. Tokiu būdu mes galime užsitikrinti stipresnes pozicijas pirmininkavimo metu atstovaujant tam tikrus klausimus“, – pastebėjo viceministras, pabrėžęs, kad tokie betarpiški susitikimai yra itin naudingi.

Aleksandro Stulginskio universiteto rektorius prof. Antanas Maziliauskas pastebėjo, kad Lietuvos žemės ūkio sektorius tiek technologijos, tiek mokslo prasme yra išties pažengęs, tad labai svarbu išlaikyti jau esamus bendradarbiaivmo santykius bei praplėsti galimus naujus su kuo daugiau valstybių. „Mums svarbios ne tik Europos Sąjungos šalys, ne mažiau naudinga vystyti Rytų partnerystę. Tad džiaugiuosi, kad vasario mėnesio pabaigoje teiksime paraišką projektui, į kurį taipogi įstraukusios tokios šalys, kaip Ukraina, Azerbaidžanas ir kt. Kartu stengsimės įvertinti Rytų partnerystės įtaką žemės ūkio politikos ir prekybos kontekste“, – kalbėjo universiteto rektorius. Profesorius pakvietė visus apsilankyti balandžio 4–6 dienomis Kaune, universteto teritorijoje vyksiančioje gausiausioje pagal lankomumą žemės ūkio sektoriaus parodoje „Ką pasėsi 2013“.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas dėkojo ministrui bei Žemės ūkio ministerijai pavaldžių institucijų vadovams už glaudų bendradarbiavimą siekiant atstovauti žemdirbių interesus. A. Stančikas pastebėjo, kad Lietuvos nacionalinis stendas – gražiausias visoje parodoje: „Stendo akcentas yra mūsų aukštos kokybës produktai, o vinis – be abejo visus pakeriantys skrabalininko Remigijaus Šilinsko skrabalais išgaunami muzikos garsai. Manau, kad parodos metu pamatome tai, kas nematoma, apie tai pradedama diskutuoti praėjus kuriam laikui“. Rūmų pirmininkas pastebėjo, kaip svarbu atkreipti dėmesį į rinkų plėtrą: „Svarbu, kad ūkininkas ne tik sau užsidirbtų, bet neštų pelną ir šaliai“.

„Legendos sklinda apie šią parodą, tad džiaugiuosi čia apsilankęs. Akivazdu, kad Lietuva buvo, yra ir bus žemės ūkio kraštas“, – teigė Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Deividas Matulionis.

Ministras padėkojo Lietvuos ambasadoriui bei ambasados darbuotojams už gražų bendradarbiavimą ir įteikė lietuviškų skanėstų pintinę. Dėmesio sulaukė ir Šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis – 60-mečio proga jam ministras įteikė padėkos raštą už glaudų bendradarbiavimą bei indėlį skatinant šeimos ūkių plėtrą.

„Dėkoju visiems, prisidėjusiems prie nacionalinės ekspozicijos organizavimo. Atlikote puikų darbą. Esu dėkingas ir jums, mieli spaudos atstovai, už jūsų triūsą viešinant geras žinias apie mūsų šalies žemės ūkio sektorių, kuris, manau, kartais nepelnytai yra nudažomas tamsiomis spalvomis. Manau, kad lietuviškame kaime turime daug gražių dalykų, tad tą grožį ir stenkimės pabrėžti, juk parodyti tikrai yra ką“, – baigdamas spaudos konferenciją pastebėjo žemės ūkio ministras prof. V. Jukna.

Žemės ūkio ministerijos informacija