JAV rinka – neišnaudota lietuviškos produkcijos eksporto niša

Data

2012 05 11

Įvertinimas
0

Tarptautinės parodos „AgroBalt 2012“ antrąją dieną surengtame seminare „Lietuviškų maisto produktų eksportas į JAV. Problemos ir galimybės“ žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius patikino, kad jau rugpjūtį sulauksime JAV ekspertų. Po jų vizito galima tikėtis, kad kitais metais amerikiečiai galės paragauti lietuviškų skilandžių ir kitų lietuviškų maisto produktų.

„Prieš keletą savaičių susitikau su JAV žemės ūkio departamento Valstybės sekretoriaus pavaduotoju Michael T. Scuse, su kuriuo aptarėme Lietuvos maisto gamintojų eksporto į JAV galimybių plėtrą. Susitikimo metu mane patikino, kad Lietuvos produktų eksporto klausimai greitu laiku bus išspręsti“, – seminare kalbėjo K. Starkevičius.

Pasak ministro, Lietuvoje gaminama žemės ūkio produkcija atitinka aukštus reikalavimus, keliamus maisto saugai ir kokybei, o maisto saugos srityje Lietuva yra viena pirmaujančių ES. Nors Lietuvos gamintojai atitinka visus ES šalių gamintojams keliamus reikalavimus, tačiau eksportui į JAV dar yra neišspręstų klausimų.

Kaimo plėtros ir verslo konsultacijų asociacijos vadovo Gedimino Radzevičiaus nuomone, amerikiečiai itin vertina Vokietijos maisto produkciją. Pasak jo, lietuviai pagamina kur kas aukštesnės kokybės gaminius nei pastaroji, nes vokiečiai pasuko globalizacijos keliu ir, žinoma, tai atsiliepė produktų kokybei.

„Ne tik europiečiai, bet ir Amerikos gyventojai vis dažniau renkasi natūralius maisto gaminius, kurie nėra nudažyti, pakvėpinti ir, pagaliau, juose yra to produkto, kuris užrašytas ant pakuotės“, – dėstė G. Radzevičius.

Amerikos rinka vertinama kaip puiki ir neišnaudota niša, tačiau mūsų verslininkai jau daug metų nesėkmingai beldžia į JAV laisvos rinkos duris, norėdami čia įvežti lietuviškų mėsos ir jos produktų, kiaušinių, paukštienos bei gyvų gyvūnų.

Seminare nurodytos trys pagrindinės priežastys, kodėl šalies verslininkams yra sunku pasiekti JAV rinką. Pirmoji iš jų – atstumas. Vadybinių gebėjimu stoką, naudojantis moderniausiomis ryšio ir komunikacijos priemonėmis, galima įvardyti antruoju eksporto stabdžiu, o prekybos mąstai, kai produkcijos prašoma ne kilogramais, bet tonomis, konteineriais – trečioji problema, su kuria nuolat susiduria mūsų verslininkai. Pastaroji galėtų būti šalinama gamintojams pasirinkus kooperacijos kelią.

Lietuvai prisijungus prie Europos bendrijos, šalies prekyba su JAV visai susitraukė, nors prieš tai Lietuva buvo viena pagrindinių sūrio eksportuotojų į JAV. Šiuo metu JAV nepatenka net į dvidešimtuką valstybių, į kurias lietuviai išveža savo produkciją. Eksporto apimtys į JAV sudaro vos 0,3 proc. bendrojo eksporto.

Pernai Lietuva į JAV daugiausia eksportavo kviečių glitimo, sūrių ir varškės, duonos ir pyrago gaminių, viso už 10,5 mln. eurų. Šiuo metu JAV galima rasti apie 60 rūšių lietuviškų duonos ir pyrago gaminių bei paragauti lietuviško alaus. 2011 metais į Lietuvą iš JAV daugiausiai importuota tabako, žuvų filė ir kitos žuvų mėsos, sojų pupelių išspaudų, viso už 33 mln. eurų.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija,

Tel. (8 37) 397 072