Japoniškos kilmės maisto produktai ir pašarai į Europos Sąjungą importuojami saugūs

Data

2011 05 04

Įvertinimas
0

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema RASFF gavo informaciją, kad šiuo metu vykdant sustiprintą maisto produktų ir pašarų importo iš Japonijos į ES kontrolę – nenustatytas nei vienas teigiamas radioaktyvios taršos atvejis.

 

Iš viso nuo Japonijoje įvykusios atominės elektrinės sprogimo ES šalyse ištirti 98 importuoti maisto produktai ir pašarų mėginiai iš Japonijos, tame tarpe ir žuvininkystės produktai iš Ramiojo vandenyno. 

 

Visiems maisto produktams ir pašarams, importuojamiems iš Japonijos grėsmės zonų į ES privalo būti atlikti radiologiniai tyrimai. Pasienio veterinarijos postams privalo būti pateikta atitinkama produktų saugos deklaracija. Atsižvelgiant į riziką, pasienio veterinarijos postai ima mėginius radiologinės taršos nustatymui.

 

VMVT informuoja, kad Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute nuolat atliekami  radiologinės taršos maisto produktų ir pašarų laboratoriniai tyrimai. 2011 m. dėl radiologinės taršos buvo ištirti 202 mėginiai - visi tyrimų rezultatai neigiami. Tarp ištirtų mėginių maisto produktai ir pašarai iš Lietuvos, Ukrainos, Lenkijos, JAV ir 2 mėginiai (džiovinti jūros dumbliai ir sojos pupelių pasta) iš Japonijos.

 

Lietuvos pasienio veterinarijos postams nurodyta apie visas importuotas iš Japonijos (įskaitant importuotas Ramiojo vandenyno kilmės produktų) maisto produktų ir pašarų siuntas nedelsiant informuoti VMVT. Taip pat VMVT pradės vykdyti visų importuotų iš Japonijos (įskaitant importuotų Ramiojo vandenyno kilmės produktų) ir įvežtų iš Europos Sąjungos valstybių narių japoniškos kilmės maisto produktų ir pašarų siuntų registraciją VMVT interneto svetainės duomenų bazėje.

 

VMVT toliau glaudžiai bendradarbiauja su Radiacinės saugos centru, Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centru, Valstybės sienos apsaugos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos ir Muitinės departamentu prie Finansų reikalų ministerijos.

 

Europos Komisija rekomendavo ES šalims atkreipti dėmesį iš Ramiojo vandenyno 61 žvejojimo zonos sugautus ir importuojamus į ES žuvininkystės produktus (pav).

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija