Italija siekia Lietuvos palaikymo

Data

2015 01 15

Įvertinimas
0

Lietuvą ir Italiją sieja artimi ryšiai, – šalys keičiasi nuomonėmis abiem pusėms svarbiais klausimais. Italijos ambasadorius Lietuvoje Stefano Maria Taliani de Marchio lankėsi Žemės ūkio ministerijoje ir  susitiko su žemės ūkio viceministrais Viliumi Martusevičiumi ir Gintu Sauliumi Cironka aptarti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Vykdomosios Tarybos susitikime, vyksiančiame Ženevoje š. M.  sausio 26– vasario 3 d., keliamoms iniciatyvoms atnaujinti diskusiją dėl gairių „Cukraus suvartojimas suaugusiems ir vaikams“.

PSO rekomendacijose nuo 2002 m. buvo siūloma, kad žmogaus mityboje cukrus turi sudaryti mažiau kaip 10 proc. nuo bendros energijos suvartojimo per dieną. Naujajame PSO gairių projekte taip pat išlieka ši rekomendacija ir teigiama, kad cukraus suvartojimo sumažinimas žemiau 5 proc. duotų papildomos naudos sveikatai.

Italijos ambasadorius išsakė poziciją, kad tokios rekomendacijos dėl cukraus suvartojimo mažinimo žemiau 5 proc. nėra pakankamai moksliškai pagrįstos, o žmogaus sveikata didele dalimi priklauso ne tik nuo cukraus suvartojimo, bet ir nuo daugelio kitų veiksnių, tokių  kaip bendra mityba, judėjimas, gyvenimo būdas. Stefano Maria Taliani de Marchio pabrėžė, kad Italija šiuo klausimu ieško sąjungininkų ir bendraminčių.

Viceministras V. Martusevičius pažymėjo, jog Lietuva pritaria Italijos pozicijai, kad dėl gairių „Cukraus suvartojimas suaugusiems ir vaikams“ būtinos išsamesnės diskusijos ir rimtesnis mokslinis pagrindimas. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Žemės ūkio ministerija, formuodama maisto kokybės politiką ir skatindama kokybiškų, didesnės pridėtinės vertės maisto produktų gamybą ir vartojimą, nuo 2007 m. įgyvendina nacionalinę maisto kokybės sistemą. Pagal šios sistemos reikalavimus gaminami sertifikuoti išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktai (toliau - IKP), kurie iš kitų produktų išsiskiria natūralumu, maistingumu bei aplinkos tausojimo aspektais. Vienas iš reikalavimų –  IKP gamyboje naudojamo cukraus griežtas reglamentavimas. Šiuo metu daugiau kaip 255 gamintojai, iš jų 10 perdirbėjų, rinkai tiekia IKP ir perdirbtus jų gaminius, kuriuos gaminant cukrus nenaudojamas arba jo kiekis ribojamas.

V. Martusevičius taip pat pabrėžė, kad glaudžius Lietuvos ir Italijos santykius pagrindžia aktyvūs prekybos ryšiai. Prekyba su Italija užima svarbią vietą Lietuvos užsienio prekyboje žemės ūkio ir maisto produktais – eksporto struktūroje pagal šalis Italija buvo 9 vietoje iš 134 šalių,  importo struktūroje – 6 vietoje iš 109 šalių. 2013 m. žemės ūkio ir maisto prekių eksportas į Italiją sudarė 149,7 mln. eurų. Importas iš Italijos siekė 190,4 mln. eurų. Prekybos su Italija apyvarta ir lietuviškos kilmės produktų eksportas auga.

.

Žemės ūkio ministerijos informacija