Amerikoje ir karvės „skaito“ laikraščius...

Data

2012 05 04

Įvertinimas
0

JAV išlieka pagrindine ES šalių žemės ūkio produktų eksporto partnere, importo srityje joms tenka antroji vieta po Brazilijos. Europietiškos prekės apima 8 proc. visų JAV pardavimų, o pagal apimtis ES užima pentąją vietą JAV prekybos rinkoje.  Pusę ES šalių eksporto į JAV sudaro alkoholiniai gėrimai, kiti aukštesnės kokybės produktai. 2011 metais JAV turėjo teigiamą prekybos balansą, kuris stabiliai augo nuo 2006 m. Vidutiniškai – 1,5 proc. kasmet, ir palyginti greitai atsisatatė net ir po 2008–2009 m. krizės. Jau dvidešimt metų lietuvių verslininkai nesėkmingai bando atverti laisvos rinkos duris Amerikoje. Lietuvos gamintojai atitinka visus ES šalių gamintojams keliamus reikalavimus, tačiau eksportuojant į JAV problemų dar yra. Ir šiandien Amerika Lietuvai vis dar išlieka svajonių ir neišnaudotų galimybių, kultūrinio bendradarbiavimo, verslo plėtros šalimi, juk vien mūsų lietuvių čia gyvena apie milijoną. Paskutinio JAV gyventojų surašymo duomenimis, iš Lietuvos save kildina 700 tūkstančių amerikiečių.

Ministro vizito JAV balandžio 20–26 d. metu, Čikagoje Lietuvos generaliniame konsulate vyko gražus ir šiltas susitikimas su JAV Letuvių Verslo Tarybos nariais. Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pasakojo susirinkusiems apie naujienas Lietuvos kaime, o užjūryje įsikūrę tautiečiai nuoširdžiai stebėjosi... Stebėjosi ne todėl, kad Lietuvoje, kaip pasakų šalyje, viskas labai gerai, bet todėl, kad Lietuvoje ne viskas blogai. „Labai labai pasigendame gerų žinių iš Lietuvos. Laikraščiai, interneto portalai tarsi lenktyniauja – kas dar ką blogesnio parašys. Dažnai nelabai aišku kas...,kodėl ir už ką, bet nieko gero, net ir skaityti nesinori“, – skundėsi Čikagos lietuviai. K. Starkevičius pakvietė tarybos narius atvykti į Lietuvą. „Jūsų reikalas atskristi, o aš pasirūpinsiu kultūrine programa, aplankysime kaimo bendruomenes, pamatysite, kad ne viskas Lietuvoje bloga  ir beviltiška“, – šypsojosi ministras.

Ministro vadovaujamą delegaciją Čikagoje maloniai priėmė Maisto Saugos ir sveikatos instituto prie Ilinojaus technologijos instituto vadovai, Instituto direktorius Robertas Breketas, maisto gamybos, mokslo ir technologijų padalinio vadovas Ričardas McDonaldas, kiti atsakingi darbuotojai. Maisto mokslo tyrimų institutas, kartu su savo filialais Kanadoje ir Australijoje, pateikia žiniomis pagrįstą informaciją maistro saugos, ginybos ir mitybos sferose suinteresuotiems valdžios žmonėms, industrinės ir akademinės visuomenės atstovams. Pažangios maisto gamybos technologijos ir mokslinis potencialas čia sukaupti vienoje vietoje, todėl ypatingai malonu buvo tarp dirbančiųjų sutikti ir Lietuvos maisto saugos ekspertę, Vilniaus Universitete chemijos mokslus baigusią ir svečioj šaly labai vertinamą specialistę. Susikimo metu buvo sutarta, jog artimiausiu metu tarp Ilinojaus technologijos instituto ir Kauno technologijos universiteto Maisto instituto bus pasirašytas informacinio, mokslinio bendradarbiavimo komunikatas.

Ministras K. Starkevičius negalėjo nesusitikti su mobilių ūkininkų tugelių – Amerikoje pasivadinusių „Natūralių fermų koalicija“ vadovais ir atsakingais darbuotojais.  Šis judėjimas Amerikoje jau švenčia penkiolikos metų jubiliejų. Tapdamas koalicijos nariu, ūkininkas sutinka remti informacijos, resursų ir patirties dalijimosi tarp fermerių koalicijos judėjimo filofiją. Koalicijos nariai gauna operatyvią informaciją apie prekybos vietas, gali naudotis virtualios elektroninės bibliotekos resursais, padedančiais fermeriams susirasti pardavėjų, menedžerių, teisininkų, atstovaujančių ūkininkų interesams. Natūralių fermų atstovai sutaria ir rezervuoja mobilias laikinas prekybos vietas miesto centre prie ofisų, prekybos centrų ar netgi viešbučių, o mobiliais autobusėliais atvykę ūkininkai prekiauja daugiausia jau paruoštu, valgyti tinkamu maistu. Tokia fermerių turgelių veikla suinteresuota daugybė privačių įmonių, valdžios institucijų, asociacijų, todėl judėjimas padeda suvienyti jėgas. Dirbti padeda ir savanoriai. Ir vėlgi... Viena iš judėjimo vadovių puikiai žino kas yra Lietuva, iš čia kilę jos proseneliai. 

JAV viešėjęs Lietuvos žemės ūkio ministras neskubėjo dairytis po Kapitolijaus laukus. Visų pirma jam rūpėjo ūkininkų fermos. Todėl vizito metu programoje iš karto buvo numatytas kelių fermų lankymas. Ferma ir Amerikoje lieka ferma, tad didelių stebuklų, žinoma, niekas rasti nesitikėjo... „Visai kaip lietuviškoje fermoje, – juokėsi ministras. – Dažnai pas mus gal ir tvarkingiau. Neturėjome tiek technikos, kuri mėtosi pakampėse, ir tvarkosi lietuviai dažnai nuoširdžiau“. Nebustebino ir melžimo technika, kurios ir Lietuvoje pakankamai, ir mados jos tokios pačios, kurias diktuoja pažangiausi Izraelio pieno gamintojai. Ir problemos ūkininkus kankina tos panašios – nei vienas iš trijų ūkininko sūnų nenori pasikti dirbti fermoje. JAV ūkininkas, kaip ir jo kolegos Lietuvoje, bara valdžios žmones, gamtosaugininkus. Pieno supirkimo kainos labai panašios kaip Lietuvoje, bet ūkininkas nesiskundė, nesigyrė jis ir valstybės dotacijomis, užtat pasididžiuodamas rodė Lietuvoje dar nematytą naujovę – nedidelę kapsulę, kurią nurijus, ji lieka karvutės skrandyje ir iš ten kasdien į kompiuterį ir ūkininko mobilų telefoną siunčia duomenis apie jos sveikatos būklę. „Mano mobiliukas dirba keturias valandas per parą, štai dabar jis rodo, kad keturios mano karvutės turi temperatūros... Reiks papasakoti kas savaitę čia apsilankančiam veterinarijos gydytojui“, – pasakojo ūkininkas. Ministras K. Starkevičius pastebėjo, kad amerikiečio fermoje nėra tokie griežti kaip ES Nitratų direktyvos reikalavimai, nebūtina čia uždengti mėšlidę, įrenginėti ventiliaciją, gali ji būti ir paprasta, molinė. Amerikietis gali pasisamdyti pigiau apmokamos darbo jėgos iš kaimyninės Meksikos.

Kitoje fermoje šalia tradicinės pieno fermos, ūkininkai vysto ir papildomą verslą – švietėjišką kaimo turizmą. Kasmet šioje fermoje apsilanko per šešis tūkstančius moksleivių – jie pamato, kad pienas atsiranda ne parduotuvėje. Fermos šeimininkė vaikus pavaišina čia pat vietoje pagamintais natūraliais ledais. Vienam vaikui tokia kaimiška ekskursija kainuoja 7 dolerius. Fermoje kartkartėmis nuaidi šaižus plėšraus paukščio garsas, atbaidantis mažus paukštelius, lesančius pašarus, svečius dažnai nustebina kartu su gyvulių banda vaikštinėjantys asilai... „Nustebsit, sužinoję, kokie puikūs sargai gali būti asilai, jie ir svetimus šunis nubaido...“, – juokėsi fermos šeimininkė. Lietuvos pasiuntiniai atkreipė dėmesį į laikraščius, didelėmis krūvelėmis sudėtus fermoje. „Kam karvėms laikraščiai“, – klausėme... „Mes miestelyje surenkame makulatūrą ir naudojame ją vietoj šieno, vietoje pakratų gyvuliams -  dviguba nauda, antrinis žaliavų panaudojimas, o ir gyvuliams šilčiau“, – pasakojo ūkininkė.

Žemės ūkio ministerijos informacija

tel. 98 50 2391 019