Pluoštiniai augalai

Pluoštiniai linai

Iki stojimo į ES Valstybė nuolatos rėmė linų auginimą, dėl to didėjo auginamų linų plotai, derlingumas bei kokybiniai rodikliai. Įstojus į ES, vieninga linų sektoriaus paramos politika, neleidžianti nacionalinės papildomos paramos, pradėjo neigiamai įtakoti Lietuvos linų sektorių ir linų auginami plotai, lyginant su 2003 m. sumažėjo 40 proc. Nors Lietuvoje linų auginimui tinkamų plotų yra apie 1 000 000 ha, 2011 m. jų buvo auginta tik 36 ha, o 2010 m. – vos 11 ha, 2009 m. – 34 ha. Tuo tarpu 2008 m. dar buvo auginama 247 ha, 2007 m. – 400 ha, 2006 m. – 1100 ha , 2005 m. – 4 000 ha, 2004 m. – 5600 ha, o iki narystės ES 2003 m. – 9600 ha.

Kartu sulėtėjo ir ūkių modernizavimo tempai, žymiai sumažėjo linų sektoriaus pajamos ir parama. Neteikiant linų ūkiui išskirtinės (gal papildomos valstybės) valstybinės paramos, tolesnės linų ūkio plėtros galimybės tapo labai ribotos, nes konkuruoti su pagrindinėmis linų auginimo ir perdirbimo srityje ES šalimis (Prancūzija, Belgija ir Nyderlandais), kurios savo išsivystymo lygiu yra pažengusios dešimtis metų į priekį, Lietuva nepajėgi.

Lietuvoje šiuo metu realiai veikia tik viena linų perdirbimo įmonė Žemės ūkio kooperatyvas “Jurbarko linų verslas”. UAB “Pakruojo linai” ir UAB „Linestus“ dar neiškomplektuojamos įmonės, tačiau šiuo metu neperdirbančios linų. Šios įmonės dar tikisi, kad bus galima perdirbti perspektyvų kanapių pluoštą.

Šiuo metu dar dirbančios yra kelios tekstilės įmonės UAB „Siūlas“, UAB „Linas“ ir A., R. Baumilų įmonė “Klasikinė tekstilė” perdirba atsivežtinį pluoštą iš Prancūzijos, Nyderlandų, Belgijos, Baltarusijos, Kinijos ir kitų šalių.

Siekiant pagerinti linų sektoriaus konkurencingumą rinkoje, parengta (viena iš Linų ūkio plėtros 2005-2013 metų programos priemonių) valstybės pagalbos priemonė, perkant naudotą techniką linų sektoriuje. Pagal šią priemonę kompensuojama iki 40 procentų, o jauniesiems ūkininkams iki 45 procentų investicinių išlaidų. Šia parama per 2007– 2008 metus pasinaudojo 5 žemės ūkio subjektai panaudodami 650 400 Lt.

Informuojame, kad pagal Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymą, galima auginti tik įteisintų pluoštinių kanapių veisles ir sėti tik žemės ūkio ministro patvirtintus aliejinių ir pluoštinių augalų primalamuosius kokybės reikalavimus atitinkančią sertifikuotą pluoštinių kanapių sėklą. Todėl primename, kad sėti nesertifikuotą, savo ūkyje išaugintą pluoštinių kanapių sėklą draudžiama.

Pluoštinės kanapės

Kitas perspektyvus pluoštinis augalas, ypač aktualus Lietuvoje linų auginimui praktiškai sustojus – nepagrįstai pamiršta pluoštinė kanapė.

Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo nuostatas pluoštinės kanapės t.y. sėjamosios kanapės (Cannabis sativa L.) rūšies veislių augalai, kuriuose narkotine laikomos medžiagos – tetrahidrokanabinolio (THC) – kiekis neviršija 0,2 proc. yra laikomos žemės ūkio augalais, už kurių auginimą mokamos tiesioginės išmokos. Tuo tarpu Lietuvos Respublikos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymu draudžiamas visų, be išimties, kanapių rūšių auginimas. Vadovaujantis nuostata, kad Europos Sąjungos reglamentai galioja šalyse narėse tiesiogiai ir turi viršenybę nacionalinių teisės aktų atžvilgiu, mūsų šalyje 2011 m. buvo auginta ir deklaruota 54 ha šių augalų. Tačiau, nesant nacionalinio reglamentavimo, užtikrinančio THC ištyrimą, ūkininkai negali gauti tiesioginių išmokų.

Siekiant išspręsti teisinę koliziją, šių metų Seimo pavasario sesijai teikiame Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pataisą, naikinančią draudimą Lietuvoje auginti Pluoštines kanapes. Kartu teikiamas ir Pluoštinių kanapių įstatymo bei ATPK pakeitimo projektai, numatantys pluoštinių kanapių auginimo reglamentavimo ir sankcijų už pažeidimus nuostatas.

Pluoštinės kanapės svarbios ne vien dėl išskirtinai tvirto pluošto. Iš jų galima pagaminti daugybę įvairiausių kitų produktų. Jos naudojamos aliejaus ir kitų maisto produktų, kosmetikos gaminių, biologinių augalų apsaugos priemonių, pašarų, masalų žuvims, popieriaus, biokompozitų gamybai. Pluošto gamybos šalutiniai produktai – spaliai – tinkami statybinėms medžiagoms ir biokurui.

Teisinis reglamentavimas

Europos Sąjungos teisės aktai:

Konsoliduota versija

Konsoliduota versija

Pakeitimai:

Konsoliduota versija

Konsoliduota versija

Nacionaliniai teisės aktai:

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-02-11