Dėl nepalankių orų Žemės ūkio ministerija atidėjo posėlio sėjos terminą

Dėl itin lietingų orų ir vėliau nei įprastai vykstančios rugiapjūtės posėlio sėjos terminas atidėtas iki rugsėjo 1 d. Įprastai posėlį pasėti reikėdavo iki rugpjūčio 15 d. Dėl 8 savaičių posėlio išlaikymo – privalomos ES reglamento nuostatos – dar deramasi. 

Žemės ūkio ministerija kreipėsi į Europos Komisiją, kad dėl šalyje susidariusių išskirtinai nepalankių gamtinių sąlygų ši leistų šalies ūkininkams nukrypti nuo ES reglamentuose nustatyto posėlio išlaikymo termino. Prašoma leisti ūkininkams posėlį išlaikyti trumpiau nei 8 savaites, siekiant laiku pasėti žiemkenčius ir pasiruošti kitų metų derliui.

Daugelis Lietuvos ūkininkų pagal numatytus žalinimo paramos schemos reikalavimus ir privalomu ekologiniu atžvilgiu svarbios vietovės išskyrimu pasirinkę posėlį, šiemet susidurs su iššūkiu jį išlaikyti dirvoje bent 8 savaites.

Dėl oro sąlygų javapjūtė Lietuvoje prasidėjo vėliau nei įprasta ir dėl smarkių liūčių išguldytų pasėlių ji užtruks ilgiau. Šių metų javapjūtė numatoma ne tik vėlyvesnė, bet ir  ilgesnė bei sudėtingesnė.

Žemdirbiai baiminasi, kad po pagrindinių kultūrų derliaus nuėmimo nespės įgyvendinti posėliui keliamų reikalavimų. Jei vėliau pasėtas posėlis būtų išlaikytas 8 savaites, kaip reikalauja taisyklės, tai ūkininkai nespėtų laikų pasėti žieminių javų.

Taip pat svarstoma galimybė taikyti išimtinę force majeure taisyklę, kai ūkininkai, dėl nuo jų valios nepriklausančių aplinkybių negalintys įgyvendinti posėliui (žalinimas) taikomų reikalavimų, būtų atleidžiami nuo šio reikalavimo įgyvendinimo ir jiems nebūtų taikomos jokios sankcijos.

Ministerija taip pat prašo papildomo išaiškinimo, ar šiuo atveju taikant force majeure išimties taisyklę, nebūtų pažeisti ES teisės aktai.

Ūkininkai, kurie derlių rengiasi nuimti vėliau ir turi įsipareigojimų dėl posėlio taikymo, gali ramiau planuoti darbus ir turės daugiau laiko derliui nuimti ir posėliui pasėti. Žemdirbiai, kurie turi prisiėmę įsipareigojimų taikyti vasarinį ir žieminį posėlį (VP ir ŽP) bus informuoti asmeniškai. Tokių Lietuvoje – apie du tūkstančius.

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-16