Žemės ūkio ministrės kėdėje – jaunieji užvadėliai

Data

2006 12 15

Įvertinimas
0

 

Žemės ūkio ministerija


2006-12-15

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRĖS KĖDĖJE – JAUNIEJI UŽVADĖLIAI

 

Žemės ūkio ministerijoje praėjusį penktadienį nuo pat ryto tvyrojo ypatinga šventinė nuotaika – koridoriuose neįprastai klegėjo linksmi vaikų balsai, švytėjo puošnių eglučių girliandos, šilumą skleidė daugybė degančių žvakučių. Tądien buvo suvesti jau dešimtąjį kartą rengiamo ir tradiciniu tapusio respublikinio vaikų ir jaunimo rašinių konkurso kaimo gyvenimo tematika rezultatai. Konkursą „Aš tėvelių užvadėlis“ organizavo Žemės ūkio ministerija, Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centras, „Valstiečių laikraštis“, Kaimo plėtros profesinio mokymo įstaigų asociacija.

 

Vaikus į apdovanojimo ceremoniją atlydėję tėveliai ir mokytojai susidomėję dairėsi po ministerijos koridorius, akimis ieškodami tų svarbiausiųjų pareigūnų kabinetų, kur priimami sprendimai, turintys didelės įtakos kaimo žmonių gyvenimui. Į Berlyną dalyvauti Valstybių įstatymų leidėjų lyderių fondo susitikime išvykusi žemės ūkio ministrė profesorė Kazimiera Prunskienė jauniesiems svečiams ne tik perdavė nuoširdžiausių sveikinimų bei linkėjimų, bet paliko ir dovanų – kiekvienam po knygą „Močiutė Kazimiera“. Tačiau svarbiausia – ji paliko atvirą savo darbo kabinetą, kuriame ir vaikai, ir suaugusieji galėjo viską apžiūrėti, pakilnoti dokumentus, pasėdėti prie apvalaus derybų stalo, sužinoti, kiek trunka jos darbo diena, kokia atsakomybė jai tenka ir netgi trumpam pasijusti ministrais – nusifotografuoti ministrės darbo kėdėje.

Konkurso tikslai

Žemės ūkio ministerijos iniciatyva surengto konkurso tikslas – propaguoti ūkininko ir kitas žemės ūkio profesijas, skatinti kaimo jaunimą rinktis studijuoti žemdirbiškas specialybes, ugdyti jų verslumą, kūrybiškumą. Konkurso komisijos pirmininkė, viceministrė Virginija Žoštautienė sakė, kad rezultatai pranoko lūkesčius. „Moksleivių rašiniai apie savo ir tėvų gyvenimą labai šilti, labai kūrybiški, sklidini optimizmo ir meilės savo gimtajai žemei, o tai suteikia mums vilčių, kad Lietuvos kaimas išliks gyvas ir darbingas, vyresniąją kartą pakeis darbštus ir sumanus jaunimas“, – moksleivių mintimis džiaugėsi viceministrė.

Didžiausios svajonės

„Didžiausia mano svajonė – baigti mokslus, sugrįžti į gimtinę ir dirbti žemę. Tie pasivaikščiojimai su seneliu po miškus, tas pirmasis pasivažinėjimas kombainu, ta savijauta, kokia būna po visų darbų, ir buvo viena iš priežasčių, atvedusių mane į šią mokyklą. Dabar daug kas pasikeitė nuo to pirmojo karto, tačiau mano noras gyventi kaime, dirbti žemę nepasikeitė. Senelis sakydavo: „Sunku būdavo, labai sunku, bet žemė jėgų davė...“. Tuomet aš nesupratau, kaip ta juoda žemė žmogui jėgų gali duoti, o dabar jau pradedu suprasti“, – rašo Audrius Plevokas, Panevėžio profesinio rengimo centro moksleivis.

„Myliu žemę ir nenoriu, kad aplink būtų apleisti laukai. Tikrai žinau, kad baigęs Kužių vidurinę mokyklą, studijuosiu Žemės ūkio universitete, o įgijęs žinių, galėsiu dirbti savo mėgstamą darbą ir būti rimtu ūkininku“, – neabejoja Kužių vidurinės mokyklos devintokas Gėtautas Spulginas.

„Visi pasaulio keliai veda tik į Tėvynę ir į namus, o viskas, kas nutinka, turi nutikti, jei nestovi užvertęs galvą ir išsižiojęs lietuje tol, kol paskęsi. Mokausi gyventi pagal devizą: turėk svajonę, matyk ateitį, bet gyvenk šiandiena. Man, mamytės užvadėliui, takas nuo vieno Dangaus krašto iki kito – garantuotas. Tik reikia gerai pasipustyti padus“, – įsitikinęs Žilvinas Vaiciukevičius iš Žemaičių Kalvarijos vidurinės mokyklos.

„Visada melžiu tris karves, kurios ganosi toli nuo namų, bet man, kaimo vaikui, tokia kelionė maloni, nes važiuodama pamatau daug gražių dalykų. Nesu mačiusi gražesnės vietovės už Obelijos kaimą, kurio kraštą skalauja ežerėlis, o pievas ir kalnus puošia miškas“, – pasakoja Kristina Radžiukynaitė, Alytaus r. Miroslavo vidurinės mokyklos septintokė.

„Norėčiau plėsti bityną, tačiau didesniam bitynui reikia ganyklos, taigi esu sukūręs verslo planą“, – praktiškais sumanymais dalijasi Dovydas Bernatavičius iš Švenčionių Z. Žemaičio gimnazijos.

„Šiandien man jau aštuoniolika. Aš jau nebe „užvadėlis“, o lygiateisis tėčio pagalbininkas, galima sakyti, partneris. Remontuojant techniką ar dirbant kitus ūkio darbus, tėtis vis dažniau ne moko mane, bet tariasi:“O kaip tau atrodo? O jeigu padarytume taip?“. Kartais net klausia patarimo, kaip tada jaučiuosi pamalonintas! Patinka ūkio, ypač laukų darbai, moku juos dirbti“, – didžiuojasi Gediminas Stripeikis, Joniškio žemės ūkio mokyklos mokinys.

„Žiemą sulaukiame pačių gražiausių metų švenčių – Kūčių ir Kalėdų. Manau, kad tik kaime gyvendamas gali pajusti paslaptingą šių švenčių dvasią, aplankyti gyvulius, o galbūt ir išgirsti juos kalbančius“, – švenčių laukimo nuotaikas aprašo Paulius Laurutis iš Kužių vidurinės mokyklos.

Trečiokė Karolina ir jos pirmaklasis broliukas Antanas Šakiai apgailestavo, kad pagal nuostatus dar negalėjo dalyvauti konkurse, tačiau laišką vis tiek parašė. Laiškas ilgas, išsamus, jiedu aprašė visus ūkio darbus per visus metų laikus, o pabaigoje Karolina gana ambicingai pareiškė: „Praeis dar kiek laiko ir aš tikrai tikiu, kad mano broliukas Antanas pakeis tėvelį ir bus tikras ūkininkas, o aš turbūt būsiu žemės ūkio ministrė, tokia, kaip profesorė Kazimiera Prunskienė. Jai linkiu sėkmės, o aš daug mokysiuosi, kad daug sužinočiau“, – svajonėmis laiške dalijosi Karolina ir Antanas iš Telšių r. Nevarėnų vidurinės mokyklos.

Skuodo r. Puodkalių kaimo bendruomenės jaunimo grupė „Raskila“ konkurso komisijai atsiuntė bendrą rašinį, kuriame papasakojo apie savo nuveiktus darbus, surinktas vaistažoles. Jie prasitarė, kad dar niekada nėra buvę Vilniuje. „Kaip norėtume pamatyti Vilnių, Gedimino pilį, o gal ir gražiąją Kalėdų eglę“, – su viltimi į ministeriją kreipėsi jaunimo grupė „Raskila“.

Laimėjo visi

Konkurse dalyvavo beveik šimtas vidurinių ir profesinių mokyklų moksleivių iš visos Lietuvos rajonų, daugiausia – iš Šiaulių r. Kužių vidurinės mokyklos. Konkurso komisijos pirmininkė, viceministrė Virginija Žoštautienė Žemės ūkio ministerijos padėkos raštus bei prizus ir dovanas įteikusi vienuolikai I–III vietas laimėjusių bendrojo lavinimo ir kaimo plėtros profesinių mokymo įstaigų moksleivių, pabrėžė, kad „pirmąsias vietas laimėjo Paulius Laurutis iš Kužių vidurinės mokyklos ir Gediminas Stripeikis, Joniškio žemės ūkio mokyklos moksleivis, tačiau šiame konkurse pralaimėjusiųjų nėra. Laimėjo visi dalyvavusieji, nes visi buvo pakviesti į Vilnių, kurį ne vienas tolimesnio rajono vaikas pamatys pirmąjį kartą. Visi konkurso dalyviai šiandien yra apgaubti dėmesiu, pagerbti padėkomis ir dovanomis, nes jie tikrai to nusipelnė už savo aktyvumą ir kūrybiškumą“, – rašinių konkursą apibendrino viceministrė.

Ministerijos svečiams koncertavo nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos smuikininkų ansamblis, Aukštadvario pučiamųjų orkestras „Aukštadvario griausmas“, apdovanojimo ceremoniją vedė Alantos technologijos ir verslo mokyklos dėstytoja Vaida Saugūnienė. Po apdovanojimų ir smagaus koncerto jaunųjų ministerijos svečių laukė šventinis vaišių stalas ir ekskursija po Lietuvos sostinę Vilnių.

  

 

 

 

 

 

Žemės ūkio ministerijos informacija
tel. (8~5) 239 10 18; el. paštas
spauda@zum.lt