Žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė: ,,Padarysime viską, ką galėsime“

Data

2005 11 16

Įvertinimas
0

Viešųjų ryšių skyrius

 

2005-11-16 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRĖ KAZIMIERA PRUNSKIENĖ: ,,PADARYSIME VISKĄ, KĄ GALĖSIME“

 

Lapkričio 15 d. Žemės ūkio ministrė prof. habil. dr. Kazimiera Prunskienė aktualius cukraus sektoriaus reformos klausimus aptarė su cukrinių runkelių augintojais ir cukraus gamintojais.

Žemės ūkio ministrė informavo, kad po lapkričio mėnesį Briuselyje įvykusių aukšto lygio darbo grupės pasitarimų cukraus sektoriaus reformos klausimais, Lietuvos pozicija iš esmės nepasikeitė.

Europos Komisija laikosi esminių cukraus sektoriaus reformų nuostatų baltojo cukraus kainą per dvejus metus (2006-2007 m.) sumažinti 39 proc., kompensuoti ūkininkams 60 proc. prarastų pajamų dėl cukrinių runkelių kainos sumažinimo, „A“ ir „B“ kvotas sujungti į bendrą gamybos kvotą, įvesti ketverių metų savanorišką restruktūrizavimo schemą, paskatinant mažiau konkurencingus gamintojus uždaryti fabrikus ir atsisakyti gamybos kvotų.

Žemės ūkio ministrė informavo, kad Europos Komisija, įvertinusi šalių narių pastabas dėl fabrikų 10 proc. papildomo cukrinių runkelių kainos sumažinimo, kai cukraus pardavimo kaina rinkoje nukrenta žemiau cukraus referencinės kainos, sutiko, kad ši nuostata dėl kainos sumažinimo gali būti išbraukta iš pasiūlymo ir pirmaisiais reformos metais gali būti išlaikomas intervencinis mechanizmas.

Komisija pažadėjo atsižvelgti į šalių narių pastabas dėl restruktūrizavimo schemos taikymo. Pasiūlyme bus detaliau aprašyta cukraus fabriko restruktūrizavimo plano parengimas, patvirtinimas ir jo įgyvendinimo kontrolė. Šalims taip pat bus suteikta galimybė pačioms pasirinkti kompensacijų cukrinių runkelių augintojams paskirstymo tvarką.

Pasitarimo metu savo nuomonę išsakė ir jame dalyvavę cukrinių runkelių augintojai ir cukraus gamintojai.

Pasak Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos tarybos pirmininko Kąstyčio Patiejūno, jiems rūpi šio sektoriaus išlikimas ir ne vis vien, bus ar nebus cukraus fabrikai „įvaryti į kampą“. Cukraus rinka turi būti reguliuojama. Svarbiausia, kad šalyje būtų sutarimas tarp valstybės institucijų, augintojų ir perdirbėjų. Šiais metais cukrinių runkelių augintojų sumažėjo 10 - 15 proc. Tie augintojai, kurie 2005 m. neaugino cukrinių runkelių, neturėtų gauti nei kvotos, nei kompensacijos. Pasak augintojų, jų atramos taškas - bazinė cukraus kaina ir baltojo cukraus kvota gamintojams. Taip pat tikimąsi, kad Lietuvoje artimiausiu metu bus panaikintos pavojingos cukrinių runkelių ligos – rizomanijos – zonos, kas leis gamintojams sutaupyti lėšų.  

Cukraus fabrikų atstovų teigimu, išlikdami cukraus fabrikai leis išlikti ir šalies cukrinių runkelių augintojams. Pasitarimo metu buvo pabrėžta, kad Lietuvos gamintojai pigesni, todėl cukraus gamybos sumažėjimas jų nepaveiks taip, kaip paveiks ES senbuvių šalių gamintojus.

  Žemės ūkio ministrė akcentavo, kad cukraus sektoriaus reforma yra neišvengiama, todėl svarbiausia yra išsiderėti kiek galima palankesnes sąlygas ūkiniams subjektams, sudarant jiems prielaidas ilgalaikiam konkurencingumui naujomis rinkos sąlygomis. Bet neturime užmiršti, kad nesumažinus cukraus kainų, rinkų atvėrimas mažai išsivysčiusių šalių cukrui galėtų išstumti iš jų ES gamintojų cukrų. „Privalome galvoti apie viso sektoriaus finansinę situaciją -  apginti ir įmones, ir augintojus, kad jie nebūtų išstumti iš rinkos be galimybės kompensuoti savo pajamas“, - sakė žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė.

 Lapkričio 22-24 dienomis Briuselyje įvyksiančios Europos Sąjungos Tarybos žemės ūkio ir žuvininkystės sesijos metu turi būti sudarytas galutinis politinis susitarimas dėl bendros ES pozicijos cukraus reformos klausimais, kurios bus laikomasi  derybose su Pasaulio prekybos organizacija (PPO). „Šios sesijos metu mes padarysime viską, ką galėsime, pasinaudosime net žmogiškos įtaigos formom“, - pabrėžė žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija.
tel. (8~5) 239 10 16,  faks.  (8~5) 239 12 12; el. paštas spauda@zum.lt