2021-03-17

Žemės ūkio ministras K. Navickas: „ŽŪM kolegialių darbo grupių ir komisijų sudarymas bei sudėtys bus keičiamos pagal STT rekomendacijas“

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko Žemės ūkio ministerijoje sudarytų darbo grupių ir komisijų veiklą reglamentuojančių teisės aktų antikorupcinį vertinimą. Nustatyta, kad iki šiol buvo neužtikrinamas sudarytų darbo grupių ir komisijų narių veiklos objektyvumas, nešališkumas bei skaidrumas,  dažnai prieštaraujama lobistinės veiklos įstatymo normoms. Neaiškūs kriterijai, kaip parenkami atstovai į asocijuotas darbo grupes, kurios dalyvauja formuojant ne tik veiklos politiką, bet ir skirstant finansavimą. Nenumatytas nešališkumo instrumentas net iškilus akivaizdiems viešųjų ir privačių interesų konfliktams. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas padėtį vadina rimta, nepriimtina ir nedelsiant taisytina.  

STT nustatė, kad į ŽŪM sudaromų kolegialių darbo grupių ir komisijų veiklą įtraukiamos nevalstybinės organizacijos (pavyzdžiui, asociacijos, kurios į ŽŪM kolegialius organus deleguoja savo atstovus) ar net privatūs asmenys (pavyzdžiui, Pieno tarybos nariais yra paskirti privačių juridinių asmenų atstovai). Kyla rizika, kad tokie ŽŪM kolegialių organų nariai gali paisyti  išskirtinai savo privačių interesų, veikti neobjektyviai ir šališkai, daryti įtaką priimamiems sprendimams, gali siekti vykdyti neteisėtą lobistinę veiklą, išvengiant Lobistinės veiklos įstatyme lobistams nustatytų pareigų įgyvendinimo. Taip pat nėra reikalavimų viešinti  kolegialių komisijų sprendimų, o jų nariams - deklaruoti galimus interesų konfliktus arba nusišalinti nuo sprendimų priėmimo.

Pavyzdžiui, 2002-aisiais žemės ūkio ministro įsakymu buvo patvirtinta Pieno tarybos sudėtis ir reglamentas, tačiau jame nenumatyta, kokie reikalavimai keliami ir kaip atrenkami nariai, kam leidžiama jais tapti ir kaip jie atšaukiami, kokiais atvejais tarybos narys – ne valstybės tarnautojas privalo nusišalinti, vengiant interesų konflikto.

Antikorupciniu vertinimu ydinga ir 2008-aisiais ministro įsakymu patvirtinta Pasėlių draudimo koordinavimo tarybos sudėtis ir jos nuostatai. Nors juose nustatytos konkrečios institucijos ir organizacijos, kurių atstovai skiriami į Tarybą, tačiau neįvardijami atrinkimo kriterijai bei reikalavimai jų atstovams. STT panašios antikorupcinės pastabos keliamos ir 2010-aisiais sudarytai darbo grupei Vietovių, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių, išskyrimo klausimams spręsti, 2014-ųjų ministro įsakymui Dėl Lietuvos kaimo plėtros  2014–2020 metų programos LEADER priemonės darbo grupės sudarymo bei Dėl LEADER metodo įgyvendinimo koordinavimo grupės sudarymo. Antikorupcinių pastabų sulaukė ir 2008 m. įsakymas Dėl Paramos bitininkystės sektoriui skyrimo ir probleminių klausimų sprendimo komisijos sudarymo, juo patvirtinta Komisijos sudėtis ir Komisijos darbo reglamentas, Dėl Komisijos papildomų nacionalinių tiesioginių išmokų administravimo ir mokėjimo probleminiams klausimams nagrinėti, juo patvirtinta Komisijos sudėtis ir Komisijos darbo reglamentas, ministro 2018 m. įsakymas Dėl Pasėlių ir augalų draudimo sistemos tobulinimo darbo grupės sudarymo.

Kritinio pobūdžio antikorupcinių pastabų sulaukė 2015 m. ministro įsakymas Dėl projektų, finansuotinų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones, atrankos komitetų sudarymo ir juo patvirtintos 12 atrankos komitetų sudėtys. Tokių komitetų veiklos teisinis reglamentavimas turi būti aiškus ir užtikrinantis komitetų narių objektyvumą, nešališkumą ir priimamų sprendimų skaidrumą, tačiau to dokumente nepadaryta.

Pasak žemės ūkio ministro K. Navicko, teisės aktų, kuriais vis dar vadovaujamasi, STT  antikorupcinis vertinimas ir pateiktos išvados sveikintinos ir labai pasitarnaus priimti sąžiningus ir skaidrius sprendimus, pavyzdžiui, numatant paramą vienai ar kitai žemės ūkio sričiai bei konkretiems ūkiams. K. Navickas atsakingiems ministerijos skyriams jau pavedė peržiūrėti ministerijoje galiojančias tvarkas ir procedūras, darbo grupių reglamentus bei šių darbo grupių sudėtis, atsižvelgiant į gerąją kitų ministerijų praktiką, išorės ekspertų ir kompetentingų įstaigų rekomendacijas. Taip pat pavesta sudaryti laikinąją darbo grupę šiems klausimams spręsti. Ji turės parengti pasiūlymus teisės aktams keisti.

„Su galimais korupciniais sprendimais taikstomasi nebus, STT nurodyti antikorupciniu vertinimu ydingi teisės aktai bus keičiami artimiausiu metu“, - teigia žemės ūkio ministras K. Navickas.

Su antikorupciniu vertinimu galite susipažinti čia.