Žemės ūkio atašė planuoja naujus darbus

Data

2016 12 21

Įvertinimas
0
DSC_0600.JPG

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) turi devynis specialiuosius žemės ūkio atašė. Keturi iš jų dirba Briuselyje, kiti stiprina dvišalius santykius JAV, Kinijoje, Vokietijoje, Rusijoje ir Italijoje. Gruodžio pabaigoje visi žemės ūkio sektorių kitose šalyse reprezentuojantys atašė tradiciškai atvyksta į ministeriją susitikti su vadovybe, pristatyti nuveiktų darbų ir aptarti naujų tikslų.

 „Turime puikią specialiųjų žemės ūkio atašė komandą Briuselyje ir Lietuvai svarbiausių šalių rinkose. Visų jų darbo specifika skiriasi, tačiau veiklos rezultatai džiugina“, – užsienyje dirbančius ŽŪM specialistus naujajam žemės ūkio ministrui Broniui Markauskui pristatydamas kalbėjo ŽŪM ES ir tarptautinių reikalų departamento direktorius, būsimasis žemės ūkio viceministras Rolandas Taraškevičius. 

Šie metai buvo nelengvi ir kupini iššūkių žemės ūkio, žuvininkystės, veterinarijos, fitosanitarijos, maisto saugos srityse. Specialieji atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES neabejoja, kad ateinantys metai bus tokie pat, todėl įtempto darbo atstovaujant šalies pozicijoms nemažės. Šiemet po atkaklių derybų su Europos Komisija (EK) didelę finansinę paramą gavo Lietuvos pieno gamintojai, neliko nuskriausti ir kiaulių augintojai. Pasak Briuselyje dirbančių atašė, viešosios konsultacijos dėl Bendrosios  žemės ūkio politikos supaprastinimo ir tiesioginių išmokų suvienodinimas, ekologinė gamyba, žemės įstatymai, maisto grandinės teisinis sureguliavimas, klimato kaita, bioekonomika, inovacijos – tai kitais metais didelio Europos Komisijos dėmesio sulauksiančios temos.

Problemos dėl afrikinio kiaulių maro – nuolatinis EK galvos skausmas, prie kurio dabar prisidėjo ir  paukščių gripas. Kol kas nėra aiškios ir visų šalių pozicijos dėl genetiškai modifikuotų organizmų, glifosato klausimų. EK, ieškanti sprendimų, kad žuvų ištekliai atsigautų, šiemet priėmė daug svarbių nutarimų, remdamasi mokslininkų rekomendacijomis. Lietuvai su atašė pagalba pavyko išsiderėti ne vieną savo žvejams palankų sprendimą.

Viena svarbiausių žemės ūkio atašė Italijoje pareigų – padėti tinkamai atstovauti Lietuvos interesams Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijoje (FAO). Susitikimo metu informuota, kad mūsų šalis turi apsispręsti, ar imsis artimiausiais metais organizuoti Europos regioninę konferenciją.

Nors Rusijoje, prieš kelis metus paskelbusioje embargą maisto produktams iš ES šalių, juntami ,,atšilimo” požymiai, o jos žmonės tikina dar nepamiršę lietuviškų produktų skonio, tačiau Lietuva kryptingai ieško naujų rinkų, stiprina savo raumenis ypač svarbiose JAV,  Kinijos, Vokietijos rinkose. Minėtomis rinkomis ypač domisi mūsų eksportuotojai. Žemės ūkio atašė šiose šalyse nuolat bendrauja su valdžios institucijomis ir verslo atstovais, siekia atnaujinti ar pasirašyti naujus ekonominio bendradarbiavimo susitarimus, derasi dėl eksporto leidimų.

Kiekvienoje šalyje – sava darbo specifika, tad visiems atašė neretai tenka apsišarvuoti kantrybe ir siekiant tikslų nekreipti dėmesio į tokius trukdžius, kaip mėnesį dingstantis interneto ryšys, kelintą kartą gaunamas neigiamas atsakymas iš valdžios institucijų ar kartais nerealūs mūsų eksportuotojų norai, nesuderinami su galimybėmis.

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas padėkojo atašė už atliktus darbus ir pabrėžė neabejojantis, kad jų veikla užmezgant kontaktus ir padedant atverti naujas rinkas yra  labai svarbi Lietuvai.