VšĮ „Tatulos programa“ švenčia veiklos dešimtmetį

Data

2003 05 16

Įvertinimas
0

ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJA


Viešųjų ryšių skyrius
Tel.: 239 10 16,  Faks.: 239 10 15;
http//
www.old.zum.lt; el.paštas: jurgap@zum.lt


2003 m. gegužės 16 d. informacija

VŠĮ „TATULOS PROGRAMA“ ŠVENČIA VEIKLOS DEŠIMTMETĮ

 

Gegužės 20 d. 10 val. Biržų kultūros namuose (J.Basanavičiaus g. 4) vyks VšĮ „Tatulos programa“ veiklos dešimtmečiui paminėti skirta konferencija, kurioje dalyvaus ir sveikinimo žodį tars JE Lietuvos Respublikos Prezidentas Rolandas Paksas ir kiti garbūs svečiai.

Vėliau konferencijos dalyviai lankysis naujausias technologijas naudojančiuose Vitalijos Morkūnienės (Trajoniškio km., Pasvalio raj.) sertifikuotame ekologinės gamybos daržininkystės ir Ramučio Visocko (Juodeikių km., Biržų raj.) ekologiniame sodininkystės ūkyje.

Kaip informavo VšĮ “Tatulos programa” tarybos pirmininkas Almonas Gutkauskas, pirmoji pertvarkos į ekologinį ir tausojantį ūkininkavimą modelinė programa buvo rengiama net šešerius metus ir tik 1993 m., Vyriausybei ją patvirtinus, pradėta kompleksiškai įgyvendinti jautriausioje taršai šalies agrarinėje teritorijoje - Šiaurės Lietuvos karsto regione 194 tūkst. ha plote. Tikslinei programai realizuoti įsteigtas fondas, kuriam duotas gražus Biržų ir Pasvalio rajonus jungiančio upelio Tatula pavadinimas. Šis fondas 1997 m. buvo perregistruotas į viešąją įstaigą “Tatulos programa“.

VšĮ ”Tatulos programa” šiuo metu vienija 201 narį (183 ūkininkus, 14 įmonių, 3 žemės ūkio bendroves, 1 kooperatyvą bei daržovių realizavimo klubą) ir teikia paramą ūkių bei įmonių pertvarkymui į ekologinį bei tausojantį ūkininkavimą, projektuoja ir stato nuotekų valymo įrenginius, prekiauja savo narių išaugintais ir perdirbtais sertifikuotais ekologiškais produktais firminėje parduotuvėje, prekybos centruose ir kitose prekybos įmonėse, nuo 1995 m. rengia muges Vilniuje, organizuoja ekologiškų produktų eksportą ir ieško rinkų užsienyje, vykdo konsultacinę, leidybinę bei kitą švietėjišką veiklą.

Integruojantis į ES, kyla būtinybė gaminti ne tik konkurencingą, paklausią žemės ūkio produkciją, bet ir siekti, kad ūkininkavimo metodai būtų ekonomiškai naudingi bei saugantys aplinką. Žemės ūkio ministro Jeronimo Kraujelio įsakymu patvirtintos patikslintos ekologinės žemdirbystės taisyklės, artimiausiu metu bus parengti ekologinės linininkystės, triušininkystės, paukštininkystės standartai, atitinkantys ES reikalavimus, o iki 2006 m. sukurta ekologinės sėklininkystės sistema. VšĮ “Tatulos programa” 2002 m. parengė Tausojamojo žemės ūkio taisykles, 2003 m. pradėjo dirbti sudaryta Tausojamojo žemės ūkio sertifikavimo atestavimo komisija.

Ekologiškai žemės ūkio produkcijai gaminti Lietuvos žemdirbiai turi palankias ir gamtines sąlygas, ir valstybės skiriama parama nemaža (2002 m. iš Specialiosios kaimo rėmimo programos skirta 1,4 mln. Lt, o 2003 m.  - 3 mln. Lt).  2003 m. ekologinė gamyba bus pradėta plėtoti ir tvenkinių verslinėje žuvininkystėje 5 tūkst. hektarų plote. Siekiama, kad 2004 m. ekologinės gamybos ūkių skaičius viršytų 600, sertifikuotos žemės plotai 2006 m. siektų iki 5 proc., o 2010 m. - iki 15 proc. visos šalies žemėnaudos.

               VšĮ “Tatulos programa”, įgyvendindama Vyriausybės patvirtintą  Ekologinio žemės ūkio plėtros programą, sieks dar sparčiau plėtoti ekologinę žemės ūkio gamybą vis didesnėje Lietuvos teritorijoje ir toliau sėkmingai integruotis į tarptautinį ekologinį judėjimą. 

Parengė Jurga Palionytė

Cituojant pranešimus, šaltinį prašome nurodyti.
Jeigu kiltų neaiškumų, prašome informuoti.