2024-11-07

Viceministras V. Tomkus: „Turime potencialo praplėsti Europos Sąjungos saugomų nuorodų kulinarinę paletę“

Šiandien Lietuva turi jau 10 maisto produktų ir 7 alkoholinius gėrimus, ženklinamus visoje Europoje atpažįstamais ir vertinamais kokybės ženklais: saugomos kilmės vietos nuorodos (SKVN), saugomos geografinės nuorodos (SGN) ir garantuoto tradicinio gaminio (GTG). Tai daugiau, nei turi kaimynės Latvija ir Estija, tačiau kur kas mažiau už Lenkiją. Apie tai, kaip paskatinti Lietuvos gamintojus registruoti savo produktų pavadinimus šiais svarbiais kokybės ženklais, diskutuota Žemės ūkio ministerijos surengtame seminare „Lietuviškų produktų pripažinimas Europos Sąjungos lygiu: saugomos nuorodos“.

„Ir vartotojai, ir gamintojai puikiai suvokia, kokia yra svarbi kokybė norint stabiliai veikti rinkoje, užsitikrinti vartotojų pasitikėjimą ir lojalumą bei atitikti augančius jų lūkesčius. Vartotojams labai svarbūs produktai, kurie pagaminti puoselėjant tradicijas, išsaugant produktų natūralumą ir unikalumą, kurį užtikrina laiko patikrinti gamybos būdai. Šiuos pagrindinius maisto produktų elementus nusako ES saugomų nuorodų ženklinimas, kuris leidžia pirkėjams lengviau susivokti maisto produktų įvairovėje ir lengviau identifikuoti parduotuvių lentynose esančius, pagal autentiškas technologijas pagamintus, produktus“, - sakė žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus.

SGN ženklu didžiuotis gali 7 lietuviški gaminiai:

  • Daujėnų naminė duona
  • Lietuviškas varškės sūris
  • Sūris „Liliputas“,
  • Midus „Stakliškės“
  • Sūris „Džiugas“
  • Kaimiškas Jovarų alus
  • „Nijolės Šakočienės šakotis“.

Dar dviejų produktų pavadinimai įregistruoti GTG registre, tai - „Lietuviškas skilandis“ ir „Žemaitiškas kastinys“.

SKVN nuoroda ženklinamas produktas yra vienas-„Seinų/Lazdijų krašto medus“.

Be to, Lietuvoje dar turime ir 7 spiritinių gėrimų saugomus pavadinimus – tai Samanė, Originali lietuviška degtinė, Vilniaus džinas, Trejos devynerios, Trauktinė „Palanga“, Trauktinė „Dainava“ ir Trauktinė.

Geografinėmis nuorodomis produktai apsaugomi nuo registruoto pavadinimo netinkamo naudojimo arba imitavimo,  vartotojams užtikrinama, kad tokio produkto kilmė yra tikra.

Viceministras V. Tomkus pabrėžė, kad kokybiškų ir Europos Sąjungos pripažinimo vertų produktų Lietuvoje gaminame nepalyginti daugiau nei turime užregistravę, todėl svarbu žinoti, kokią pridėtinę vertę turi saugomų nuorodų produktai, kaip pasiekti europinį pripažinimą ir kaip galime praplėsti maisto produktų sąrašą, kuriais galėtume praturtinti Europos Sąjungos saugomų nuorodų kulinarinę paletę. 

Ranką tiesia Žemės ūkio ministerija

Žemės ūkio ministerijos specialistai informavo seminaro dalyvius ne tik apie saugomų nuorodų privalumus, bet ir papasakojo apie pavadinimo registracijos procedūrą, paramos galimybes.

Pavyzdžiui, yra remiamas žemės ūkio ir maisto produktų su saugomomis nuorodomis registravimo paraiškų parengimas, pagalbos suma vienų metų laikotarpiui vienam  pareiškėjui gali siekti iki 8 700 EUR​. 100 proc. kompensuojamos ir nacionalinės maisto kokybės sistemos produktų specifikacijų parengimo išlaidos ​– pagalbos suma vienų metų laikotarpiui vienam pareiškėjui gali siekti iki 2900 EUR.

Pagalba taip pat teikiama:

Produktų prekiniam paruošimui:​

  • etiketės spausdinimui,​
  • prekinės (pirminės) pakuotės įsigijimui,​
  • etiketės ir (ar) prekinės pakuotės dizaino ​sukūrimui.​

Pagalbos intensyvumas iki 70 proc.​

Sertifikavimo ir kontrolės išlaidoms:​

  • sertifikavimo įstaigos sertifikavimo išlaidoms; ​
  • sertifikavimo / kontrolės įstaigos vykdomos priežiūros / kontrolės išlaidoms.​

Pagalbos intensyvumas iki 100 proc.​

Kokybiškų žemės ūkio ir maisto produktų populiarinimui ir realizavimui:

  • informacijos apie kokybiškus žemės ūkio ir maisto produktus sklaidai, populiarinimo leidinių apie juos leidybai;
  • viešųjų renginių, tokių kaip konferencijos, konkursai, šventės, seminarai ir pan., išskyrus parodas ir muges, organizavimui, kuriuose būtų pristatomi tik pagal kokybės sistemas registruoti ar sertifikuoti žemės ūkio ir maisto produktai.

Pagalbos intensyvumas iki 80 proc.

Seminare dalyvavusi Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato (AGRI) atstovė Aistė Žegūnaitė kvietė dalyvius teikti saugomų nuorodų registracijos paraiškas, o prireikus – konsultuotis tiesiogiai tiek su ŽŪM, tiek su Komisijos specialistais.

Daugiau informacijos yra čia.