V. Baltraitienė: ,,Situacija pieno rinkoje įtempta"

Data

2014 12 30

Įvertinimas
0

Pieno sektorius išlieka vienas rimčiausių Vyriausybės diskusijų objektų. Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius šiandien susitiko su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene, pieno gamintojais ir perdirbėjais aptarti pieno sektoriaus perspektyvų Rusijos embargo įtakoje.

Dėl Rusijos embargo poveikio rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais bazinių rodiklių (3,4 proc. riebumo ir 3,0 proc. baltymingumo) pieno supirkimo kaina sumažėjo 19 proc.

Žemiausia pieno supirkimo kaina buvo užfiksuota rugsėjį, o jau spalį–lapkritį pieno supirkimo kainos vidutiniškai augo 11 proc. Jų augimą lėmė rudens–žiemos sezonu mažėjantis pieno supirkimo kiekis bei besistabilizuojanti situacija po Rusijos paskelbto embargo. Palyginti su 2013 m. lapkričiu, šių metų lapkritį pieno supirkimo kaina buvo 30 proc. mažesnė. Dėl to kenčia pieno gamintojai. Pasigirsta nuogąstavimų, kad nuo 2015 m. sausio mėn. numatomas pieno supirkimo kainos mažinimas gali siekti 3–5 proc., kai kur net iki 15 proc.

„Situacija pieno rinkoje yra įtempta. Didelis Žemės ūkio ministerijos pasiekimas, kad Lietuvai kartu su Latvija ir Estija pavyko įrodyti Europos Komisijai (EK), jog Baltijos šalių pieno sektoriai yra labiausiai nukentėję nuo Rusijos embargo, ir pieno gamintojams reikalinga skubi finansinė parama. Lietuvai skirta 14,07 mln. eurų (48,59 mln. Lt). 2015 metų valstybės biudžete šiam tikslui numatyta skirti 30 mln. Lt. Buvome sudarę planą, kaip sušvelninti dėl embargo patirtus nuostolius. Pieno gamintojams skirta 62 mln. papildomų nacionalinių tiesioginių išmokų už 2014 m., lėšos pradėtos mokėti gruodžio 1 d. ir jau išmokėta 61,9 mln. Lt. Bendra specialiosios paramos už pieną suma siekia 42,36 mln. Lt, 2014 m. gruodžio 21 d. buvo išmokėta 22,633 mln. Lt“, – pažymi žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė.

Nuo rugsėjo 8 d. pradėta taikyti sviesto, lieso pieno miltelių ir sūrių privataus sandėliavimo parama, intervencijos laikotarpis pratęstas iki šių metų gruodžio 31 d. EK dar dviem mėnesiams – iki 2015 m. vasario 28 d. – pratęsė intervencijos laikotarpį.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija