Tyrimo dėl mėlynojo liežuvio ligos rezultatai paaiškės gruodžio pradžioje

Data

2012 11 22

Įvertinimas
0

Praėjusią savaitę paskelbus, kad dėl įtariamos pavojingos gyvūnų užkrečiamosios ligos – Mėlynojo liežuvio, laikinai sustabdoma prekyba galvijais, avimis ir ožkomis su Europos Sąjungos šalimis, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sulaukia ūkininkų klausimų apie galutinius tyrimų rezultatus.

„Įtariamai užkrėsto galvijo buvusioje laikymo vietoje paimti kitų galvijų kraujo mėginiai šiuo metu yra tiriami Europos Sąjungos mėlynojo liežuvio ligos referentinėje laboratorijoje Jungtinėje Karalystėje, Pirbraite. Šioje laboratorijoje turi būti išskirtas ir nustatytas viruso serologinis tipas. Tuomet paaiškės ir viruso kilmė bei galimas užkrato šaltinis“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

„Būtina atkreipti ūkininkų dėmesį, kad prekyba galvijais, avimis ir ožkomis bei kitais mėlynojo liežuvio ligai imliais gyvūnais (elniais, danieliais, muflonais ir kt.) su Europos Sąjungos šalimis, o taip pat jų eksportas laikinai draudžiamas, kol nebus gautas laboratorinių tyrimų atsakymas iš minėtos laboratorijos. Paprastai tokie tyrimai užtrunka kelias savaites, todėl atsakymų tikimės sulaukti gruodžio pradžioje“, - pabrėžė M. Masiulis.

Mėlynojo liežuvio liga nepavojinga žmonėms, todėl pavojus dėl įtakos visuomenės sveikatai nekyla ir ši liga tarp gyvulių neplinta. Virusą platina Culicoides genties mašalai, tačiau šiuo metu vyrauja nepalanki oro temperatūra, todėl minėtos genties mašalų skraidymo laikotarpis jau pasibaigęs.
 
Ši liga gali plisti ir vykstant prekybai – užkrėsti mašalai gali patekti oro keliu, būti pernešti vėjo arba su transporto priemonėmis (sunkvežimiais, lėktuvais ir pan.).
 
Pasireiškus ligai, šaliai gali būti taikomi apribojimai išvežti gyvulius. Mėlynojo liežuvio ligos protrūkiai gali sukelti ekonominių nuostolių dėl gyvulių kritimo fermose, negalavimo, sumažėjusio produktyvumo bei judėjimo apribojimų, tačiau galvijams liga gali pasireikšti ir be klinikinių požymių bei ekonominių nuostolių ūkiuose.
 
Šiuo metu liga užregistruota Kipre, Vokietijoje, Belgijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Maltoje, Šveicarijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Čekijoje, Danijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Bulgarijoje, Portugalijoje. Nėra duomenų, kokia situacija Rusijoje ir Baltarusijoje.
 
Įtarus mėlynojo liežuvio ligą nedelsiant reikia kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją ar teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.
 
Platesnė informaciją apie ligą pateikiama tinklalapyje