Tikslas bendras – atkurti ir gausinti retas žuvų rūšis

Data

2019 10 10

Įvertinimas
2
DSC01697.JPG

„Žuvivaisa turi didelę reikšmę žuvų ištekliams ir ji turi būti atliekama atsižvelgiant į mokslininkų rekomendacijas, aplinkosaugos reikalavimus, įvertinant kaimyninių šalių patirtį“, – šiandien Trakuose įvykusioje tarptautinėje praktinėje-mokslinėje konferencijoje ,,Retų ir nykstančių žuvų ištekliai, grėsmės ir perspektyvos” sakė žuvininkystės klausimus kuruojantis žemės ūkio viceministras Petras Narkevičius.

Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos surengtoje konferencijoje kartu su Latvijos, Baltarusijos, Ukrainos, Lenkijos, Danijos, Čekijos žuvininkystės atstovais buvo aptarti retų ir nykstančių žuvų ištekliai bei jų atstatymo klausimai.

Vanduo neturi sienų, todėl žuvys laisvai migruoja po joms palankų arealą. Šiandien nebeegzistuoja sienos ir tarp žuvininkystės specialistų, kuriuos vienija bendras tikslas – atkurti ir gausinti retas bei nykstančias žuvų rūšis.

„Prieš trisdešimt metų paveldėjom nekokią situaciją – vandens kokybė buvo prasta, pristatyta užtvankų, žuvų arealai išnyko. Žuvų išteklių būklė turi ne blogėti, o gerėti. Įstojus į Europos Sąjungą, išsiplėtė ir saugomų žuvų rūšių sąrašas“, – kalbėjo Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto atstovas Vytautas Kesminas.

Žuvininkystės tarnybai sėkmingai įgyvendinant lašišų išteklių atkūrimo programas, ši vertinga žuvų rūšis jau išbraukta iš Lietuvos raudonosios knygos. Atsakingai užsiimama tokių vertingų žuvų rūšių kaip aštriašnipių eršketų, ungurių išteklių atkūrimu. Konferencijos metu skaityti pranešimai dar kartą patvirtino, kad mūsų šalyje žuvivaisos klausimai sprendžiami pažangiai ir besiremiant moksliniais tyrimais.

Vis dėlto vidaus vandenų įžuvinimo klausimas išlieka aktualus, nes natūralūs žuvų ištekliai patys sunkiai beatsikuria ir nebeišsilaiko dėl žmonių ūkinės veiklos ar gamtos sąlygų. Grėsmės visose šalyse panašios: užtvankų statyba žuvų migracijos keliuose, buveinių nykimas, vandens užterštumas, klimato kaita.

Konferencijoje pabrėžta, kad šiandien būtina tarptautiniu mastu ir toliau siekti, kad retos ir beveik išnykusios žuvų rūšys būtų atkurtos ir gausiai išplistų vidaus vandenyse.