2021-04-26

Susibūrę pieno gamintojai dalijasi ne tik išlaidomis, bet ir sėkme

Liaudies išmintis byloja – kur du stos, ten visada daugiau naudos. O kai stoja beveik du šimtai susikooperavusių pieno gamintojų – tai jau išties svari, stabili jėga, galinti konkuruoti pieno rinkoje. Tuo įsitikino ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, apsilankęs žemės ūkio kooperatyve „Pienas LT“.

Šis bendraminčius subūręs kooperatyvas nuo 2008–ųjų užima pieno gamintojų kooperatyvų lyderio Lietuvoje poziciją. Čia kartu veikia 185 pieno gamintojai, kurie ir dalijasi iš perdirbamo žaliavinio pieno gaunama nauda.

„Šiandien mūsų kooperatyvas, kaip ūkininkų valdoma organizacija, ne tik tvirtai stovi ant kojų, bet ir tampa savotišku saugikliu visai pieno gamintojų bendruomenei. Per daugiau nei dešimtmetį įsisavinome pieno gamybos ir perdirbimo specifiką, sukūrėme skaidrią kainodaros sistemą. Nebejojame, kad mūsų verslo vystymosi greitis darys vis didesnį spaudimą visam pieno sektoriui didinti efektyvumą ir kelti pieno supirkimo kainą“, – įsitikinęs kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Tomas Raudonius.

Aktyvesnis ūkininkų bendradarbiavimo skatinimas yra vienas žemės ūkio ministro K. Navicko prioritetų. Susibūrę į kooperatyvus ūkininkai gali gauti daugiau naudos – ne tik siekti didesnių pieno supirkimo kainų, bet ir efektyviau valdyti kylančias rizikas, kurių, ne paslaptis, šiame sektoriuje yra nemažai.

Manančių, kad Lietuvos žemės ūkio ateitis – kooperacija ir bendradarbiavmas – daugėja. Teigiami pavyzdžiai užkrečia, paskatina kitus ūkininkus pasitikėti vieni kitais ir išdrįsti dirbti kartu. Prisideda ir ŽŪM siūlomos galimybės, kuriomis jau pasinaudojo ne vienas kooperatyvas ar ūkininkai, nusprendę bendradarbiauti.

„Pienas LT“ – ambicingas ir tuo pačiu prieštaringai vertintas projektas, čia kasdien perdirba 15 tūkst. karvių pieną. Perdirba taip: atsiveža 500 tonų pieno, o išveža tik 55 tonas produkcijos. Keistokas verslas, tiesa? Bet keistokas jis tik tada, jei nežinai, jog kooperatyvas gamina pieno miltus. Nors ir tai nėra tiesa, nes bendrinis pieno miltų pavadinimas slepia ne vieną produktą: pieno išrūgų baltymus, micelinio kazeino ir pieno baltymų miltelius, pieno filtrato miltelius“, – teigia žemės ūkio ministras K. Navickas.

Visi šie kooperatyvo gaminami produktai pagal pažangiausias technologijas kuriami nuo 2017 m. ir yra sėkmingai eksportuojami. Kurti ir gaminti aukštesnės kategorijos produktus, kurių pelningi pardavimai kasmet gerina kooperatyvo finansinius rezultatus, kooperatyvą skatina visame pasaulyje augančios sausų pieno baltymų rinkos.