Siekiama užkirsti kelią pavojingai gyvulių ligai

Data

2000 12 08

Įvertinimas
0
 ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJA

Viešųjų ryšių sekretoriatas

Tel.: 391 -  019,   391 - 018;     Fax.: 391 - 015;
www.old.zum.lt; el.paštas: vilmak@zum.lt
Viešųjų ryšių sekretoriato viršininkė Vilma Kavaliauskienė

 Informacija 2000 m. gruodžio 8 d.

SIEKIAMA UŽKIRSTI KELIĄ PAVOJINGAI GYVULIŲ LIGAI

Europos šalyse yra susidariusi grėsminga situacija dėl galvijų spongiforminės encefalopatijos (toliau - GSE): liga sparčiai plinta ir susirgimų skaičius didėja. Šiuo metu mūsų šalyje kol kas nėra diagnozuota nė vieno GSE, kuri, kaip manoma, plinta per pašarus, atvejo.

Siekdamas Lietuvoje išvengti šios ligos atsiradimo ir atsižvelgdamas į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pateiktus siūlymus, Europos Sąjungos nuostatas, žemės ūkio ministras Kęstutis Kristinaitis sugriežtino gyvūninės kilmės produktų naudojimo gyvūnams šerti reikalavimus: iš dalies pakeistame Pašarų teikimo į rinką taisyklių (2000 m. birželio 30 d. įsakymas) 1 priede “Draudžiamų medžiagų bei pašarinių medžiagų sąrašas” dabar nurodoma, kad draudžiama naudoti importuotus ir Lietuvoje pagamintus mėsos miltus, kraujo miltus, mėsos kaulų miltus, kombinuotuosius pašarus (iš jų ir papildus), kurių sudėtyje yra šių žaliavų, visų rūšių gyvuliams, paukščiams, žuvims.

Kaip sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Konstantinas Gedrimas, vadovaujantis Tarptautinio Epizootijų Biuro (TEB) informacija apie GSE situaciją Europos šalyse, bus sudaryta kompetentinga komisija šiai ligai Lietuvoje tirti bei Galvijų spongiforminės encefalopatijos stebėjimo programos įgyvendinimui koordinuoti.

Komisijos darbe dalyvaus Žemės ūkio ministerijos,Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Nacionalinės veterinarijos laboratorijos, Lietuvos gyvulininkystės instituto, Lietuvos veterinarijos akademijos, Imunologijos instituto ir Agrarinės ekonomikos instituto specialistai.

Komisija iki vasario 1 d. ketina pateikti išvadas ir pasiūlymus dėl šios galvijų ligos situacijos ir išplitimo galimybių, kontrolės Lietuvoje; veislinių gyvulių importo iš valstybių, kuriose nustatyta GSE, ir tokių gyvulių reprodukcijos; susirgusių gyvulių utilizacijos; kompensacijos savininkams už sunaikintus gyvulius mechanizmo sukūrimo; galimų ekonominių nuostolių, nustačius GSE Lietuvoje; gyvulinės kilmės priedų, naudojamų mėsos perdirbimo įmonėse, panaudojimo ir kitais klausimais.


Viešųjų ryšių sekretoriatas
Cituojant pranešimus, prašome nurodyti šaltinį.
Jeigu kiltų neaiškumų, prašome informuoti.