Siekiama išvengti vartotojų klaidinimo

Data

2005 09 14

Įvertinimas
0

Viešųjų ryšių skyrius

 

2005-09-14

 

SIEKIAMA IŠVENGTI VARTOTOJŲ KLAIDINIMO 

 

Šią savaitę Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje įvyko pasitarimas dėl terminų „Bio“, „Bios“, „Eko“ naudojimo ženklinant maisto produktus. Jame dalyvavo Žemės ūkio ministerijos, Lietuvos vartotojų instituto, Respublikinio mitybos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos prie Teisingumo ministerijos, Valstybinio patentų biuro, gamintojų asociacijų bei mokslo institucijų atstovai.

Siekiant išvengti galimo vartotojų klaidinimo pasirenkant ekologiškus produktus, pagal ES Tarybos reglamentą Nr. 2092/91 „Dėl ekologinės žemės ūkio produktų gamybos ir nuorodų apie tokią gamybą ant žemės ūkio ir maisto produktų“ terminai ar jų trumpiniai „Bio“, „Bios“, „Eko“ ir kiti šių terminų vediniai iki 2006 m. liepos 1 d. dar gali būti naudojami ženklinant ir neekologiškus maisto produktus, jeigu yra aiški nuoroda, kad šie produktai nėra ekologiški.

Lietuvoje sertifikuoti ekologiški ar specifinėmis savybėmis pasižymintys produktai privalo būti paženklinti atitinkamais užrašais - „Ekologiškas produktas“ ar „Garantuotas tradicinis gaminys“ bei ženklais „Ekoagros“ ar „GTG“. Minėtieji užrašai patvirtina, kad produktų savybes lemia ekologinis ūkininkavimo būdas, specifinės gamtos sąlygos ar tradicinės gamybos technologijos, o gamybos procesas yra griežtai kontroliuojamas. Prekių ženklus kuria produktų gamintojai, o juos registruojantis Valstybinis patentų biuras nekontroliuoja produkto sąsajos su ženklais, todėl gamintojai turi patys įvertinti visų teisės aktų reikalavimus ir užtikrinti, kad ženklai atitiktų produkto ženklinime pateiktą informaciją.

Šiandien Lietuvoje užregistruotuose prekių ženkluose arba neekologiškų produktų pavadinimuose naudojami trumpiniai „Bio“, „Bios“,  tačiau jie nebuvo siejami su ekologiniu ūkininkavimu. Šių ženklų paskirtis - informuoti vartotoją apie specifinius mikroorganizmus produkto sudėtyje. Pasak gamintojų asociacijų atstovų, siekiant išvengti vartotojų klaidinimo, palaipsniui bus pakeisti gaminamų produktų pavadinimai bei prekių ženklai, kad neliktų minėtų trumpinių. Nuo 2006 m. liepos 1 d. taip pažymėti neekologiški produktai negalės būti teikiami į rinką.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija.
tel. (8~5) 239 10 16, faks.  (8~5) 239 12 12; el. paštas
spauda@zum.lt