Šalies dirvožemio metraštininkai švenčia auksinį jubiliejų

Data

2015 11 27

Įvertinimas
0
DSC_0584.JPG

             Keičiantis ūkininkavimo sąlygoms, labai svarbu gerai pažinti savo ūkio dirvožemius, turėti duomenų apie jų agrochemines savybes. Tik turint tokias žinias, galima tikėtis norimos kokybės  derliaus, iš kurio bus gaminamas sveikas, saugus vartoti maistas. Visa tai mums stengiasi užtikrinti svarbiausia šalies „dirvožemio akademija“ - Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Agrocheminių tyrimų laboratorija, šiemet švenčianti 50-metį.

             Agrocheminių tyrimų laboratorija savo veiklą pradėjo 1965 m., o nuo 2010 m. tapo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialu, vykdančiu mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Per 50 metų laikotarpį laboratorija turėjo tik du vadovus: net 38 metus įstaigai  vadovavo dr. Kristinas Matusevičius, o nuo 2003 m. - prof. habil. dr.  Gediminas Staugaitis. Agrocheminių tyrimų laboratorijos veiklos sritis – vykdyti agronomijos ir su ja susijusių biologijos, ekologijos ir aplinkotyros, botanikos ir kitų krypčių bei šakų mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą.

              Garbingo jubiliejaus proga Kaune šiandien buvo surengta konferencija „Inovatyvūs dirvotyros ir agrochemijos mokslo sprendimai“. Joje dalyvavusi žemės ūkio ministrė  Virginija Baltraitienė nuoširdžiai padėkojo visiems laboratorijos darbuotojams. „Džiaugiuosi, kad čia dirba žmonės, kuriems rūpi mūsų žemė maitintoja. Nežinodamas, kokią žemę dirbi, kokie „vitaminai“ jai reikalingi, gerų rezultatų nepasieksi. Laboratorijoje atliekami moksliniai tyrimai labai svarbūs mūsų žemės ūkiui, tokių paslaugų iš kitos valstybės nenusipirksi“, - kalbėjo ministrė. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktoriaus prof. habil dr. Zenono Dabkevičiaus, ši įstaiga per penkiasdešimt metų patyrė daug permainų ir reorganizacijų, keitė pavadinimus, tačiau čia visada vyko nuoseklus mokslinis darbas, stengtasi derinti mokslą ir gamybą. Labai svarbu tai, kad čia duomenys ne tik analizuojami, bet ir kaupiami nuo pat 1965 metų – tai šios laboratorijos išskirtinumas.

         Konferencijoje ne tik buvo pristatyti pastarųjų dešimties metų Agrocheminių tyrimų laboratorijos svarbiausi mokslo ir mokslo diegiamieji darbai, bet ir išleista nauja knyga - „Inovatyvūs dirvotyros ir agrochemijos mokslo sprendimai“.  

              Renginio metu ypatingas dėmesys skirtas Žemės ūkio ministerijos memorandumo „AuGink savo kraštą“ pasirašymui su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru. Ši ministerijos inicijuota patriotinė – socialinė iniciatyva siekia populiarinti vietos regiono produktus, didina gyventojų žinomumą apie juos, skatina sveiką mitybą. „Kiekvienas iš mūsų nuoširdžiai dirbdamas augina savo kraštą, džiaugiuosi, kad centras taip pat prisidės prie šio svarbaus projekto populiarinimo“, - sakė ministrė V. Baltraitienė.

              O tai, kad pačius geriausius rezultatus vartotojui duoda verslo ir mokslo bendradarbiavimas, akivaizdžiai pademonstravo Sodininkystės ir daržininkystės instituto naujojo vaisių ir daržovių paviljono atidarymas laboratorijos pastate. Tai jau antrasis instituto prekybos taškas, kuriame vartotojai gali įsigyti išskirtinės kokybės lietuviškos produkcijos - dabar dar daugiau žmonių, ypač vaikų,  galės mėgautis šviežiu maistu ant savo stalo.