2023-01-12

Ruošiamasi Lietuvos vandens telkinius praturtinti Vištyčio ežero sykais

Vasarą numatoma Lietuvos vandens telkinius praturtinti paaugintais Vištyčio ežero sykų jaunikliais. Į mokslininkų rekomenduojamus ežerus planuojama išleisti daugiau kaip 400 tūkst. vnt. paaugintų sykų jauniklių.

Žuvininkystės tarnybos prie  Žemės ūkio ministerijos Žuvivaisos departamento Žuvų išteklių atkūrimo skyriaus ir Pietų regiono žuvivaisos skyriaus Simne specialistai jau baigė Vištyčio ežero sykų dirbtinio veisimo darbus. Iš žuvų veislyno tvenkiniuose užaugintų iš neršti pasiruošusių žuvų reproduktorių buvo paimta ir apvaisinta 650 tūkst. vnt. ikrų.

Foto: Sykų reproduktoriaus patikrinimas

Vištyčio ežero sykų ikrų paėmimo ir dirbtinio apvaisinimo procesas yra tikrai sudėtingas, reikalaujantis ypač didelio atidumo ir kruopštumo. Dirbtiniu būdu apvaisinti ikrai patalpinami į Veiso inkubavimo aparatus. Inkubavimo laikotarpiu aparatų darbas stebimas kas 1–3 val., matuojamas deguonies kiekis ir vandens temperatūra. Tikimasi, kad iš inkubavimui paimtų ikrų išsiris 90 proc. lervučių.

Sykas – lašišinė, gėlavandenė, Lietuvoje labai reta žuvis. Mūsų šalyje ežerinis sykas natūraliai gyvena tik Platelių, Galadusio ir Vištyčio ežeruose. Sykai Lietuvoje veisiami jau 22 metus, tačiau jų populiacija dar labai negausi. Norint pagerinti esamą situaciją, būtina vandens telkinius papildyti paaugintais šių žuvų jaunikliais.

Pernai pagal patvirtintą Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2022 metų planą į Lietuvos ežerus išleista 418,5 tūkst. vnt. paaugintų sykų jauniklių.