Pirmieji eršketai paleisti į Neries ir Šventosios upes

Data

2020 04 17

Įvertinimas
2
ersketuks (2).jpg

Šią savaitę į Neries upę Elektrėnų ir Trakų rajonuose bei į Šventąją Anykščių rajone buvo paleista 1,5 tūkst. vnt. pirmųjų šiemet aštriašnipių eršketų jauniklių. 

Eršketų metinukai į upes atkeliavo iš Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Vakarų regiono žuvivaisos skyriaus Rusnėje. Šios žuvys buvo užaugintos iš lervučių, pernai atvežtų iš Valstybinio žemės ūkio ir žuvininkystės tyrimų instituto Vokietijoje.

Į Neries ir Šventosios upes išleistų eršketukų kelionė į Kuršių marias ir Baltijos jūrą vidutiniškai užtruks apie 40 parų. Ilgiausia žinoma šių žuvų kelionė iki marių – 80 parų, trumpiausia – 15 parų. Vidutinis paleistų žuvų svoris – 0,5 kg, didžiausios jų siekė 1,5 kg. Praėjus 15–20 metų, kai šios žuvys grįš neršti į tuos pačius vandenis, jų svoris gali siekti net iki 100 kilogramų. Iš viso šios žuvys gali užaugti iki 300 kg svorio.

Į upes paleisti aštriašnipiai eršketai pažymėti išoriniais „Floy-Tag“ tipo žymekliais. Žymėjimas žuvivaisos specialistams ir mokslininkams padeda ne tik stebėti žuvų kelionę į Baltijos jūrą, bet ir sužinoti, kur ir kokiu greičiu migruoja ženklintos žuvys, kaip jos auga.

Žuvininkystės tarnyba primena, kad, pagavus žymėtą žuvį, ją būtina paleisti ir apie tai informuoti ant žymeklio nurodytais kontaktais. Specialistai prašo prieš paleidžiant eršketą, jei yra tokia galimybė, jį pasverti, išmatuoti ir nufotografuoti arba užrašyti žuvies identifikacijos numerį. Ši informacija ypač naudinga vykdant aštriašnipių eršketų išteklių atkūrimo darbus. Griežtą šių žuvų žvejybos kontrolę Baltijos jūroje nuolat vykdo Žuvininkystės tarnybos inspektoriai. Už sugautą eršketą gresia 400 eurų bauda.

Pagal patvirtintą Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2020 m. planą šiemet Žuvininkystės tarnyba yra numačiusi į Lietuvos upes įveisti 21 tūkst. vnt. aštriašnipių eršketų jauniklių.