Pieno kvotos tampa preke

Data

2007 12 18

Įvertinimas
0

Žemės ūkio ministerija


2007-12-14

 

PIENO KVOTOS TAMPA PREKE 

 

Šiandien preke rinkoje tapo ne tik pienas, bet ir pieno kvotos, Lietuvoje pradėtos pardavinėti elektroniniame aukcione. Šią savaitę Žemės ūkio ministerijoje buvo aptarti pirmojo elektroninio pieno gamybos kvotų pardavimo aukciono rezultatai.

„Teko tikrai gerai pasukti galvas, ieškant priimtiniausio žemdirbiams prekybos kvotomis būdo. Tartasi ir su Žemės ūkio ministerija, žemdirbių organizacijomis, savivaldybėmis. Neslėpsiu, buvo nuogąstavimų, ar žemdirbiai sugebės. Džiaugiamės, kad jie nenusivylė pirmuoju aukcionu, įrodžiusiu, kad kaime gyvenantys žmonės ne tik puikiai valdo žemės ūkio techniką, prižiūri gyvulius, bet ir moka dirbti kompiuteriu“, - sakė už aukciono organizavimą atsakingo VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro generalinis direktorius Sigitas Puodžiukas.

Norintieji parduoti ir pirkti pieno kvotas lapkričio mėnesio aukcione jau rugpjūtį teikė paraiškas savivaldybių žemės ūkio skyriams. Pieno gamintojai pirmajame aukcione norėjo pirkti 19,7 t pieno kvotos, o pirkėjai nurodė, kad norėtų įsigyti 11,7 t. Iš viso 576 pieno gamintojai pardavė 4837,68 t pieno kvotos, kurią nupirko 244 gamintojai. Didžiausias pieno kvotos kiekis parduotas Klaipėdos, Kauno, Tauragės apskrityse.

Kaip informavo aukciono rezultatus pristačiusi VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Pieno kvotų administravimo skyriaus vadovė Daiva Beinorienė, didžiausia prašoma l kg pieno kvotos kaina buvo net 2,5 Lt, o mažiausia – 0,05 Lt. Bendra vidutinė siūloma kaina – 0,46 Lt, o vidutinė pardavimo kaina – 0,28 Lt. Už nupirktas kvotas iš viso sumokėta 1 448 633 Lt.

Paraiškų antrajam kovo mėnesio aukcionui rinkimas prasidėjo jau nuo gruodžio l d. ir tęsis iki gruodžio mėn. 31 d. Šiandien jau pateiktos 896 paraiškos, kuriose nurodoma, kad norima parduoti 8529 t, pirkti –1261 t pieno kvotos. Vidutinė pardavimo kaina – 0,22 – 0,23 Lt.

Veikė darniai

Susitikime dalyvavę savivaldybių žemės ūkio skyrių atstovai, socialiniai partneriai ir aukcione kvotas pirkę pieno gamintojai džiaugėsi, kad buvo dirbama bendromis jėgomis ir darniai. Pasitarimo dalyviai sutarė, kad aukcionas – tai vienas iš sąžiningiausių prekybos būdų, nes kainą jame nustato rinka ir apsukruoliams perpardavinėtojams vietos nebelieka.  Todėl aukcionų diegimas būtų sveikintinas reiškinys ir kitose žemės ūkio srityse, tačiau labai svarbu, kad iniciatyvą rodytų patys žemdirbiai.  

Kaip sakė susitikime dalyvavusi žemės ūkio ministrė prof. Kazimiera Prunskienė, pieno kvotų pardavimas siejamas ir su struktūriniais pokyčiais pieno rinkoje – dalis žmonių traukiasi iš pieno gamybos, keičia ūkio specializaciją. Parduoti kvotas labiau nori maži ūkiai, o dideli – jas įsigyti ir taip sudaryti sau galimybę augti.

Pieno produktų paklausai rinkoje išaugus, parduodantys ir perkantys kvotas pieno gamintojai nori žinoti, kaip jiems elgtis ateityje. Ministrė pasiūlė Žemės ūkio ministerijai kartu su socialiniais partneriais surinkti informaciją ir, remiantis įgyvendinamais projektais, pateiktomis paraiškomis modernizuoti fermas, apskaičiuoti galimą pieno gamybos augimą. Ministrė neabejojo, kad tokia informacija padėtų ūkininkams objektyviai įvertinti savo ūkių perspektyvas ir priimti pagrįstus sprendimus dėl jų plėtros.

Kvotos – ne amžinos

Augant pieno ir jo produktų paklausai pasaulinėse rinkose, Europos Sąjungoje vis dažniau kalbama apie tai, kad ūkininkams turi būti sudarytos sąlygos patenkinti augančią žaliavinio pieno paklausą. Pieno gamybos kvotų sistemos turi būti atsisakyta nuo 2015 m., tačiau Lietuva mano, kad tai turėtų būti padaryta dar anksčiau.

Ministrė atkreipė dėmesį į tai, kad kiekvienas pieno gamintojas, priimdamas sprendimą dėl savo ūkio perspektyvos, turi atsižvelgti į visus kvotos įsigijimo būdus. Padidinus nacionalinę kvotą, atsiranda galimybė gauti dalį reikiamos kvotos iš rezervo, tačiau norintiems dar daugiau plėstis, reikia pagalvoti ir apie kvotos pirkimą ar nuomą.

Žemės ūkio ministerija sieks, kad Lietuvos ūkininkams būtų sukurtos kuo palankesnės sąlygos plėtoti veiklą, tiek bandant padidinti nacionalinę kvotą, tiek kuriant sąžiningus ir saugius kvotų judėjimo tarp gamintojų kelius, tiek suteikiant objektyvią informaciją apie situaciją šalyje ir pasaulyje.  

 

Žemės ūkio ministerijos informacija

tel. (8~5) 239 10 16 el.paštas  vrs@zum.lt