Paukščių gripo grėsmei pasirengta, galimų nuostolių kompensavimo tvarka numatyta

Data

2007 12 18

Įvertinimas
0

Žemės ūkio ministerija


2007-12-12

 

PAUKŠČIŲ GRIPO GRĖSMEI PASIRENGTA, GALIMŲ NUOSTOLIŲ KOMPENSAVIMO TVARKA NUMATYTA

 

Žemės ūkio ministerijoje sukviestas pasitarimas, kuriame informuota, kad dėl Lietuvai kilusios grėsmės paukščių gripo židiniams vis dar plečiantis kaimyninėje Lenkijoje, nuo gruodžio 12 d. naminius paukščius draudžiama laikyti lauke, svarstyta, kokios kitos prevencijos priemonės galėtų apsaugoti šalies paukščius nuo galimo užkrato, parengtas galimų nuostolių iki 100 proc. kompensavimo tvarkos projektas bei informavimo apie ją būdai, kad paukščius laikantys žmonės apie juos užklupusią nelaimę nesibaimintų kuo skubiau pranešti atsakingoms institucijoms.

 

Žemės ūkio ministrė prof. Kazimiera Prunskienė jau praėjusį savaitgalį atkreipė dėmesį, kad jeigu tik bus užfiksuotas padidėjęs paukščių gripo pavojus, Žemės ūkio ministerija kartu su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba kreipsis į Europos Komisiją stabdyti gyvų paukščių ir paukštienos produktų importą ne tik iš ligos pažeistų Lenkijos regionų, bet visos šalies. Europos Komisija jau informuota, jog dėl sparčiai plintančio paukščių gripo Lenkijoje, Lietuvai iškilo itin didelė grėsmė, todėl kitą savaitę jau tikimasi sulaukti iš Briuselio sprendimo uždrausti paukštienos ir gyvų paukščių importą iš visos Lenkijos. „Apie Lenkijos gebėjimą sustabdyti užkrato plitimą sprendžiame ne mes, o Europos Komisija, todėl labai laukiame jų atsakymo į mūsų kreipimąsi“, – sakė žemės ūkio ministrė.

Vyriausybei pateiktas susistemintas paukščių gripo prevencijos, ligos reiškinių likvidavimo, pasekmių įvertinimo ir likvidavimo priemonių planas, įvertintos ekonominės pasekmės ne tik šiam sektoriui, bet ir visai maisto produktų rinkai.

Lietuvoje yra 174 260 paukščių laikytojų, auginančių daugiau kaip 9,4 mln. paukščių, iš jų 7,34 mln. paukščių auginama paukštininkystės įmonėse, 2,09 mln. – ūkininkų ūkiuose. Specialistų nuomone, užsikrėsti patalpose laikomiems paukščiams rizika maža, tačiau lauke laikomi paukščiai gali užsikrėsti ne tik per tiesioginį kontaktą su laukiniais paukščiais, bet ir per aplinką, lesalus ir pan. Nors paukščių migracijos etapas jau pasibaigęs, tačiau, anot specialistų, laukiniai paukščiai (didžiosios antys bei gulbės) ir žiemos metu gali atskristi iš kitų Europos valstybių, ne išimtis – ir iš Lenkijos užkrėstų vietovių. Todėl paukščių augintojai turėtų saugoti ir pašarus, kad laukiniai paukščiai jų neužterštų, nenaudoti vandens iš atvirų telkinių, į kuriuos gali būti patekęs paukščių gripo virusas.

Ministerijos sekretorius Vytautas Grušauskas pristatė parengtą schemą, kaip kompensuoti nuostolius, jeigu tektų sunaikinti paukščius, pašarus, paukštieną, kiaušinius. ŽŪM sekretorius pabrėžė, jog ekonominė pagalba reikalinga tam, kad su ligos pasekmėmis būtų tvarkomasi efektyviai, kad augintojai neslėptų kritusių paukščių ir laiku praneštų apie ūkyje pasireiškusią ligą.

ŽŪM Maisto saugos ir kokybės departamento Gyvulininkystės ir veterinarijos skyriaus vedėjas Aleksandras Muzikevičius informavo, kad paukščių laikytojams numatoma kompensuoti nuostolius iki 100 proc. už dėl ligos nugaišusius ar vykdant skubias veterinarijos priemones numarintus paukščius, sunaikintą paukštieną, kiaušinius, pašarus, lesalus, pašarų žaliavas, jeigu jų neįmanoma dezinfekuoti, už sunaikintą įrangą, darbo priemones, už ūkyje atliktą patalpų valymą ir dezinfekciją.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjas Vaidotas Kiudulas atkreipė dėmesį, kad paukščių laikytojai, pastebėję keistą paukščių elgesį, sumažėjusį jų dėslumą ar kitokių neaiškių ligos simptomų bei dažnus paukščių kritimus, privalo nedelsdami pranešti apie tai vietos veterinarijos gydytojui ar kreiptis į teritorinę Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Jie taip pat gali visą parą skambinti nemokamu telefonu 8 800 40 403 į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą Vilniuje. Tik greita pačių paukščių laikytojų reakcija ir tinkamos atsakingų institucijų priemonės gali užtikrinti, kad laiku būtų užkirstas kelias galimam ligos plitimui.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija

tel. (8~5) 239 10 18 el.paštas  vrs@zum.lt