Parama privačiam produktų sandėliavimui – jau nuo rytojaus

Data

2020 05 05

Įvertinimas
0
DSC_2874.JPG

Europos Komisija patvirtino reglamentus, pagal kuriuos bus teikiama parama privačiam sviesto, nugriebto pieno miltelių, sūrių ir jautienos sandėliavimui, taip siekiant sušvelninti COVID-19 pandemijos poveikį pieno ir jautienos produktų rinkai. Paraiškos paramai gauti gali būti teikiamos jau nuo š. m. gegužės 7 d., paskutinė pateikimo diena – š. m. birželio 30 d.

Privatus sandėliavimas yra skirtas rinkai stabilizuoti – produkcijos pasiūlai rinkoje sumažinti ir taip netiesiogiai palaikyti gamintojų pajamas. Produktai laikinai išimami iš rinkos, saugomi nustatytą laikotarpį, o šiam laikotarpiui pasibaigus – realizuojami. 

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis, ieškodamas efektyviausių sprendimų situacijai rinkoje palengvinti, nuolat bendravo su ES žemės ūkio komisaru Janušu Vojciechovskiu. „Lietuva atkakliai siekė šios priemonės įgyvendinimo, tačiau matome, kad patvirtintos kvotos neatitinka mūsų poreikio“, –  sako ministras.

Parama nugriebto pieno miltelių privačiam saugojimui bus 5,11 Eur už toną pastovioms saugojimo išlaidoms padengti ir 0,13 Eur už toną už saugojimo dieną, o parama privačiam sviesto saugojimui  – 9,83 Eur už toną pastovioms saugojimo išlaidoms padengti ir 0,43 Eur už saugojimo dieną. Minėtųjų produktų saugojimo periodas – 90–180 dienų.

Parama sūriams – 15,57 Eur už toną sandėliuojamo produkto pastovioms išlaidoms ir 0,40 Eur už toną už sandėliuojamo produkto saugojimo dieną. Saugojimo periodas sūriams – 60-180 dienų. Reglamente Lietuvai nustatyta 978 t sūrių kvota, kurią ŽŪM paskirstys įmonėms.

Parama privačiam jautienos sandėliavimui skiriama už tam tikrą šviežios ar atšaldytos 8 mėn. arba vyresnių galvijų mėsos saugojimą. Jautienos, už kurią gali būti skiriama parama, sąrašas pateiktas ES reglamente. Parama gali būti skiriama tik tada, jei sandėliavimo laikotarpis trunka 90, 120 arba 150 dienų. Paramos dydžiai atitinkamai 1008, 1033  ir 1058 Eur už toną saugomo produkto per visą saugojimo laikotarpį.

Nugriebto pieno milteliams, sviestui ir jautienai kvotos nenustatytos, tačiau Europos Komisija nuolat stebės kiekius, dėl kurių bus teikiamos paraiškos. Pasiekus šiai ES paramai numatytus lėšų limitus, priemonės gali būti bet kada sustabdytos.

Privataus sandėliavimo paramos schemas administruoja VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra.

Daugiau informacijos https://www.litfood.lt/ > Veiklos sritys > Paramos priemonės