Nuo lauko iki stalo: genetiškai modifikuotas maistas

Data

2005 12 06

Įvertinimas
0

 Žemės ūkio ministerija

 

2005-12-06

 

NUO LAUKO IKI STALO: GENETIŠKAI MODIFIKUOTAS MAISTAS

 

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ LRV kanceliarijos užsakymu 2004 m. atliko apklausą „Požiūris į genetiškai modifikuotus produktus ir jų vartojimą“. Šios apklausos duomenimis, pusė Lietuvos vartotojų žino, kas yra genetiškai modifikuoti organizmai (GMO). Tai yra organizmai, kurių genetinė medžiaga yra pakeista ir įgijusi savybių, kurios paprastai gamtoje neišsivysto arba atsiranda tik po ilgo evoliucijos kelio. Tokių savybių savo sudėtyje turintys genetiškai modifikuoti (GM) žemės ūkio ir maisto produktai kelia rūpesčių ne tik vartotojams, bet ir mokslininkams bei politikams.

Genų inžinerija – palyginti nauja biotechnologijos sritis. Viena vertus, ji skatina pažangą, nes, pvz., keičiant atskirus augalų genus, sustiprinamas atsparumas ligoms ir kenkėjams. Tai leidžia padidinti derlių, pagerinamos tam tikros maistinės produktų savybės, tačiau kartu gali padidėti ir maistinių augalų toksiškumas, atsirasti naujų alergenų ar kilti kitų pavojų, todėl būtini išsamūs ir ilgalaikiai tyrimai. Žemės ūkio ministerija ir kitos suinteresuotos Lietuvos institucijos, įvertindamos minėtus pavojus, laikosi bendros atsargumo pozicijos ir balsuoja prieš GM žemės ūkio ir maisto produktų tiekimą į rinką.

Dauguma kitų ES valstybių dėl naujų GM veislių įteisinimo procedūrų balsuoja labai atsargiai ir vangiai, neparodydamos aiškios savo pozicijos. Europoje GMO nesusilaukia didelio vartotojų palaikymo, todėl labai svarbu informuoti juos apie rinkoje esančius GM produktus per įvairias žiniasklaidos priemones, susitikimus, seminarus, teminius renginius.

Šiuo metu ES Genetiškai modifikuoto maisto ir pašarų registre yra  patvirtinti 26 GM maisto bei pašarų produktai. Nuolat vertinamos ir naujai pateiktos paraiškos GM produktams įteisinti. ES institucijų, atsakingų už naujų GM produktų įteisinimą, laikosi labai griežtos ir skaidrios kontrolės politikos. GM produktai yra išsamiai tiriami, produktų sauga ir rizika žmonių sveikatai ir aplinkai įvertinama vadovaujantis daug griežtesniais reikalavimais negu tradiciniams maisto produktams.

Pagal galiojančius ES teisės aktus, žemės ūkio ir maisto produktai, savo sudėtyje turintys daugiau kaip 0,9 proc. medžiagos, kilusios iš GMO, turi būti atitinkamai paženklinti, etiketėse nurodant, jog „Produktas yra pagamintas iš genetiškai modifikuotų organizmų“ arba „Šiame produkte yra genetiškai modifikuotų organizmų“. Kitokio pobūdžio ženklinimas (pvz., „GMO“, „GM“ ir pan.) yra draudžiamas, nes klaidina vartotoją. Genetinė modifikacija nustatoma žemės ūkio ir maisto produktų mėginius tiriant akredituotoje Nacionalinėje veterinarijos laboratorijoje.

„Vilmorus“ apklausos duomenimis, daugiau kaip 85 proc. Lietuvos gyventojų norėtų turėti teisę rinktis, ką vartoti -  modifikuotus ar nemodifikuotus produktus. Daugiau negu pusė jų nenorėtų vartoti GMO produktų net ir tuomet, jeigu jie būtų pigesni. Šalies gyventojai taip pat nenorėtų, kad GMO būtų naudojami gyvūnų pašarams ar auginami Lietuvoje. Tačiau jei žmonės būtų garantuoti, kad GM produktai yra nekenksmingi, juos vartotų net 64 proc. apklaustųjų.

Daugelio ES valstybių vartotojų interesus ginančių organizacijų nuomone yra svarbu, kad genų technologijų naudojimas maisto pramonėje būtų griežtai kontroliuojamas, kad rinkai tiekiami GM žemės ūkio ir maisto produktai būtų saugūs, ištirti ir nekenktų žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai. Būtina atlikti ir vartotojų nuomonės tyrimus, ieškoti veiksmingų visuomenės informavimo būdų (kurti dokumentinius filmus, skelbti informaciją visuomenės informavimo priemonėse, kompetentingų institucijų tinklalapiuose ir pan.), kad vartotojui būtų lengviau apsispręsti,  vartoti, ar nevartoti GM žemės ūkio ir maisto produktus.

 

ŽŪM Maisto saugos ir kokybės departamento Kokybės skyriaus vyr. specialistė Oksana Ivaščenko

 

 

Žemės ūkio ministerijos informacja

tel. (8~5) 239 10 18,  faks.  (8~5) 239 12 12; el. paštas spauda@zum.lt