Nepamiršti ir laukiami Lietuvoje

Data

2006 12 29

Įvertinimas
0

 Žemės ūkio ministerija


2006-12-29

NEPAMIRŠTI IR LAUKIAMI LIETUVOJE

 

Šią savaitę pirmą kartą Žemės ūkio ministerijoje buvo surengtam tarptautinė internetinė konferencija Vilnius – Dublinas, kurioje žemės ūkio ministrė prof. Kazimiera Prunskienė kartu su kitais atsakingais pareigūnais internetu ir tiesiogiai bendravo bei diskutavo su Airijos lietuvių bendruomenės atstovais.

 Aktyvus Žemės ūkio ministerijos bendradarbiavimas su Airijos lietuvių bendruomene užsimezgė šių metų rugsėjo mėnesį Airijoje vykusių Pasaulio artojų varžybų metu. „Džiaugiamės, kad naujų technologijų dėka atradome puikų būdą mus skiriančiam nuotoliui įveikti ir ryšiams stiprinti. Suprantame, kad išvykusiems lietuviams ne taip lengva savo ateitį perprogramuoti grįžimui ir susirasti sau nišą ateities Lietuvoje. Norint planuoti grįžimą, reikia žinoti, į kokią Lietuvą, su kokiomis galimybėmis grįžtama ir kokius planus galima realizuoti“, – sakė ministrė.

 Internetinėje konferencijoje buvo pristatyta Lietuvos 2007 – 2013 metų kaimo plėtros programa, aptartos Lietuvos ekonomikos, kaimo plėtros perspektyvos ir tendencijos, didėjančios galimybės svetur išvykusiems lietuviams grįžti į Lietuvą ir čia dirbti, įsigyti žemės, plėtoti savo verslą. Pabrėžta, kad į kaimą 2007 – 2013 metais ateis daugiau kaip 16 mlrd. litų ES ir valstybės biudžeto paramos, todėl aktyvūs ūkininkai galės pasinaudoti įvairia kompensacine ir investicine parama, o jų pajamos bus palaikomos tiesioginėmis išmokomis. „Norėtųsi, kad Airijos lietuviai savo ateitį identifikuotų su grįžimu, šeimos kūrimu Lietuvoje, kad pasinaudotų palankiomis to laikotarpio teikiamomis galimybėmis, kokių po 2013 metų gali ir nebebūti“, - pabrėžė ministrė.

Airija tiek kultūrine, tiek socialine ir ekonomine prasme artima mūsų šaliai. Prieš kelis dešimtmečius, rengiantis narystei ES, ši šalis atsidūrė situacijoje, panašioje Lietuvos šių dienų aktualijoms, todėl galime daug ko iš jos pasimokyti. Nuo nepriteklių pabėgę, po pasaulį išsibarstę airiai, grįžę į savo šalį, padėjo jai suklestėti. Tai labai sėkminga patirtis, o formos ir būdai kartojasi Lietuvoje. Pasak ministrės, Airijos lietuvių bendruomenė gyvybinga, informacija apie realią situaciją Lietuvoje būtų labai naudinga, nes padėtų žengti konkrečius žingsnius.

 Todėl neatsitiktinai konferencijoje buvo aptarti būsimojo informacinio centro Airijoje įkūrimo klausimai. Airijos lietuvių bendruomenės administracijos direktorius Arūnas Teišerskis domėjosi, kuo prie jo kūrimo galėtų prisidėti Žemės ūkio ministerija. „Būtų naudinga pasikonsultuoti su Airijos lietuvių bendruomenėmis ir sužinoti, kokia ir kaip pateikta informacija būtų reikalingiausia“, – situaciją įvertino ministrė ir pažadėjo su Užsienio reikalų ministerija svarstyti darbo grupės šiems klausimams sudarymą, kurioje dirbtų suinteresuotų institucijų, tarp jų ir Žemės ūkio ministerijos specialistai. Informacinio centro Airijoje įkūrimas – tarsi pilotinis projektas, nes išeivių iš Lietuvos yra ir kitose šalyse.

Ministrė pakvietė Airijos lietuvių bendruomenės atstovus, viešinčius Lietuvoje, atvykti į š.m. sausio 7 d. rengiamą konkurso „Lietuvos kaimo spindulys – 2006“ šventę – koncertą, kuris vyks Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Vilniuje. Šis konkursas, kurio 21 nominantą teko išrinkti iš daugiau nei 400 pasiūlytųjų apdovanojimams darbščiausių, išmintingiausių, įdomiausių, veikliausių ir šviesiausių kaimo žmonių, visuomenėje rado platų atgarsį ir pritarimą.

Jau kitą savaitę, sausio 4 d., ministrė susitiks su Lietuvos ambasadore Airijoje Izolda Bričkovskiene, šios šalies lietuvių bendruomenės nariais ir detaliau aptars Airijos bendruomenių bendradarbiavimo su Lietuvos kaimo bendruomenėmis galimybes, keitimosi patirtimi išvykų planus kovo mėnesiui. Airijos lietuviai aktyviai prisideda prie šių ryšių stiprinimo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Žemės ūkio ministerijos informacija
tel. (8~5) 239 10 18; el. paštas
spauda@zum.lt