„Metų ūkio“ paukščiai nutūpė į darbščiausias rankas

Data

2012 12 03

Įvertinimas
0

Lapkričio 30 d. Kauno kultūros ir sporto centre „Girstutis“ įvyko respublikinio konkurso „Metų ūkis“ rezultatų aptarimas ir nugalėtojų apdovanojimas. Devynioliktąjį kartą Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) organizuotame renginyje apdovanoti 115 ūkių savininkų, šiemet pasiekusių geriausių rezultatų. Tradiciškai į metų pabaigoje organizuojamo konkurso baigiamąjį renginį pagerbti ir padėkoti žemdirbiams atvyko LR Seimo ir Kaimo reikalų komiteto nariai, Žemės ūkio ministerijos, konsultavimo tarnybos vadovai, žemdirbių savivaldos lyderiai, rajonų žemės ūkio skyrių vedėjai, valstybinių institucijų ir mokslo įstaigų atstovai.

Tokie gimę, užaugę, toks kraujas teka mumyse...

Žemdirbių Meka tituluojamame Kaune organizuotas „Metų ūkio“ renginys užbaigė šalies rajonų žemdirbių rudeninių švenčių maratoną ir jau kvietė susikaupti Advento metui – apibendrinti metinius darbus, pasidžiaugti pasiekimais, atsigręžti į šalia esantįjį. Tad geriausius šalies ūkių savininkus pagerbti sugužėjęs gausus būrys sveikintojų dėkojo ūkininkams už puikų šiųmetį derlių, darbštumą ir kasdieninę kantrybę darbe, linkėjo visa ko geriausio: ryžto įgyvendinant savo sumanymus, stiprios sveikatos ir sutarimo šeimoje. Kaip ir kiekviename žemdirbių renginyje, neatitrūkta ir nuo nūdienos aktualijų.

„Praėjo ketveri metai, kai Jūs man patikėjote šias pareigas. Diena iš dienos esu su jumis jau dvidešimt metų, todėl puikiai suprantu, kad per metus ūkyje pasiekti geresnių rezultatų praktiškai neįmanoma. Tam reikalingas įdirbis, laikas, užsispyrimas, kantrybė. Va tokie mes jau gimę, užaugę, toks žemdirbių kraujas teka mumyse, - prieš įteikiant apdovanojimus kreipdamasis į nugalėtojus sakė laikinai žemės ūkio ministro pareigas einantis Kazys Starkevičius. – Linkiu, kad ir ateityje Jūsų godos Seimo Kaimo reikalų komitetui būtų savos, o jo nariai kuo daugiau išmanytų apie kaimą, žmones, čia gaminamos produkcijos tikrąją vertę“. Pasinaudodamas proga K. Starkevičius nuoširdžiai dėkojo ir socialiniams partneriams už darbą, siekiant bendrų tikslų.

„Šie metai Lietuvos žemės ūkio istorijoje bus įrašyti kaip kovos už teisingesnę ateitį ES Bendrosios žemės ūkio politikos kontekste. Kova dar nesibaigė, nematyti ir aiškių jos rezultatų. Reikės daug pastangų, ryžto ir kiekvieno iš mūsų indėlio, kad būtų pasiekti užsibrėžti tikslai. 2012 - 2013 metai iš tiesų yra unikalus laikotarpis, leidžiantis mums patiems kurti, formuoti, statyti, kovoti. Tik ar mes visi tinkamai jį išnaudojame?“ – savo įžanginėje kalboje būti ne tik vienais geriausių ūkininkų, bet ir aktyviau dalyvauti savivaldos veikloje ragino „Metų ūkio“ šventės šeimininkas LŪS pirmininkas Jonas Talmantas.

Konkurso nugalėtojus sveikino ir naujojo LR Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai, Žemės ūkio rūmų primininkas Andriejus Stančikas, renginio rėmėjai.

Šiemet „Metų ūkio“ nugalėtojai apdovanoti ŽŪM padėkos raštais ir statulėlėmis, vaizduojančiomis gerovės, dvasios laisvės ir pakilimo, augimo, vaisingumo ir gausos simbolius – paukščius.

Konkurso dalyviai jaunėja, jų ūkiai - stambėja

LŪS duomenimis, šiemet konkurse iš viso dalyvavo 418 ūkių iš 39 savivaldybių. Kiekvienoje jų išrinkti po vieną pirmosios ir antrosios vietų laimėtojus, išskyrus Šilutės ir Birštono savivaldybes, kurios trečiosios vietos nusprendė neskirti niekam.

Nors konkurso organizatoriai sakosi visada siekiantys atkreipti dėmesį ypač į vidutinius ir nedidelius šeimos ūkius, šiųmetinio renginio dalyvių bendras vidutinis ūkio dydis yra 198 ha. Lyginant su ankstesniais metais, laimėtojų ūkiai stambėja.

Tarp pirmos vietos laimėtojų vyrauja vidutinis 267 ha ūkis. Didžiausias jų yra 28-erių metų jaunojo ūkininko Pauliaus Butkaus 860 ha augalininkystės ūkis (Lybiškių k., Jurbarko r. sav.), mažiausias – Aldonos ir Virgilijaus Riabovų 9 ha ūkis (Pikelių k., Mažeikių r. sav.), kuriame laikoma 430 bičių šeimų.

Antros vietos laimėtojų vidutinio ūkio dydis yra196 ha. Iš jų didžiausias Linos ir Rimanto Slavikų 784 ha augalininkystės ūkis (Gruzdžiai, Šiaulių r. sav.), mažiausias – Rasos ir Vaido Purmalių 2,5 ha ūkis (Kretingos r.), kur auginama net 4,5 tūkst. triušių (iš jų 600 triušių patelių).

Trečios vietos laimėtojų vidutinis ūkis apie 131 ha: didžiausias – Ingos ir Ryčio Rutkauskų 478 ha augalininkystės ūkis (Valakėlių k., Pasvalio r. sav.) ir mažiausias – Vidos ir Kęstučio Čerkesų 12 ha daržininkystės ūkis (Panevėžio r. sav.).

Remiantis LŪS konkurso laureatų rezultatų analize, kaip ir ankstesniais metais, tarp laimėtojų vyrauja įvairi ūkių specializacija. Apdovanojimus šiemet išsidalino 55 augalininkystės, 27 gyvulininkystės, 20 mišrių, 13 kitų retesnių specializacijų (ekologinė sėklininkystė, bitininkystė, triušininkystė, gėlininkystė, uogininkystė) ūkių. Tarp prizininkų buvo ir ekologiškai ūkininkaujančiųjų (5 ūkiai).

Kasmet tarp laimėjusiųjų yra skelbiamas vyriausiasis ir jauniausiasis. Šių metų konkurso laimėtojų vidutinis amžius yra 44-eri metai. Pasak organizatorių, tarp laimėtojų vyresniųjų ūkininkų kasmet mažėja, o jaunesniųjų atsiranda vis daugiau. Šiais metais tarp laimėtojų jauniausias yra Kretingos rajono sav. trečios vietos laimėtojas 23 metų Tomas Klapatauskas, turintis 42 ha ūkį ir užsiimantis augalininkyste. Vyriausias laimėtojų – Trakų rajono sav. trečios vietos laimėtojas ūkininkas Tomas Dabašauskas.

Anketose laimėtojai nurodė, jog didžioji dauguma jų turi aukštąjį ir aukštesnįjį išsilavinimą (atitinkamai 33 proc. ir 31 proc.), 30 proc. – spec. vidurinį.

Padėkos žemdirbystės kultūros puoselėtojams

Po „Metų ūkis“ apdovanojimų gražia tradicija yra tapę pagerbti ir Respublikinio rudeninio arimo konkurso nugalėtojus. Jais šiemet paskelbti penki artojai:

I-oji vieta skirta ūkininkui Mantui Varnai (Krivaičių k., Klovainių sen., Pakruojo r., surinko 85,8 proc. galimos balų sumos);

II-oji vieta ūkininkui Dariui Marcinkevičiui (Rūdiškių k., Rūdiškių sen., Trakų r., surinko 81,7 proc. galimos balų sumos);

III-oji vieta Antanui Vaivarai (Šašių k., Babtų sen., Kauno r., surinko 78,8 proc. galimos balų sumos);

IV-oji vieta ūkininkui Algirdui Grotuzui (Alesninkų k., Kazokiškių sen., Elektrėnų sav., surinko 69,2 proc. galimos balų sumos);

V-oji vieta Kęstučiui Šukiui (UAB “Upytės eksperimentinis ūkis“, Upytės k., Upytės sen., Panevėžio r., surinko 61,2 proc. galimos balų sumos).

Šių metų Respublikinio rudeninio arimo konkurso naujovė – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) įsteigtas prof. Petro Vasinausko prizas. Jį, kaip padėką už gerą rudeninį arimą, pirmos vietos laimėtojui M. Varnai įteikė LŽŪKT vadovas Edvardas Makelis.

Padėkų iš LŽŪKT už žemdirbystės kultūros puoselėjimą sulaukė K. Starkevičius, Edmundas Pupinis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Jeronimas Kraujelis ir J. Talmantas.

Respublikinio konkurso „Metų ūkis“ renginio pabaigoje LŪS atstovai ir renginio dalyviai padėkojo žemės ūkio ministro pareigas baigiančiam eiti K. Starkevičiui.

Konkurso „Metų ūkis“ apdovanojimai organizuoti Lietuvos ūkininkų sąjungos ir Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos srities „Nacionalinis kaimo tinklas“ šeštosios krypties lėšomis.

Konkurso „Metų ūkis 2012“ laimėtojai

Žemės ūkio ministerijos informacija