Metų pabaigoje netyla žemdirbių diskusijos

Data

2010 12 30

Įvertinimas
0

 

Antradienį, paskutiniame šiais metais vykusiame Žemės ūkio rūmų (Kaunas) Prezidiumo posėdyje žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas ministerijos garbės ženklą įteikė aktyviam ilgamečiui Prezidiumo nariui, Lietuvos šiltnamių asociacijos vadovui Antanui Šležui. Posėdyje šį kartą diskutuota ir šiomis žemdirbiams aktualiomis temomis: fizinių asmenų bankroto, aplinkos apsaugos monitoringo, ūkių klasifikavimo kriterijų klausimais.

 

Žemės ūkio (Alfredas Gustas) ir Ūkio (Asta Misiukienė) ministerijų atstovai žemdirbių savivaldai išsamiai pristatė Fizinių asmenų bankroto įstatymo projektą. Pastarajame dokumento projekte numatyta ne tik fizinių asmenų, bet ir ūkininkų bankroto galimybė, detaliai įvardytos jo vykdymo procedūros. Minėtas įstatymo projektas ūkininkams numato galimybę prasidėjus bankroto procedūroms ir toliau tęsti ūkininkavimo veiklą. Fizinių asmenų bankroto įstatymo projektą Seimas numato nagrinėti 2011 m. pavasario sesijoje. Planuojama, kad minėtas įstatymas galėtų įsigalioti 2012 m.

 

Nors pastaraisiais metais šalyje stebimas gyvulių bandų mažėjimas, stambesni šalies žemės ūkio subjektai teigia, kad aplinkos ministro pasirašytas monitoringo reikalavimus nustatantis įsakymas (2009 m. rugsėjo 16 d. įsakymo Nr. D1-546) taps didele, beprasme ir nepagrįsta ekonomine našta. Žemdirbių savivalda įsitikinusi, kad Lietuvoje keliami aplinkos apsaugos reikalavimai yra gerokai griežtesni nei daugelyje ES šalių. Daug žemės ūkio bendrovėms ir kiaulininkystės kompleksams klausimų keliantį ūkio subjektų aplinkos monitoringo vykdymo klausimą Prezidiumo posėdyje pristatė Aplinkos ministerijos atstovas (viceministras Aleksandras Spruogis). Prasidėjęs žemdirbių savivaldos ir Aplinkos ministerijos dialogas ir bendrų sprendimų ieškojimas šiuo klausimu Žemės ūkio ministerijai teikia vilčių, kad gyvulių augintojai ir aplinkos sergėtojai pagaliau ras bendrą sutarimą ir abiems pusėms priimtinus sprendimus.

 

Kaip visada labai daug diskusijų keliantį ūkių klasifikavimo į stambius, vidutinius ir smulkius klausimą Prezidiumo posėdyje pristatė Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos Tarybos pirmininkas Vidas Juodsnukis. Pasak pranešėjo, džiugu, kad pagaliau žemės ūkio politika krypsta smulkaus ir vidutinio ūkio skatinimo ir didesnės paramos skyrimo jam link. Apie tai byloja ne tik vykdoma nacionalinė žemės ūkio politika, bet ir EK komunikatas dėl Bendrosios žemės ūkio politikos po 2013 m., kuriame aiškiai įvardijami prioritetai - išsaugoti tradicinį kaimo veidą, darbo vietas ir demografinį balansą tarp miesto ir kaimo.

 

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, per pastaruosius dvejus metus ES parama pasinaudojo penkis kartus daugiau ūkių, nei per praėjusius septynerius metus iki tol. Jau kitais metais kovo mėnesį startuos parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“, kurioje prioritetai teikiami pirmą kartą paramos siekiantiems ūkiams iki 150 ha.

 

 

 

Žemės ūkio ministerijos informacija

tel. (8 614) 24828