Lietuvos verslininkus domina perspektyvi Vietnamo rinka

Data

2019 11 14

Įvertinimas
1
Gustas-vietnamas 2.jpg

Ši savaitė Žemės ūkio ministerijos delegacijai, vadovaujamai žemės ūkio viceministro Evaldo Gusto, yra įtempta. Oficialaus vizito Vietname metu didžiausias dėmesys skiriamas klausimams, susijusiems su Vietnamo rinkos atvėrimu lietuviškiems maisto produktams. Kompetentingoms institucijoms ir vietiniam verslui pristatomos Lietuvos maisto ir žemės ūkio galimybės.

Lietuvos ir Vietnamo dvišalė prekyba yra nedidelė, o tai rodo, kad yra nišų plėtoti dvišalius komercinius ryšius. Lietuvos  įmonės yra suinteresuotos eksportu į šią didžiulę ir besiformuojančią rinką.

Susitikime su Vietnamo žemės ūkio viceministru Le Quoc Doanh aptartas dvišalis bendradarbiavimas žemės ūkio srityje bei galimybės plačiau atverti rinką Lietuvos eksportuotojams. Sutarta pasirašyti dvišalio bendradarbiavimo memorandumą, apimantį mokslinio bendradarbiavimo, ekologinės žemdirbystės, prekybos plėtros iniciatyvas ir kitas sritis.

Šiuo metu Lietuva turi eksporto leidimus į Vietnamą pieno produktams, paukštienai, žuvininkystės produktams. Susitikime su Vietnamo institucijos, atsakingos už eksporto leidimų žemės ūkio ir maisto produktams suteikimą, vadovu aptarti Lietuvai aktualiausi eksporto leidimai jautienai, kiaušinių produktams, taip pat galimybės eksportuoti kiaulieną. Sutarta dėl tolesnių veiksmų, palengvinsiančių eksporto leidimų išdavimą. Vietnamas kiekvienais metais importuoja nemažai kviečių, pupų, kukurūzų, vaisių, tad buvo aptarti ir augalinių produktų eksporto į Vietnamą reikalavimai.

Vizito metu taip pat įvyko susitikimas su Vietnamo pramonės ir prekybos rūmų nariais, kuriems pristatytas Lietuvos žemės ūkio ir maisto eksporto potencialas, atkreiptas dėmesys į labiausiai Vietnamo rinką dominančius sektorius.

Lietuviai ir vietnamiečiai susitarė organizuoti verslo misiją įtraukiant abiejų šalių verslo atstovus. 

2018 m. žemės ūkio ir maisto produktų eksportas į Vietnamą sudarė 18,6 mln. eurų. Eksporto struktūroje pagal šalis Vietnamas užėmė 31 vietą tarp 143 šalių, importo struktūroje – 32 vietą iš 122. Net 88,5 proc. eksportuotų produktų buvo lietuviškos kilmės.

Šiemet į Vietnamą daugiausia eksportuota lietuviškos kilmės pieno produktų: nugriebtų pieno miltelių (beveik pusė viso eksporto), išrūgų, sūrių ir varškės, miltų, vištienos ir kitų produktų. Iš  Vietnamo daugiausia importuota anakardžių (63 proc. viso importo), žuvų filė ir kitos žuvų mėsos, ryžių, pipirų, kavos, krevečių.