Lietuvius vilioja milijoninė Irano rinka

Data

2017 10 30

Įvertinimas
0
DSC_0109.JPG

Į eksportą orientuota Lietuva labai vertina bendradarbiavimą su Irano Islamo Respublika ir nori dar aktyviau plėtoti dvišalius ryšius žemės ūkio srityje. Tai pokalbyje su Žemės ūkio ministerijoje apsilankiusiu Irano Islamo Respublikos ambasadoriumi Lietuvai Raminu Mehmanparastu pabrėžė žemės ūkio viceministras Rolandas Taraškevičius.

Ambasadorius R. Mehmanparastas (reziduojantis Varšuvoje)  ministerijoje lankosi jau trečią kartą. „Mes esame nusiteikę plėtoti ilgalaikius ryšius, kurti bendras įmones, importuoti ir eksportuoti prekes“, – kalbėjo ambasadorius. Jo nuomone, Lietuva, kaip ir Lenkija, galėtų užmegzti glaudžius ryšius su atskiromis Irano provincijomis, universitetais. Jis taip pat informavo, kad neseniai darbą pradėjo naujas ambasados darbuotojas, kuris bus atsakingas už ryšius su Lietuva.

Iranas – daugiau kaip 80 milijonų vartotojų turinti rinka. „Dabartiniai mūsų žemės ūkio produktų eksporto į Iraną kiekiai yra palyginti nedideli, todėl mes norėtume sustiprinti prekybos ryšius su Iranu. Lietuvos maisto įmonės yra suinteresuotos eksportuoti halalinę jautieną ir jos produktus, pieno produktus, žuvis, konditerijos gaminius ir grūdus į Iraną“, – susitikimo metu pabrėžė viceministras R. Taraškevičius.

Jau netrukus, lapkričio 11-13 d., į Iraną bus surengta aukščiausio lygio ES verslo misija, kuriai vadovaus už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Filas Hoganas. Šioje verslo misijoje kartu su EK pareigūnais bei daugiau kaip 50 įmonių ir organizacijų atstovų dalyvaus ir kelių Lietuvos mėsos perdirbimo įmonių atstovai.

Siekiant sustiprinti ne tik prekybinius ir ekonominius santykius, bet ir tarpinstitucinį bendradarbiavimą žemės ūkio, veterinarijos, fitosanitarijos, ekologinės gamybos, gyvulininkystės ir kitose srityse, šiuo metu yra derinamas Lietuvos ir Irano žemės ūkio ministerijų susitarimo projektas. Jame numatytas bendradarbiavimas keičiantis ekspertais ir trumpalaikiais moksliniais vizitais pieno, mėsos, vaisių ir daržovių, ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų gamybos ir kontrolės bei kitose žemės ūkio srityse, taip pat organizuojant konferencijas ir mokymų kursus su žemės ūkiu susijusiose srityse.

 Lietuvos žemės ūkio ministerija artimiausiu metu pasirengusi priimti Irano žemės ūkio ministerijos delegaciją, tad, pasak R. Taraškevičiaus, šis vizitas būtų puiki galimybė pasirašyti minėtąjį susitarimą. Viceministras taip pat pakvietė ambasadorių atvykti į kitais metais  Lietuvoje įvyksiančią tarptautinę žemės ūkio ir maisto pramonės parodą „AgroBalt‘ 2018“.

Pernai  žemės ūkio ir maisto prekių eksportas į Iraną sudarė 12 mln. eurų. Eksporto struktūroje pagal šalis Iranas buvo 39 vietoje iš 141 šalies. Importas iš Irano siekė 3,9 mln. eurų ir importo struktūroje pagal šalis Iranas buvo  48 vietoje iš 113 šalių. Šiais metais į Iraną eksportuoti lietuviškos kilmės produktai, naudojami gyvūnų pašarams (73 proc. lietuviškos kilmės eksporto), avižiniai dribsniai, o importuotos pistacijos (70 proc.), datulės (17 proc.), džiovintos  vynuogės (13 proc.).