2021-12-29

Lietuva gali tapti antrąja ES šalimi, į JAV eksportuojančia kiaušinių produktus

Lietuviškų kiaušinių produktų eksportuotojai sulaukė geros žinios – jau netrukus jiems gali atsiverti Jungtinių Amerikos Valstijų rinka.

Lietuvos 2014 m. pateiktas prašymas dėl kiaušinių produktų eksporto įtrauktas į JAV Federalinį teisės aktų registrą. Tikėtina, kad jau po dviejų mėnesių neliks kliūčių leisti Lietuvos eksportuotojams siųsti į JAV lietuviškus kiaušinių produktus, tokius kaip kiaušinių baltymų ir trynių miltai, šaldyta ar džiovinta kiaušinių masė ir tt.  

Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko,  tai – vienas svarbiausių žingsnių siekiant atverti JAV rinką lietuviškiems kiaušinių produktams.

„Kiaušinių produktų eksportas į JAV padėtų sušvelninti krizę šalies paukštininkystės sektoriuje. Džiaugiuosi, kad aktyvus abiejų šalių atsakingų institucijų bendradarbiavimas, Lietuvos ambasados JAV įsitraukimas bei mano spalio mėnesio vizitas į JAV duoda vaisių – pagaliau leidimas eksportuoti lietuviškų kiaušinių produktus šioje milžiniškoje rinkoje yra finišo tiesiojoje“, - teigia žemės ūkio ministras K. Navickas.

Jei JAV Maisto saugos ir priežiūros tarnyba pripažins Lietuvą tinkama eksportuoti kiaušinių produktus į šią šalį, ji taps antrąja ES šalimi po Nyderlandų, gausiančia tokį leidimą.

„Beliko tik nedidelis formalumas ir tikimės, kad jau greitai Lietuvos įmonės galės į milžinišką JAV rinką eksportuoti ne tik neseniai suderintą platesnį sąrašą mėsos produktų, bet ir kiaušinių gaminius“, – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Mantas Staškevičius.

Gavus leidimą bus galima eksportuoti sertifikuotose Lietuvos įmonėse pagamintus kiaušinių produktus.

Taip pat Lietuvos mėsos perdirbimo įmonės ketina eksportuoti į JAV ir daugiau mėsos gaminių – termiškai apdorotus kiaulienos gaminius bei dešras ir dešreles, koldūnus su kiauliena – taip pasinaudojant spalio mėnesio pabaigoje JAV institucijų išplėstu mėsos produktų importo sąrašu Lietuvai.

Eksporto struktūroje pagal šalis JAV buvo 24 vietoje iš 154 eksporto partnerių. 2020 m. žemės ūkio ir maisto produktų eksportas į šią šalį siekė 66,4 mln. Eur.

Daugiausia į JAV eksportuojama lietuviškos kilmės kviečių glitimo. Praėjusiais metais jo eksportas siekė 38,9 proc. visų į JAV eksportuotų lietuviškos kilmės žemės ūkio ir maisto produktų vertės.

31,6 proc. visų į JAV eksportuotų lietuviškos kilmės žemės ūkio ir maisto produktų praėjusiais metais sudarė sūriai ir varškė.