JAV ekspertai nori padėti Lietuvos žvejams rasti kompromisą

Data

2017 10 27

Įvertinimas
3
DSC_0102.jpg

Dėl žvejybos kvotų paskirstymo principų Lietuvoje tarp žvejų jau penkerius metus tęsiasi ginčai ir vyksta teismai su Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) bei už kvotų skirstymą atsakinga Žuvininkystės tarnyba. Šią savaitę į ŽŪM atvykę JAV nevyriausybinės organizacijos „Aplinkos apsaugos fondas“ ekspertai siekia padėti rasti kompromisą ir patobulinti Žuvininkystės įstatymo nuostatas.

Nepaisant kasmet daromų pakeitimų, šalies žvejai vis dar yra nepatenkinti Žuvininkystės įstatymu, nustatančiu esmines žvejybos ribojimo sąlygas (kvotas, perleidžiamąsias žvejybos teises, siejant jas su nustatytomis kvotomis, ir pan.), todėl į Vyriausybės programą yra įtrauktas įsipareigojimas dar kartą jį keisti ir subalansuoti žvejybos pajėgumus su žvejybos galimybėmis. Atsižvelgdama į besitęsiančius konfliktus ir siekdama stabilumo teisinėje sistemoje, Žemės ūkio ministerija kreipėsi pagalbos į nepriklausomus tarptautinius ekspertus, kurie tarpininkautų ir padėtų surasti kompromisą tarp žvejų dėl perleidžiamųjų žvejybos teisių suteikimo principų.

ŽŪM surengtame seminare-diskusijoje ilgametę tarptautinę patirtį turintys, daugelį pasaulio ir Europos Sąjungos šalių narių konsultavę dėl perleidžiamųjų žvejybos teisių sistemos įdiegimo, ekspertai Bruce Turris ir George Chmael kartu su žvejais analizavo Lietuvoje susidariusią situaciją, ieškojo galimų sprendimo būdų remdamiesi žvejybos kvotų skirstymo praktika kitose valstybėse.

„Nuolat keičiamas Žuvininkystės įstatymas labai kenkia verslo plėtrai. Tikimės, kad su patyrusių specialistų pagalba pavyks rasti tinkamiausius sprendimus. Vilčių teikia tai, kad, pasak ekspertų, visame pasaulyje žvejai nelengvai priima naujoves, bet greitai adaptuojasi“, – situaciją apibūdino žemės ūkio viceministras Artūras Bogdanovas.