Italija tikisi Lietuvos palaikymo dėl maisto ženklinimo

Data

2013 12 09

Įvertinimas
0

Gruodžio 9 d. Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) įvyko susitikimas su Italijos ambasadoriumi Lietuvoje Stefano Taliani de Marrchio aptarti problemą dėl Jungtinės Karalystės (JK) pasiūlytos maistingumo ženklinimo sistemos. Susitikime dalyvavo ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis ir Ekonomikos ir tarptautinio bendradarbiavimo direktoriaus pavaduotojas Zigmas Medingis. 

Pasisveikindamas R.Krasuckis perdavė Italijos ambasadoriui linkėjimus ir padėką už svarbių klausimų aptarimo su Lietuvos Žemės ūkio ministerija iniciatyvą nuo žemės ūkio viceministrės Živilės Pinskuvienės.

Ambasadorius Stefano Taliani de Marrchio išsakė Italijos susirūpinimą dėl Jungtinės Karalystės Sveikatos departamento priimtos rekomendacijos dėl maistingumo ženklinimo sistemos, kuri yra paremta vadinamuoju „šviesoforo spalvų“ principu. Vienas iš tokio principo tikslų yra kova su nutukimu. Pagal šią sistemą maisto produktas ženklinamas atitinkamomis „šviesoforo spalvomis“ (žalia, geltona, raudona) pagal maistinių medžiagų – riebalų, sočiųjų riebalų rūgščių, cukrų ir druskos – kiekį 100 gr. produkto.

Italijos ambasadorius sakė esąs įsitikinęs, kad tokia JK iniciatyva pirmiausiai turėjo būti pristatyta Europos Komisijai (EK), tačiau taip neatsitiko. „Ši sistema gali klaidinti vartotoją, nes prie „raudonai“ paženklintų patektų ir tradiciniai regioniniai maisto produktai, turintys ES lygiu pripažintas saugomas kilmės ar garantuoto tradicinio gaminio nuorodas, kaip pvz., alyvuogių aliejus, feta, mocarelos sūriai, ispaniškas kumpis, medus ir daugelis kitų produktų. Šie produktai ES yra pristatomi kaip kokybiški produktai, pasižymintys tam tikrais išskirtinumais, specifinėmis savybėmis, kurios sukuria pridedamąją vertę.

„Raudona“ šviesa (raudonas rutuliukas) ant šių produktų susilpnintų jų reputaciją tarp vartotojų“, – pabrėžė Stefano Taliani de Marrchio. Italijos ambasadorius atkreipė dėmesį, jog pagrindiniai JK mažmeniniai tinklai kelia reikalavimą, kad į jų tinklus tiekiami produktai būtų paženklinti pagal šią sistemą. Italija baiminasi, kad vartotojas, pamatęs „raudoną“ šviesą ant jų produkto, galimai jo pirks mažiau. Šalys narės negalės užtikrinti, kad taip paženklinti produktai nepateks ir į jų vidaus rinkas.

Italijos ambasadorius sakė manantis, jog reikia atidžiai įvertinti, ar ši Jungtinės Karalystės sistema negali tapti diskriminacijos priemone ir užslėptu ribojimu laisvo prekių judėjimo, kuris numatytas ES Sutartyje.

„Italija pasisako už tai, kad vartotojui būtų suteikta kuo daugiau informacijos apie produktą, tačiau ženklinimo sistema turėtų būti vieninga visoje ES, o ne skirtinga kiekvienoje šalyje“, – pažymėjo ambasadorius.

Italijos ambasadoriumi Stefano Taliani de Marrchio paprašė Lietuvos, kaip ES Tarybai pirmininkaujančios šalies, pagalbos sprendžiant šį opų klausimą. Jis pabrėžė, jog Italijos poziciją palaiko 13 ES šalių narių – Danija, Čekija, Ispanija, Prancūzija ir kt.

Departamento direktorius R.Krasuckis atkreipė svečio dėmesį, kad Lietuvos pozicija šiuo klausimu tokia, jog Jungtinės Karalystės sprendimas yra diskutuotinas, jis turi būti pagrįstas iš JK pusės. „Jungtinės Karalystės pasiūlymas būtų didelis barjeras mūsų žemdirbiams, todėl mes jam nepritariame, – sakė R.Krasuckis. – Lietuvos maisto pramonės ir gamintojų tiekiamas maistas yra sveikas, o dėl jo maistinės vertės – tai daugiau pačių vartotojų pasirinkimas“. Departamento direktorius taip pat pabrėžė, jog produktų žymėjimas – tai labiau bendrosios rinkos organizavimo, o ne maisto saugos klausimas, todėl jis turėtų būti svarstomas Žuvininkystės ir Žemės ūkio taryboje, tuo tarpu Sveikatos ministerija galėtų išsakyti patariamąją nuomonę.

Z.Medingis akcentavo, jog šis klausimas labai svarbus Lietuvai. Jis nusistebėjo, kad papildomam žymėjimui pasirinkti natūralūs ir patys populiariausi maisto priedai, kurie iki šiol nebuvo kvestionuojami. „Mokslo tyrimai rodo, kad kaip tik sintetiniai priedai kelia problemų sveikatai, tuo tarpu Jungtinė Karalystė nekreipia į tai dėmesio, – kalbėjo direktoriaus pavaduotojas. – Suteikiama pirmenybė nenatūraliems produktams, tuo tarpu natūralūs, gilias gamybos tradicijas turintys produktai nuvertinami“. Z. Medingis atkreipė dėmesį ir pasidžiaugė, kad Italija padarė labai didelį darbą, informuodama ES šalis nares apie ženklinimo problemas.

R.Krasuckis patikino svečią, kad Italija turės galimybę šį klausimą pristatyti Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje gruodžio 16 d. Lietuva, kaip pirmininkaujanti šalis, suteiks galimybę Komisijai ir šalims narėms išreikšti savo nuomonę tuo klausimu, taip pat pasisakyti ir Jungtinei Karalystei.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija