Išrinktas geriausias ekologinės gamybos ūkis Lietuvoje

Data

2017 12 07

Įvertinimas
1
Ekologiskas-ukis[1].jpg

Ekologiniai ūkiai – vienas Europos Sąjungos prioritetų. Galima pasidžiaugti, kad kasmet šių ūkių plotas didėja. Netrūksta ir ūkių, kurie savo pavyzdžiu ne tik įkvepia ūkininkus ir šie vis dažniau renkasi tokį ūkininkavimo būdą, bet ir vartotojus – jie pirmenybę teikia sveikam, ekologiškai užaugintam produktui. Geroji žemdirbių patirtis įvertinama ir įvairiais apdovanojimais. Jau dešimtmetį Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) su partneriais organizuoja konkursą, kurio metu apdovanojami šalies pavyzdinių ekologinių ūkių šeimininkai. Šventės metu paskelbtas šių metų geriausias ekologinės gamybos ūkis – juo pripažintas Arūno ir Daivos Giedrikų daržininkystės ūkis. Kitais metais šis ūkis dalyvaus tolimesniame konkurso etape ir turės galimybę tapti geriausiu ekologiniu ūkiu visame Baltijos regione.

Organizuoja jau dešimtmetį

Žemės ūkio ministerijos atstovams organizuoti tokio pobūdžio konkursą idėja kilo 2007 m. „Ekologinis ūkininkavimas yra labai svarbus tiek aplinkosaugos, tiek ekonominiu požiūriu. Jis leidžia išsaugoti švarią aplinką ir gyvūnų gerovę, užtikrina vartotojui saugų produktą. Labai džiugina augantis vartotojų sąmoningumas – vis dažniau renkasi ekologiškai užaugintą produktą, o tai skatina pasitempti ir ūkininkus. Konkursas – tai dar viena galimybė paskatinti, įvertinti pastangas“, – sako ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vyr. specialistė Jūratė Mikaliūnienė.

Pasak ŽŪM specialistės, konkurso pradžioje buvo renkamas pažangiausias ekologinis ūkis, tačiau šiais metais konkursas kitoks, jis apima visas Baltijos regiono šalis: „Graži idėja konkursą organizuoti tarp Baltijos jūros valstybių kilo Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojui Sauliui Jasiui kasmetiniame susitikime su Šiaurės ir Baltijos jūros šalių atstovais. Dar 2013 m., Lietuvai pirmininkaujant Europos Tarybai, vykusiame ekologinės gamybos kongrese pasidalinta įžvalgomis, kad prie sėkmingos ekologinių ūkių plėtros galėtų prisidėti Europos valstybių narių tarpusavio bendradarbiavimas, keitimasis gerąja patirtimi. Šis konkursas – tai kongreso įžvalgos, virtusios realiu rezultatu. Lietuva, Latvija, Estija ir Vokietijos Federacijos Meklenburgo-Pomeranijos žemės išsirinks geriausius ekologinius ūkius, iš kurių bus renkamas geriausias Baltijos regione.“

J. Mikaliūnienė atkreipia dėmesį, kad didele paskata ekologinių ūkių savininkams yra ne tik konkursas, bet ir Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programa. Pagal ją numatyta parama dviem veiklos sritims: „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“ ir „Parama ekologiniam ūkininkavimui.“ Specialistės teigimu, dauguma konkurso dalyvių sėkmingai naudojasi šia parama.

Įvertintas ne vienas

Lietuvoje konkursas „Geriausias ekologinės gamybos ūkis“ vyko rugpjūčio mėn. Ekologinių ūkių sertifikavimu užsiimanti VšĮ „Ekoagros“ ŽŪM ir VšĮ „Tatulos programa“ atstovams pateikė galimus konkurso kandidatus. Iš viso konkurse šiais metais dalyvavo 18 ekologinių ūkių. Kiekviename jų apsilankė komisijos nariai, kurie ir rinko nominantus.

Renginio metu apdovanoti visi konkurse dalyvavę ūkininkai – jiems įteikti žemės ūkio ministro padėkos raštai. Penkiems geriausiems įteiktos simbolinės dovanos – gintariniai medžiai. Į geriausiųjų penketuką šiais metais pateko (pradedant nuo 5-os vietos): Valentinas Genys – nominuotas už nuoširdžią agronominių žinių sklaidą ir mokslinių inovacijų diegimą ekologijoje; Jadvyga Balvočiūtė – už ilgametį ekologinės vaistažolininkystės  populiarinimą; Laura Mišeikienė – už svajonių įgyvendinimą ekologinės gamybos ūkyje ir meilės gyvūnams puoselėjimą; Roma Mačienė – už pažangios ekologinės bitininkystės vystymą ir edukacinę veiklą. Geriausiu pripažintas Arūno ir Daivos Giedrikų ekologinis ūkis.

Ne pirmas apdovanojimas

Biržų r., Naciūnų k, 10 ha plote ekologiškai ūkininkaujantys konkurso nugalėtojai Daiva ir Arūnas Giedrikai neslepia skiriantys ūkiui labai daug dėmesio: „Ūkininkauti pradėjome 2001 m. Nuo pat pradžių norėjome tai daryti ekologiškai. Pradėję nuo 1 ha ploto šiandien turime didelį ūkį, kuriame dirbame ne tik visa šeima, bet ir samdomi darbuotojai. Ūkis mums yra ne tik dabas, bet ir laisvalaikis, negailime laiko ir energijos – beveik visi darbai ūkyje atliekami rankomis. Svarbiausia, kad mums tai patinka.“

Laimėjimas tokiame konkurse nėra pirmasis Giedrikams: jie geriausiais pripažinti 2008 m. ir 2012 m., o pernai buvo pažangiausias ekologinis ūkis Šiaurės Lietuvoje. „Dirbti stengiamės tikrai ne dėl konkursų, tačiau toks įvertinimas džiugina ir skatina dar labiau pasitempti. Be abejonės, didžiausias apdovanojimas mums – tai nuolatinių klientų geri žodžiai. Stengsimės ir toliau“, – pažadu pokalbį baigia A. Giedrikas.