Ieškoma būdų apsaugoti rinkas nuo nelegalios produkcijos

Data

2005 10 06

Įvertinimas
0
 

Viešųjų ryšių skyrius

 

2005-10-06

 

IEŠKOMA BŪDŲ APSAUGOTI RINKAS NUO NELEGALIOS PRODUKCIJOS

 

Žemės ūkio ministerija ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) siekia užtikrinti tinkamą trečiųjų šalių produktų tranzitą per ES ir ieško būdų užkirsti kelią nelegaliai produkcijai patekti į ES ir Lietuvos rinką. Šiuo metu ypač sustiprinta kontrolė Klaipėdos uoste.

Šių metų rugpjūčio mėnesį Lietuvos vežėjai kreipėsi į VMVT su prašymu padėti išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių Rusijos teritorijoje neišmuitinami kroviniai. VMVT kreipėsi į Rusijos Federacijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybą ir paprašė, kad ši institucija atsiustų inspektorius išsiaiškinti eksportuojamų krovinių į Rusiją veterinarinę priežiūrą.

Rusijos Federacijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos atstovai apsilankymo Lietuvoje metu pateikė 40 sertifikatų, išduotų Prancūzijoje, kurie leidžia transportuoti produkciją (galvijų kepenis) iš Prancūzijos į Rusiją. Minėti sertifikatai buvo pažymėti veterinarijos spaudu, priskirtu UAB ,,Klaipėdos šaldytuvų terminalas“. Rusijos atstovai norėjo įsitikinti, ar Lietuvoje pagal minėtus sertifikatus buvo atlikta šios produkcijos veterinarinė priežiūra. Pagal turimus dokumentus nustatyta, kad Lietuvos pasienio veterinarijos poste nebuvo atlikta šios produkcijos veterinarinė kontrolė ir šie sertifikatai neantspauduoti. Įtarus, kad sertifikatai falsifikuoti, jie perduoti Muitinės departamentui ir Lietuvos kriminalinės policijos biurui. Tyrimas pradėtas.

VMVT taip pat kreipėsi į Europos Komisiją (EK) ir jai perdavė minėtus sertifikatus autentiškumui nustatyti. Be to, dėl Rusijos priimto sprendimo rugsėjo mėnesį tarnyboje lankėsi EK veterinarijos ekspertai, kurie taip pat domėjosi, kaip gabenami trečiųjų šalių produktai tranzitu per Lietuvą. Atsižvelgdama į ekspertų pateiktus pasiūlymus ir konsultuodamasi su Žemės ūkio ministerija pagal ES reikalavimus, VMVT parengė veiksmų planą, kuriuo siekiama užtikrinti tranzito priežiūrą ir stiprinti veterinarijos ir muitinės tarnybų bendradarbiavimą. Siekiant išsiaiškinti Rusijos keliamas problemas – dėl importuojamų produktų iš ES ir trečiųjų šalių – Rusijoje, Suzdalėje rugsėjo 12 d., Dubline rugsėjo 21 d. buvo suorganizuotas ES ir Rusijos atstovų susitikimas. Rugsėjo 27 d. minėtos Rusijos problemos buvo aptartos su vyriausiaisiais ES veterinarijos gydytojais. Šiandien Briuselyje vyksta ekspertų diskusijos, svarstoma, kiek galima atsižvelgti į Rusijos keliamus reikalavimus.

Kaip paaiškino žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė, ši problema aktuali ne tik Lietuvai, bet ir visai ES. ,,Mes esame pakankamai kompetentingi šioje srityje, todėl į Lietuvos pasiūlymus atsižvelgiama rengiant teisės aktus, kuriais siekiama užtikrinti tinkamą trečiųjų šalių produktų tranzitą per ES ir užkirsti kelią nelegaliai produkcijai patekti į rinką, “- sakė žemės ūkio ministrė.

Nuo šių metų rugsėjo 12 d. Rusijos Federacijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnyba įtarusi, kad klastojami veterinarijos sertifikatai, laikinai sustabdė veterinarinės priežiūros krovinių (mėsos, pieno, žuvies ir jų produktų, taip pat pašarų) perkrovimą Lietuvoje ir jų įvežimą į Rusiją arba tranzitą per Rusijos teritoriją. Lietuvai sugriežtinus veterinarinę kontrolę, minėtas draudimas nuo rugsėjo 16 d. buvo taikomas tik mėsai ir jos produktams. Šiuo metu norint importuoti ar tranzitu per Lietuvos teritoriją vežti mėsos ir jos produktų krovinius, krovinių ekspeditoriams privaloma iš anksto apie tai pranešti pasienio veterinarijos postui. Krovinio ekspeditorius Lietuvos pasienio veterinarijos posto veterinarijos gydytojams privalo pateikti mėsos ir jos produktų veterinarijos sertifikato originalą ir šalies, į kurią kroviniai bus vežami, valstybinės veterinarijos tarnybos leidimo originalą. Su mėsos ir jos produktų siunta turi būti siunčiamas gamintojo šalies veterinarijos sertifikatas, kuriame turi būti nurodytas konkretus mėsos ir mėsos produktų gavėjas šalyje, į kurią produkcija importuojama.

Tam tikrų problemų iškyla kontroliuojant augalinės kilmės produktus, eksportuojamus ar reeksportuojamus iš Lietuvos į Rusiją. Valstybinės augalų apsaugos tarnybos duomenimis, per šiuos metus augalinės kilmės produktų eksportuota gerokai daugiau negu pernai. Šiuo metu eksportui į Rusiją jau yra išduota 6,7 tūkst. fitosanitarinių sertifikatų. Pagrindinės prekės, kurios vežamos į Rusiją, yra grūdai, daržovės, sėklos, mediena ir jos gaminiai. Svarbi prekė – skintos ir vazoninės gėlės, kurios sudaro didelę dalį reeksportuojamos produkcijos.

Praėjusiais metais Valstybinė augalų apsaugos tarnyba (VAAT) gaudavo iš Rusijos Federacijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos raštus, kuriuose buvo minimi smulkūs pažeidimai. Į kiekvieną Rusijos pateiktą informaciją buvo reaguojama ir atliekami patikrinimai apie kurių rezultatus ir priimtas priemones Rusija buvo informuojama. Atsižvelgdama į Rusijos pareigūnų keliamus papildomus reikalavimus eksportuojamiems ar tranzitu vežamiems augalinės kilmės produktams, VAAT kartu su Muitinės departamentu ėmėsi papildomų priemonių ir sugriežtino kontrolę.

Situacija buvo žymiai pagerėjusi nuo šių metų  liepos 1 d., kai ES ir  Rusijos Federacijai sutarus, buvo patvirtinti griežtos atskaitomybės fitosanitarinių sertifikatų blankai su vandens ženklais. Šie sertifikatai išduodami eksportuojamiems ar tranzitu vežamiems augalinės kilmės produktams. Deja, iš Rusijos vis dar sulaukiama, įvairaus pobūdžio klausimų, pagal kuriuos sprendžiama, kad Rusijos Federacija nėra visiškai patenkinta taikomomis priemonėmis.  

Spalio 3 d. žemės ūkio ministrei Kazimierai Prunskienei adresuotame Rusijos Federacijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos vadovo laiške pažymima, kad Rusija susirūpinusi dėl rastų fitosanitarinių pažeidimų vežant augalinės kilmės produkciją per Lietuvos teritoriją į Rusiją. Laiške pateikiami siūlymai ir būdai, kaip būtų galima išvengti vis dar pasitaikančių pažeidimų. Todėl artimiausiu laiku turėtų būti organizuotas dvišalis atsakingų institucijų susitikimas, padėsiantis detaliau aptarti iškylančius klausimus.

Kitą savaitę žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė, VMVT direktorius Kazimieras Lukauskas ir VAAT direktorius Edmundas Morkevičius vyks į Rusiją tartis su Rusijos Federacijos Žemės ūkio ministerijos Veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos vadovais dėl tranzito per Lietuvos teritoriją ir importo į Rusiją bei tranzito per ją reikalavimų. Žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė yra pakviesta Rusijos Federacijos žemės ūkio ministro Aleksejaus Vasiljevičiaus Gordejevo apsilankyti tarptautinėje  žemės ūkio parodoje „Auksinis ruduo-2005“, kurios metu vyks ir dvišalis ministrų susitikimas.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija.
tel. (8~5) 239 10 18, faks.  (8~5) 239 12 12; el. paštas spauda@zum.lt