Europos Sąjunga atidarys duris lietuviškoms bulvėms

Data

2005 12 19

Įvertinimas
0

 

Viešųjų ryšių skyrius

2005-12-19

EUROPOS SĄJUNGA ATIDARYS DURIS LIETUVIŠKOMS BULVĖMS 

 

„2006 m. sausio 1 d. baigiasi Lietuvai skirtas Europos Tarybos direktyvos dėl bulvių žiedinio puvinio kontrolės įgyvendinimo pereinamasis laikotarpis“, - informavo Valstybinės augalų apsaugos tarnybos viršininkas Edmundas Morkevičius.

Š. m. gruodžio 15 d. Europos Komisijos Nuolatinio augalų sveikatos komiteto posėdyje skubos tvarka buvo svarstoma, ar Lietuva jau gali įgyvendinti minėtos direktyvos nuostatas ir vežti bulves į kitas ES šalis. Šiame posėdyje buvo pristatytas Lietuvos Respublikos valstybinės augalų apsaugos tarnybos parengtas veiksmų planas, užtikrinantis, kad į ES šalis bus gabenamos tik fitosanitarinius reikalavimus atitinkančios bulvės iš Lietuvos. Europos Komisijai ir valstybės narėms pritarus, kad Lietuva yra pasiekusi pakankamą bulvių kontrolės lygį, buvo nuspręsta nesiūlyti jai pratęsti pereinamojo laikotarpio ir taikomų prekybos ribojimų. Taip Lietuva tapo lygiaverte partnere Europos Sąjungos šalių narių bulvių rinkoje.

Pasak Valstybinės augalų apsaugos tarnybos viršininko Edmundo Morkevičiaus, Lietuvos veiksmų planas parengtas remiantis Europos Komisijos Maisto ir veterinarijos biuro rekomendacijomis. Valstybinė augalų apsaugos tarnyba fitosanitariniame registre turės registruoti visus maistinių bulvių augintojus, auginančius komerciniams tikslams, ir augintojus, kurie augina daugiau kaip 5 ha bulvių,  nepriklausomai jų paskirties. Siekiant užtikrinti galimybę bet kuriame realizacijos etape nustatyti maistinių bulvių kilmę, jos turėtų būti gabenamos su etikete, kurioje būtų nurodytas augintojo ar pakuotojo fitosanitarinio registro numeris bei siuntos numeris. O rūšiavimo, pakavimo, supirkimo ir prekybos įmonės bus įpareigotos supirkti maistines bulves tik iš fitosanitariniame registre registruotų, t.y. oficialiai kontroliuojamų augintojų.

Europos Komisija rekomenduoja Lietuvai dėl bulvių ligų tirti ir neregistruojamus fitosanitariniame registre ūkius, taip pat griežčiau kontroliuoti nesertifikuotas sėklines bulves sodinančius ūkininkus. Todėl maistinių bulvių augintojai, kurie privalo būti registruojami fitosanitariniame registre, ne vėliau kaip prieš  2 mėnesius turės raštiškai informuoti Valstybinę augalų apsaugos tarnybą apie ketinimus sodinti nesertifikuotas sėklines bulves, išaugintas savo ūkyje ar pirktas.

„Norint įgyvendinti šias Europos Komisijos rekomendacijas, reikės priimti dar ne vieną teisės aktą, tačiau vien to nepakaks – būtinas sąmoningas augintojų ir eksportuotojų bendradarbiavimas su kontrolę vykdančia institucija – Valstybine augalų apsaugos tarnyba“, - sakė Valstybinės augalų apsaugos tarnybos viršininkas Edmundas Morkevičius.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija

tel. (8~5) 239 10 16, faks.  (8~5) 239 12 12; el. paštas spauda@zum.lt