ES žemės ūkio ministrai kartu ieško sprendimų, kaip padėti žemės ūkio ir žuvininkystės sektoriams

Data

2020 03 25

Įvertinimas
1
90576237_546515059327131_5621258127627255808_n.jpg

Šiandien surengtoje vaizdo konferencijoje žemės ūkio ministras Andrius Palionis kartu su kitais ES žemės ūkio ministrais aptarė dėl COVID-19 vis sunkėjančią situaciją žemės ūkio, žuvininkystės ir maisto sektoriuje bei ieškojo sprendimų, kurių reikėtų imtis ES mastu.

„Turime išlaikyti vienybę ir ieškoti bendrų sprendimų, nes maisto tiekimo grandinė negali būti sutrikdyta. Visi Europos Komisijos sprendimai turėtų būti priimami ryžtingai ir operatyviai“,  - pabrėžė žemės ūkio ministras A. Palionis.

Pasak ministro, visos esamos bendrosios žemės ūkio politikos priemonės turi būti visapusiškai įvertintos ir pritaikytos tam, kad būtų galima suvaldyti šią precedento neturinčią situaciją.

„Ūkininkai ir toliau turi gaminti maistą, užuot nerimavę, kaip laikytis įvairių terminų“, - kolegoms kalbėjo A. Palionis. Europos Komisija paskelbė, kad 2020 m. tiesioginių išmokų paraiškų pateikimo terminas gali būti pratęstas vienu mėnesiu, tačiau šis pratęsimas susijęs su kitais terminais ir taisyklėmis, todėl, pasak ministro, turėtų būti atlikti ir kiti pakeitimai, ypač mokėjimų vykdymo ir kontrolės srityse. Tas pats pasakytina apie investicinius kaimo plėtros projektus. „Koronaviruso protrūkis turėtų būti laikomas nenugalimos jėgos arba išimtinėmis aplinkybėmis, kad pareiškėjai, negalintys įvykdyti visų savo įsipareigojimų, nebūtų baudžiami“, - kalbėjo ministras.

Ministro teigimu, EK turi dar atidžiau stebėti situaciją žemės ūkio rinkose ir būti pasirengusi panaudoti visas turimas rinkos apsaugos ir paramos priemones, įskaitant krizių rezervą.

Žuvininkystės sektorius visoje ES dėl esamos padėties taip pat patiria nemažų sunkumų. Siekiant jam padėti, Lietuva ragina Europos Komisiją kuo skubiau pateikti reikalingus Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondo pakeitimus, kurie leistų lanksčiau perskirstyti paramos lėšas ir panaikintų apribojimus kompensuojant už laikiną žvejybos veiklos nutraukimą. Be to, būtina įtraukti papildomas kompensavimo priemones ir akvakultūros sektoriui.