e-žinios Nr.74:Cukraus prekybos liberalizavimas labai neigiamai paveiks ES gamintojus; laimės vartotojai

Data

1999 10 22

Įvertinimas
0

Cukraus prekybos liberalizavimas labai neigiamai paveiks ES gamintojus; laimės vartotojai


        Pasaulio banko (PB) ir Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) organizuotoje konferencijoje dėl artėjančio PPO derybų raundo Australijos Konsultacinis tarptautinės ekonomikos centras (CEI) pateikė pasaulio cukraus prekybos režimo liberalizavimo pasekmių tyrimo išvadas:

            liberalizavimas didžiausią neigiamą poveikį turės ES gamintojams;

            dėl prekybos liberalizavimo žymiai pakils cukraus kaina pasaulinėje rinkoje;
            cukraus kainos padidėjimas pasaulyje padidins ES vartotojų gaunamą naudą.

        Liberalizuojant prekybą pirmiausiai turi būti pašalinta tai, kas iškraipo prekybą, nes pasaulio cukraus rinka pasižymi didele prekybos protekcionizmo formų įvairove. CEI tyrimo išvadoje ypatingas dėmesys skirtas tradiciškai aukštu protekcionizmo lygiu pasižyminčioms ES, JAV ir Japonijos cukraus rinkoms, iš kurių daugiausiai subsidijuojami yra Europos Sąjungos gamintojai.

        CEI savo išvadoms gauti panaudojo modelį, pagal kurį visos protekcionistinės priemonės bus panaikintos 2000 metais, ir pateikė su tuo susijusių rezultatų prognozes 2008 metams.

        Pagal ši modelį išaugusi importo paklausa ir eksporto pasiūlos padidėjimas pasaulines nerafinuoto cukraus kainas padidintų 38 procentais, tačiau Japonijoje kainos nukristų apytiksliai 65 proc., Vakarų Europoje – 40 proc., JAV –  25 procentais. Dėl tokio didelio kainų kritimo ir su tuo susijusios cukraus gamybos sumažėjimo ES gamintojai negautų didelės dalies pajamų, tačiau kita vertus, dėl mažesnės kainos vidaus rinkoje laimėtų ES vartotojai. Tyrimas rodo, kad gamintojai prarastų  apie 3 mlrd.  JAV dolerių, o ES vartotojai gautų naudą, kurios vertė būtų apie 4,8 mlrd. JAV dolerių.

        2001 m. birželio mėnesį nustos galioti dabartinis ES cukraus prekybos režimas. Tyrimo išvadose sakoma, kad Europos Komisija gali būti priversta padaryti esminius cukraus režimo pertvarkymus, nes dėl jo neteisingumo dabartinė sistema susilaukė smarkios ES Audito Rūmų bei cukraus vartotojų kritikos. Be to, tai daryti reikės ir dėl išaugsiančio lėšų ES plėtimuisi finansuoti poreikio iš ES biudžeto.

 

ES laukiamas gausus cukrinių runkelių derlius


        ES cukrinių runkelių pasėlių plotas sumažėjo 2,4 proc. nuo 1,986 mln. ha 1998 m. iki 1,939 mln. ha 1999 m. Pasėlių plotai ypač sumažėjo Danijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje ir Austrijoje.

        Šiais metais cukrinių runkelių auginimo sąlygos buvo beveik optimalios, ypač metų pradžioje. Centrinėje Europoje cukrinius runkelius buvo galima sodinti jau balandžio mėnesį. Gegužė ir birželis buvo pakankamai šilti, todėl pasėliai galėjo greitai augti, tačiau liepą ir rugpjūčio pradžioje dėl drėgmės trūkumo augimas liovėsi (kai kuriuose daugiausia runkelių auginančiuose regionuose buvo taikomas dirbtinis drėkinimas). Ispanijoje užsitęsė sausra, dirbtinai drėkinami buvo  nedideli plotai, todėl ir derlius šioje šalyje gautas palyginti nedidelis.

        Vidutinis ES cukrinių runkelių derlius šias metais padidėjo 8,2 proc. - iki 8.72 t/ha, lyginant su 1998 metais, kai buvo gaunama 8.06 t/ha. Europos Komisija prognozuoja, kad per 1999–2000 m. cukrinių runkelių bus išauginta 900 tūkst. t daugiau - apie 17.213 mln. t.

        Per pastaruosius keletą metų ES cukraus suvartojimas svyravo tarp 12,56 mln. t ir 12,73 mln. t., tačiau  paskutiniais metais ES per metus suvartojama apie 12,7 mln. t cukraus ir šis skaičius ateityje neturėtų labai keistis.

Parengta pagal ,,AGRA EUROPE".